Komisija za zaštitu planinske prirode

Komisija za zaštitu planinske prirode potiče i podupire ekološke inicijative planinarskih udruga članica HPS-a te provodi i sudjeluje u raznovrsnim ekološkim projektima kojima se širi svijest javnosti o važnosti zaštite planinske prirode. Komisija organizira tečaje za čuvare planinarske prirode te usmjerava rad planinarskih udruga.
E-mailzastita.prirode@hps.hr
Pročelnik prof. dr. sc. Davor Škrlec, tel. 098/318-456
Zamjenik pročelnikaprof. dr. sc. Nenad Buzjak

DOKUMENTI


POVEZNICE


ZAŠTITA PLANINSKE PRIRODE U HRVATSKOJ

Planinski runolist Zaštita prirode, osobito planinske prirode, jedan je od osnovnih ciljeva planinarske organizacije. Od kraja 19. stoljeća, kada je ideja o potrebi zaštite tek počela prodirati u našu sredinu, njezini su glavni pobornici bili planinari. S vremenom je zaštita prirode postala još važnija zbog nagle industrijalizacije i intenzivne šumske eksploatacije.

Upravo su planinari bili inicijatori zakonske zaštite mnogih vrijednih prirodnih predjela.Prvi nacionalni parkovi u Hrvatskoj proglašeni su Financijskim zakonom 1928. zaslugom predsjednika Hrvatskog planinskog društva (HPD) Ivana Krajača, Nacionalni park Risnjak proglašen je zaslugom potpredsjednika HPD-a dr. Ive Horvata, a nacionalni parkovi Paklenica i Mljet na poticaj predsjednika Planinskog saveza Hrvatske akademika Branimira Gušića. I danas su planinarske udruge i planinari pojedinci glasni pobornici očuvanja prirode u Hrvatskoj. Hrvatski planinarski savez jedan je od glavnih partnera ministarstva nadležnog za zaštitu prirode u uspostavi Parka prirode Dinara.

Hrvatska se odlikuje raznovrsnim ljepotama prirode, a budući da je u nas priroda najbolje sačuvana u planinama, većina je zakonski zaštićenih područja baš u njima (nacionalni parkovi Risnjak, Sjeverni Velebit, Paklenica, strogi prirodni rezervati Hajdučki i Rožanski kukovi te Bijele i Samarske stijene i parkovi prirode Papuk, Velebit, Medvednica, Žumberak - Samoborsko gorje, Učka, Velebit, Dinara i Biokovo).

Kranjski ljiljan Brigu o zaštiti prirode u HPS-u vodi Komisija za zaštitu planinske prirode, osnovana 1971. godine. Komisija surađuje s državnim tijelima za zaštitu prirode, organizira stručne seminare i predavanja, provodi školovanje čuvara planinske prirode, te pruža podršku raznim konstruktivnim akcijama za zaštitu planinske prirode.

Posebna pažnja polaže se na suradnju s upravnim tijelima i institucijama lokalne, regionalne i državne razine, stručnim i znanstvenim ustanovama, stručnim pojedincima te lokalnim stanovništvom, kroz raznvrsne afirmativne programe, projekte i akcije. Komisija potiče i podržava razne ekološke akcije poput akcija zaštite proljetnica, čišćenja planinarskih staza, pošumljavanja planinskih prostora i sl.



Poveznice
Vrh ove stranice | Kazalo weba | Naslovnica



Tečaj za čuvare planinske prirode - Crni Lug, listopad 2021.

Tečaj za čuvare planinske prirode - Crni Lug, listopad 2021.

24.08.2021.

Komisija za zaštitu prirode HPS-a 16. - 17. listopada te 23. - 24. listopada 2021. organizira tečaj za čuvare planinske prirode u suradnji s Javnom ustanovom NP Risnjak u Crnom Lugu. Tečaj se provodi po Programu tečaja za čuvare planinske prirode, a namijenjen je planinarima zainteresiranim za skrb o zaštiti planinske prirode.

Edukativni Centar Parka prirode Učka

Edukativni Centar Parka prirode Učka

20.06.2021.

Na Poklonu je 27.05.2021. za javnost otvoren Edukativni centar Parka prirode Učka.

Otvoren natječaj za najoriginalniju fotografiju na temu klimatskih promjena

Otvoren natječaj za najoriginalniju fotografiju na temu klimatskih promjena

13.05.2021.

Uprava za klimatske aktivnosti Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja objavila je natječaj za najoriginalniju i najljepšu fotografiju pod motom „Kroz objektiv proviri i prilagodbu uokviri“.

Natječajem se želi potaknuti širu javnost da na zabavan i kreativan način pokaže kako klimatske promjene mijenjaju naše živote, prirodu i navike, a sve to treba doprinijeti osvješćivanju javnosti o utjecajima klimatskih promjena i prilagodbi na njih. Natječaj je otvoren do 22. svibnja 2021. godine, a više o samom natječaju u nastavku vijesti.

Akcija čišćenja otpada u Parku prirode Medvednica 2021

Akcija čišćenja otpada u Parku prirode Medvednica 2021

01.04.2021.

Povodom Dana planeta Zemlje Javna ustanova „Park prirode Medvednica“ već godinama tradicionalno organizira veliku akciju čišćenja otpada u Parku prirode Medvednica. Radi se o jednodnevnoj akciji čišćenja divljih odlagališta otpada u Parku.

Podrška kanadskog veleposlanika zalaganjima planinara za zaštitu prirode

Podrška kanadskog veleposlanika zalaganjima planinara za zaštitu prirode

11.02.2021.

U četvrtak 11. veljače veleposlanik Kanade Alan Bowman obišao je zapadni dio Medvednice u društvu pročelnika Komisije za zaštitu prirode HPS-a dr. sc. Davora Škrleca i glavnog tajnika HPS-a Alana Čaplara. Na radnom izletu razgovaralo se o načinima suradnje kanadskog veleposlanstva u Zagrebu s HPS-om, a u fokusu razgovora bile su teme iz područja zaštite prirode u Hrvatskoj.

Dinara proglašena parkom prirode

Dinara proglašena parkom prirode

05.02.2021.

Odlukom Hrvatskog Sabora 5. veljače 2021. proglašen je Park prirode Dinara kao dvanaesti park prirode u Republici Hrvatskoj. Parkom prirode Dinara zaštićeno je 63.052 hektara na području Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije.

Međunarodni dan planina 11. prosinca

Međunarodni dan planina 11. prosinca

11.12.2020.

Jedanaesti prosinca obilježava se svake godine kao Međunarodni dan planina. Taj dan proglasila je Opća skupština UN-a, nakon što su tijekom Međunarodne godine planina 2002. brojni stručnjaci ukazali na potrebu stalnog osvješćivanja svjetskog stanovništva o golemom značenju planina i nužnosti održivog razvoja koji omogućava njihovo očuvanje.

Pomognite istraživačima u traženju tragova risa

Pomognite istraživačima u traženju tragova risa

20.11.2020.

Tijekom zime je sezona parenja risova pa oni prevaljuju značajno veće udaljenosti, intenzivnije označavaju teritorij, a snježni pokrivač nam bitno povećava mogućnost pronalaženja njihovih tragova. Samog risa ne vidimo često – rijetki sretnici se mogu pohvaliti da su ga sreli u prirodi, ali ako naučimo prepoznavati znakove koji ris ostavlja u prirodi onda po njima možemo pratiti prisutnost ove vrste.

On-line predavanje Ris u hrvatskim planinama

On-line predavanje Ris u hrvatskim planinama

11.11.2020.

Life Lynx, udruga BIOM i Hrvatski planinarski savez - Komisija za zaštitu prirode pozivaju vas na on-line predavanje RIS U HRVATSKIM PLANINAMA - Spašavanje dinarske populacije risa od izumiranja 19. 11. 2020. s početkom u 18:00 sati.

Akcija Ne ostavljaj tragove - Predloži slogan

Akcija Ne ostavljaj tragove - Predloži slogan

23.10.2020.

Komisija za zaštitu prirode HPS-a poziva zainteresirane planinare da osmisle i predlože poučne slogane u skladu s konceptom „Ne ostavljaj tragove“. Ne ostavljaj tragove je koncept zaštite okoliša i prirode koji se primjenjuje na sve aktivnosti koje uključuju provođenje slobodnog vremena u prirodi, a i šire. Ideja je jednostavna - mjesta koja obilazite ostavite u stanju jednakom ili boljem nego što ste ih zatekli. Za to su potrebni znanje, etika i dobre odluke.

   1 2 3 4...6   













footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.