Suradnja saveza u traženju odgovora na izazove te preporuke za rad s djecom i mladima
četvrtak, 06.07.2017.
Tijekom Tjedna planinarstva i penjanja u Slovačkoj od 18. do 24. lipnja 2017., u sklopu projekta „Penjanje za sve“ sufinanciranog od fonda Europske unije Erasmus+ održana su i radionice na temu komunikacije planinarskih saveza prema onim građanima koji se bave aktivnostima u planini izvan sustava organiziranog planinarstva, na temu suradnje s institucijama zaštite prirode te rada s djecom i mladima u penjanju.
S obzirom na specifičnu ulogu saveza iz Češke, Slovačke i Mađarske koji su isključivo penjački savezi te njima specifičnu problematiku povezanu s onim penjačima koji svoje prve korake steknu u dvoranama, a zatim u penjanje u prirodnom okolišu ulaze mimo edukativno-organizacijskih okvira koje provode savezi, radna skupina zaključila je ostatak projektnih aktivnosti posvetiti iznalaženju korisnih rješenja za komunikaciju s ciljanom skupinom putom medija.
Iako predstavnici preostala tri saveza uglavnom ne prepoznaju navedeni problem kao masovnu pojavu, što iz razloga dobre prepoznatljivosti penjačke organizacijske infrastrukture (klubovi i sekcije društva), što iz razloga velike dostupnosti vanjskih penjališta te tradicije, ipak zaključuju kako je stalna pažnja saveza i stalna prepoznatljivost, i u medijima, važna preventivno-informativna djelatnost. U Hrvatskoj važnu ulogu u informiranju javnosti o opasnostima i rizicima u penjanju bez odgovarajuće edukacije i organizacijske podrške ima i Hrvatska gorska služba spašavanja.
Osim navedenih izazova, planinarski prijatelji iz Češke, Slovačke i Mađarske u velikoj su potrebi za konstruktivnom suradnjom s institucijama zaštite prirode. Limitirani broj penjačkih lokacija u Češkoj i Mađarskoj te vrlo restriktivne institucije u Slovačkoj, naročito u NP Visoke Tatre, iziskuju pomoć onih saveza koji su te probleme riješili ili imaju stalnu dobru suradnju s institucijama u pogledu praćenja aktivnosti i promocije zaštite prirode u vlastitim redovima.
Prikupiti najbolje i uobličiti najbolje prakse jeste cilj radne skupine za suradnje s institucijama zaštite prirode. Jedan od proizvoda koje radna skupina želi ostvariti za vrijeme trajanja projekta jeste uobličavanje jednog dokumenta koji bi bio temelj budućih razgovora s institucijama na temu upravljanja penjačkim lokalitetom.
Radna skupina za rad s djecom i mladima, još je u Češkoj identificirala kvalitetne skupove zaključaka po pitanju angažmana trenera s raznim dobnim skupinama u penjanju. Za predstojeće razdoblje, radna skupina si je stavila u zadataka konkretizirati preporuke i uobličiti ih tako da budu dostupne, razumljive i primjenjive onim instruktorima i trenerima koji se bave radom s djecom i mladima u sportskom penjanju.