Novosti na Hrvatskoj planinarskoj obilaznici
subota, 26.11.2011.
Šesto izdanje dnevnika Hrvatske planinarske obilaznice (HPO) pripremila je Komisija za planinarske putove HPS-a. U prodaji je od studenoga 2011. i sadrži nekoliko novosti.
Ukinute su dvije kontrolne točke (KT), a dodane su tri nove, tako da ih je sada 152.
Na zahtjev Nacionalnog parka »Sjeverni Velebit« ukinuta je u Rožanskim kukovima kontrolna točka Vratarski kuk (1676 m), a u Hajdučkim kukovima Golubić (1650 m) ili Kuk (1649 m) jer se nalaze u strogom prirodnom rezervatu gdje je režim posjećivanja ograničen. Markacije na pristupnim putovima iz Lubenovca i od Fabinog doca više se ne obnavljaju. Ukinute kontrolne točke priznaju se svima koji su ih obišli.
Nove su kontrolne točke HPO-a:
- u 17. području: 7. Dinara – vrh Velika Duvjakuša (1708 m) i 8. Dinara – vrh Mali Maglaj (1455 m)
- u 20. području: 3. Rujnica – vrh Babina gomila (735 m) kod Metkovića.
Velika Duvjakuša i Mali Maglaj vrhovi su u dijelu Dinarskoga gorja iznad Peručkog jezera, gdje je najviši vrh Veliki Troglav (1913), koji je na području BiH. Polazište je za oba vrha Planinarska kuća Sv. Jakov (1001 m) na Ravnom Vrdovu, do koje se može vozilom iz Hrvaca kod Sinja. Do Malog Maglaja ima 2 h uspona, a na vrhu je kameni križ.
Do Velike Duvjakuše treba oko 5 sati. Polazište za ovaj vrh također je planinarska kuća Sv. Jakov. Više podataka o tim vrhovima može se naći u Čaplarovu »Planinarskom vodiču po Hrvatskoj«.
Treći je vrh Babina gomila (735 m) na Rujnici između Ploča i Metkovića. Do sada nije opisivana u vodičima, tek se na internetu o njoj može naći nekoliko podataka i njezina fotografija. Iz mjesta Desne do vrha može se stići za 3 h. Do vrha vodi građena staza. Vrh je odličan vidikovac na deltu Neretve, Biokovo i hercegovačke planine. Put je markiralo HPD Gledavac iz Metkovića (informacije daje Tonči Padovan, mob.: 091/50-32-815). U "Hrvatskom planinaru" br 1/2012. bit će objavljen članak o Babinoj gomili s kartom područja.
Neki se planinari učlanjuju u druga planinarska društva pa žele da se ta promjena evidentira i u popisu obilaznika HPO-a. Za to je potrebno poslati zahtjev za promjenu podatka o članstvu na e-mail putovi@plsavez.hr ili na adresu HPS-a, Kozarčeva 22, 10000 Zagreb. Promjena podatka o članstvu u planinarskom društvu, te promjena adrese ili imena i prezimena nije moguća nakon primitka najvišeg priznanja HPO-a.
Od prošle godine postoji i vodič po HPO-u koji je napisao Alan Čaplar. Vodič ima 224 stranice i može se nabaviti po cijeni od 100 kuna. Dnevnik (40 kn) i vodič mogu se kupiti ili naručiti u uredu HPS-a radnim danom od 8 do 15 h ili putem web trgovine na internetskoj stranici HPS-a www.plsavez.hr.
(Zdenko Kristijan)