Usvojen programski dokument za razvoj sustava stanica vodiča u Vodičkoj službi HPS-a
ponedjeljak, 04.12.2017.
Na sjednici KzV 3. 12. 2017. na Sljemenu, Komisija je usvojila programski dokument Potkomisije za koordinaciju rada stanica na prijedlog pročelnika potkomisije Zorana Bistričića uz podršku pročelnika Dorijana Klasnića. Komisija je odobrila operativne korake od kojih bi kao prioritet izdvojili formiranje stručnog tima za provedbu uz smjernicu angažmana kadrova koji nisu opterećeni drugim poslovima u planinarstvu, koji imaju iskustva u vođenju stanica, vođenju planinarskih ili drugih udruga te angažmana mladog kadra stručnog u novim tehnologijama, ekonomiji, marketing i sličnim djelatnostima važnima za postizanje navedenog cilja.
POZADINA
Od 2012. godine, Komisija za vodiče implementirala je sustav školovanja usklađen sa standardima UIAA koji su vremenom osnažili specijaliziranost i educiranost planinarskih vodiča. Rezultati su vidljivi a najveća zasluga tome je pristup građenja sustava edukacije od samih temelja te sa stalnim praćenjem potreba i promptnim reagiranjem (reforma edukacije već nakon par godina implementacije, a temeljena na analizi i stručnim raspravama).
Pravilnik Komisije doživio je dve izmjene. Mijenjali su se zakoni i radila prilagođavanja statuta. Vodička djelatnost zaokružila je uspješno jedan ciklus strateških zadataka u hrvatskom planinarstvu te započela s drugim ciklusom. Akreditirani su novi standardi te se nakon nekoliko desetaka godina rada vodička djelatnost proširila i u viši specijalistički okvir u planinarstvu.
U navedenom razdoblju osnovano je ili reformirano čak pet stanica vodiča (gotovo 40% ukupne strukture Vodičke službe HPS-a). Sve stanice vodiča (13) danas imaju pravnu osobnost. Došlo je do smjena generacija koje upravljaju stanicama vodiča.
GLAVNI CILJ
Uspostava i primjena u praksi minimalnih standarda rada stanica vodiča s ciljem uniformnog pružanja minimalne nužne podrške svim vodičima HPS-a i promociji djelatnosti planinarskog vođenja na cijelom teritoriju Republike Hrvatske.
PUT DO GLAVNOG CILJA
Primjena metodologije koja je provedena u vodičkom školovanju na uobličavanje i primjenu minimalnih standarda za rad stanica vodiča sagledavanjem temeljnih aspekata i kontinuiranom nadogradnjom uz podršku Potkomisije za koordinaciju rada stanica.
SPECIFIČNI CILJEVI
Održiva implementacija zadataka koji proizlaze iz pravilničkog okvira Komisije za vodiče HPS-a
Sposobnost stanica da učinkovito pružaju temeljnju i dodatnu edukativnu podršku vodičima sa svog područja odgovornosti
Sposobnost stanica da stručno i kadrovski sudjeluje u radu Komisije za vodiče HPS-a i međusobno surađuje
Sposobnost stanica da djeluje kao servis planinarskim društvima i HPS-u
Pro-aktivno djelovanje u promociji vodičke djelatnosti u svome kraju i pozicioniranje kao stručni partner u regionalnim inicijtivama i projektima od interesa
SPECIFIČNE AKTIVNOSTI
Točno i nedvosmisleno utvrđivanje temeljnih zadataka stanica vodiča u odnosu na pravilnički okvir. Uobličavanje u uputstvo te promocija istog na razini stanica, planinarskih društva i samih vodiča.
Sagledavanje nužnih potreba za izvršavanje temeljnih zadataka satnica vodiča u edukativnom kontekstu te identifikacija potreba i dostupnih resursa za dodatnu edukativnu podršku vodičima uključujući moguće odgovore i rješenja. Uspostava platforme za razmjenu informacija, didaktičkih resursa i angažman najstručnijeg kadra uključujući staničnu podršku identificiranja i podrške instruktorskom kadru.
Uspostava sustava praćenja i angažmana ljudskih resursa te horizontalne suradnje među tematski istim profilima npr. među tajnicima udruga. Nadalje, stalno praćenje dostupnosti kadra spremnog za volontiranje, njihovih kapaciteta i potreba za specifičnom edukacijom i podrškom.
Uspostava decentraliziranog sustava komunkacije stanica sa planinarskim društvima tj. organizatorima izleta s pro-aktivnim angažmanom. Ova aktivnost uključuje i izradu kataloga izleta i tura, posebnih programa koji se provode samostalno ili u suradnji s društvima tj. HPS-om te, putem Komisije, omogućavanje dostupnosti usluga stanica vodiča i planinarima iz inozemstva (članovima asocijacija udruženih u UIAA).
Pozicioniranje stanice vodiča kao udruge u sportu na svim razinama sportske organiziranosti (lokalni planinarski savezi, gradski i županijski sportski savezi, itd.). Organizacija promotivno-informativnih događanja pa i u svrhu novačenja kadrova. Uspostava sporazumnih odnosa s ustanovama zaštite prirode. Uspostava suradnji sa srodnim tijelima lokalne uprave i pozicioniranje struke planinarskog vođenja kao relevantne u svim drugim srodnim aktivnostima na području rada stanice uključujući i suradnju s civilnim sektorom u projektima i inicijativama od interesa.
DODATNI KOMENTAR
U ovom trenutku je jasno da navedeni ciljevi i aktivnosti zahtjevaju veliki angažman stanica vodiča i Komisije, jasno je i da neke stanice trenutno brinu najelementarnije stvari poput niske dostupnosti sredstava. Ali iz perspektive zaključaka sjednice Komisije za vodiče 23. 4.2017. uistinu postoji velika potreba da se ovoj aktivnosti pristupi s jednakom pažnjom i s punim kapacitetom kao što se pristupilo reformi školovanja, a za očekivati je da bi process isto tako bio dugotrajan ali i dugoročan u slučaju uspjeha. Također, od velike važnosti za uspjeh jeste i kvaliteta suradnje odgovornih osoba iz stanica u procesu te suradnja s ostalim potkomisijama i radnim skupinama.