Komisija za zaštitu planinske prirode

Komisija za zaštitu planinske prirode potiče i podupire ekološke inicijative planinarskih udruga članica HPS-a te provodi i sudjeluje u raznovrsnim ekološkim projektima kojima se širi svijest javnosti o važnosti zaštite planinske prirode. Komisija organizira tečaje za čuvare planinarske prirode te usmjerava rad planinarskih udruga.
E-mailzastita.prirode@hps.hr
Pročelnik prof. dr. sc. Davor Škrlec, tel. 098/318-456
Zamjenik pročelnikaprof. dr. sc. Nenad Buzjak

DOKUMENTI


POVEZNICE


ZAŠTITA PLANINSKE PRIRODE U HRVATSKOJ

Planinski runolist Zaštita prirode, osobito planinske prirode, jedan je od osnovnih ciljeva planinarske organizacije. Od kraja 19. stoljeća, kada je ideja o potrebi zaštite tek počela prodirati u našu sredinu, njezini su glavni pobornici bili planinari. S vremenom je zaštita prirode postala još važnija zbog nagle industrijalizacije i intenzivne šumske eksploatacije.

Upravo su planinari bili inicijatori zakonske zaštite mnogih vrijednih prirodnih predjela.Prvi nacionalni parkovi u Hrvatskoj proglašeni su Financijskim zakonom 1928. zaslugom predsjednika Hrvatskog planinskog društva (HPD) Ivana Krajača, Nacionalni park Risnjak proglašen je zaslugom potpredsjednika HPD-a dr. Ive Horvata, a nacionalni parkovi Paklenica i Mljet na poticaj predsjednika Planinskog saveza Hrvatske akademika Branimira Gušića. I danas su planinarske udruge i planinari pojedinci glasni pobornici očuvanja prirode u Hrvatskoj. Hrvatski planinarski savez jedan je od glavnih partnera ministarstva nadležnog za zaštitu prirode u uspostavi Parka prirode Dinara.

Hrvatska se odlikuje raznovrsnim ljepotama prirode, a budući da je u nas priroda najbolje sačuvana u planinama, većina je zakonski zaštićenih područja baš u njima (nacionalni parkovi Risnjak, Sjeverni Velebit, Paklenica, strogi prirodni rezervati Hajdučki i Rožanski kukovi te Bijele i Samarske stijene i parkovi prirode Papuk, Velebit, Medvednica, Žumberak - Samoborsko gorje, Učka, Velebit, Dinara i Biokovo).

Kranjski ljiljan Brigu o zaštiti prirode u HPS-u vodi Komisija za zaštitu planinske prirode, osnovana 1971. godine. Komisija surađuje s državnim tijelima za zaštitu prirode, organizira stručne seminare i predavanja, provodi školovanje čuvara planinske prirode, te pruža podršku raznim konstruktivnim akcijama za zaštitu planinske prirode.

Posebna pažnja polaže se na suradnju s upravnim tijelima i institucijama lokalne, regionalne i državne razine, stručnim i znanstvenim ustanovama, stručnim pojedincima te lokalnim stanovništvom, kroz raznvrsne afirmativne programe, projekte i akcije. Komisija potiče i podržava razne ekološke akcije poput akcija zaštite proljetnica, čišćenja planinarskih staza, pošumljavanja planinskih prostora i sl.



Poveznice
Vrh ove stranice | Kazalo weba | Naslovnica



E-savjetovanje o Pravilniku o zaštiti i očuvanju Parka prirode Medvednica

E-savjetovanje o Pravilniku o zaštiti i očuvanju Parka prirode Medvednica

21.09.2020.

Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja otvorilo je javno savjetovanje o Nacrtu prijedloga Pravilnika o zaštiti i očuvanju Parka prirode Medvednica.

Proglašenje rezervata na Neretvi

Proglašenje rezervata na Neretvi

23.08.2020.

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 20. kolovoza donijela Uredbu o proglašavanju posebnih ornitoloških rezervata „Modro oko i jezero Desne“, „Ušće Neretve“ i „Kuti“.

Akcija

Akcija "Jeste li ih vidjeli?"

06.07.2020.

Ministarstvo zaštite okoliša i energetike pokrenulo je i ove godine tradicionalnu akciju „Jeste li ih vidjeli?“ kojom se nastoji uključiti šira javnost određivanje rasprostranjenosti saproksilnih kornjaša te podići javna svijest o ovoj temi.

Vraćanje prirode u naše živote

Vraćanje prirode u naše živote

25.05.2020.

Pod sloganom 'Vraćanje prirode u naše živote' Europska komisija predstavila je Strategiju EU-a za bioraznolikost do 2030. godine.

Rješenja su u prirodi

Rješenja su u prirodi

22.05.2020.

Pod geslom 'Rješenja su u prirodi' 22.05.2020. obilježen je Međunarodni dan biološke raznolikosti.

Priče o bioraznolikosti u planinama

Priče o bioraznolikosti u planinama

01.05.2020.

Pozivaju se svi zainteresirani da se pridruže u stvaranju priča o bioraznolikosti u našim planinama u organizaciji Planinskog povjerenstva i Globalne procjene planinske bioraznolikosti. Rok za predaju priča je 30. lipanj 2020.

Dani zajedničke sadnje

Dani zajedničke sadnje

03.03.2020.

Komisija za zaštitu prirode poziva sve članice HPS-a da se prijave i pridruže akciji Hrvatskih šuma. Preporučamo da društva koja organiziraju opću planinarsku školu u akciju uključe svoje polaznike, a ostalima preporučamo da tu akciju provedu sekcije ili odsjeci PD-a koji u svom radu imaju ekologiju ili zaštitu prirode.

MammalNet

MammalNet

24.12.2019.

28. listopada 2019. godine na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu predstavljen je europski projekt „građanske znanosti“ MammalNet, koji uključuje građane u prikupljanje podataka o distribuciji divljih sisavaca u Hrvatskoj.

Ne ostavljaj tragove

Ne ostavljaj tragove

26.11.2019.

"Ne ostavljaj tragove" je koncept zaštite okoliša i prirode koji se primjenjuje na sve aktivnosti koje uključuju provođenje slobodnog vremena u prirodi, a i šire. Ideja je jednostavna - mjesta koja obilazite ostavite u stanju jednakom ili boljem nego što ste ih zatekli. Za to su potrebni znanje, etika i dobre odluke. Ovih sedam principa prilagođeno je različitim aktivnostima, ekosustavima i okruženjima.

Zasadi drvo ne budi panj, Ivanec

Zasadi drvo ne budi panj, Ivanec

30.10.2019.

Članovi PK Ivanec odnosno sekcije mladeži OŠ Ivanec, Klenovnik, Kamenice i Maruševca uključili su se u akciju „Zasadi drvo ne budi panj“ građanske inicijative „Dani kolektivne sadnje drveća“. Inicijativa je pokrenuta s idejom da svatko može zasaditi drvo i na taj način doprinijeti poboljšanju uvjeta života u vlastitoj životnoj sredini.

   1 2 3 4 5 6   













footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.