HPS za djecu i mlade tijekom Tjedna u NP Paklenici
ponedjeljak, 09.10.2017.
Tijekom Tjedna planinarenja i penjanja u NP Paklenica od 24. do 30. rujna 2017. u sklopu projekta “Penjane za sve” u organizaciji Hrvatskog planinarskog saveza u sklopu projekta koji se provodi u suradnji s planinarskim savezima iz Češke, Italije, Slovačke, Mađarske i Slovenije uz sufinanciranje EU fonda Erasmus + održana je poligonska radionica za djevojčice i dječake iz OŠ Starigrad.
U petak 29. rujna 30-tak osnovnoškolaca priključilo se penjačima i planinarima iz šest partnerskih zemaljana lokaciji Nacionalnog parka, popularnim Klancima. Tamo su djecu dočekali članovi Stanice planinarskih vodiča Zadar te petnaestak penjača s iskustvom u radu s djecom.
Postavljen je penjački poligon s pet opremljenih smjerova i instruktorskom podrškom u stijeni, točka prikazivanja penjačke opreme, a zadarski vodiči s kolegama iz italije, vodili su djecu na edukativnu turu du popularne Anića luke gdje su djeca imala priliku upoznati se s opremom nužnom za planinarenje te pomagalima za orijentaciju u prirodi.
Penjački poligon funkcionirao je tako da su po dva člana stranih timova radili s djecom, a prijevod i dodatnu asistenciju pružali su članovi HPS-ovog tima koje je predvodio instruktor alpinizma Alan Račić.
NP Paklenica osigurao je logističku podršku, a o uspjehu i potrebi za većom suradnjom organiziranog planinarstva sa školama ukazali su sami školarci i nastavni kadar u poruci nakon događaja:
“Izražavamo veliko zadovoljstvo što su učenici OŠ Starigrad sudjelovali u projektu „Penjanje za sve“ koji promiče penjanje kao zdrav stil života. Program za djecu i mlade kojim su bili obuhvaćeni naši učenici viših razreda, ponudio je svrhovite aktivnosti od edukacije osnova penjanja i potrebne opreme do sportskog penjanja i rekreativne šetnje Paklenicom. Zahvaljujemo organizatorima što su između ostalih sudionika iz raznih krajeva Hrvatske i izvan nje, uključili i domaćine - učenike OŠ Starigrad čime su pojačali interes djece iz ovog kraja za bavljenje penjanjem i popularizirali razvoj ovog sporta među domaćim življem”.
Isti dan, u popodnevnim satima, uz podršku člana SPV Zadar Marijana Buzova, 20-ak mladih ljudi, sudionika Tjedna iz svih partnerskih zemalja, imalo je priliku posjetiti špilju Modrič. Brojni odlični penjači koji sudjeluju u izvedbi projekta svoju karijeru započeli su u sportskopenjačkim dvoranama, a za mnoge je penjanje u prirodi logičan sljedeći korak. No cilj projekta, osim druženja i stručnog rada, jeste i popularizacija odlaska u prirodu I bavljenja svim oblicima aktivnosti koji se provode u planinama (i ispod njih). Stručno vođena posjeta speleološkom objektu uvelike je proširila vidike mladih penjača u kontekstu mogućnosti bavljenja našim sportom ali i gostima iz partnerskih saveza ukazala na raznolikost naše zemlje kao planinske destinacije.