Izvješće Škole planinskog skijanja HPD Željezničar, sezona 2016/2017.

subota, 06.05.2017.

HPD Željezničar je u sezoni 2016/2017 pokrenuo i održao Školu planinskog skijanja. Po našim saznanjima, u Hrvatskom planinarskom savezu su slične škole održavane pedesetih a zatim i osamdesetih godina prošlog stoljeća, no zadnjih dvadesetak godina takve aktivnosti nije bilo. Jedini oblik školovanja provodila je Komisija za planinsko skijanje. Stoga je, nakon poduže pauze, ovo prva škola koju je provelo neko društvo.

Velike zasluge za pokretanje ove ideje imaju Vladimir Mesarić Dado kao najiskusniji instruktor u HPD Željezničaru te Marko Dukši koji je kao vođa Zimske alpinističke škole u velikoj mjeri ideju artikulirao u provediv projekt. Škola je izvedena u bliskoj suradnji sa Zimskom alpinističkom školom. Poveznica između škola bio je vođa ŠPS Marko Vuković. Treba spomenuti i dobru suradnju s Brankom Šeparovićem, pročelnikom Komisije za planinsko skijanje HPS-a koja je verificirala program škole te izdala diplome. Branko Šeparović je pružio podršku brojnim savjetima oko strukture škole i njenog gradiva. Na kraju, bez potpore vodstva alpinističkog odsjeka HPD Željezničar, kao i cijelog društva, škola se ne bi mogla održati.

Škola planinskog skijanja započela je u listopadu 2016. godine, serijom od 8 predavanja. Pošto se gradivo Škole planinskog skijanja uvelike preklapa s gradivom Zimske alpinističke škole, predavanja i vježbe su u održani za obje škole zajedno. Nakon uvodnog predavanja kojem je prisustvovalo tridesetak zainteresiranih, školu je upisalo 14 polaznika.


Penkkopf, siječanj 2017. Najmasovniji izlet ZG turnih skijaša u sezoni 16/17

Popis održanih predavanja:

• 12.10.2016. Uvod u planinsko skijanje, Razvoj planinskog skijanja, Oprema za turno skijanje (Mesarić, Vuković)
• 19.10.2016. Uvod u zimski alpinizam, Zimska alpinistička oprema (Dukši)
• 26.10.2016. Opasnosti u planinama zimi i u zimskim uvjetima (Dukši)
• 02.11.2016. Snježne lavine (Vuković)
• 09.11.2016. Opis skijaške i zimske alpinističke ture (Dukši, Vuković)
• 16.11.2016. Priprema zimske alpinističke i skijaške ture (Dukši, Vuković)
• 23.11.2016. Priprema zimske alpinističke ture (seminarski radovi polaznika)
• 30.11.2016. Priprema skijaške ture (seminarski radovi polaznika)

Po završetku serije predavanja održan je pismeni ispit te je ustanovljeno kako su svi polaznici sudjelovali na propisanom broju predavanja u skladu s programom škole. Rezultati ispita prezentirani su polaznicima te je napravljena zajednička analiza odgovora.


Storžič, vježbe, malinovac u službi detekcije slojeva snijega

Storžič, vježbe, sondiranje

Storžič, vježbe, lavinski presjek

U sklopu škole održane su terenske vježbe, i to po temama:

• Tema A - kretanje na snijegu i ledu, hodanje u derezama, uporaba jednog cepina/alata za napredovanje, zaustavljanje poskliznuća
• Tema B - preventiva i spašavanje iz snježnih lavina, procjena stabilnosti snježnog pokrivača (grube procjene, metode presjeka), postupanje u slučaju nesreće (kao promatrač, kao unesrećeni), spašavanje iz lavine (upotreba lavinskog primopredajnika, sonde, lopate).
• Tema C - sidrišta i osiguravanje u snijegu, izrada sidrišta u različitim vrstama snijega (cepin, skija, ruksak, snježna gljiva)

Popis održanih vježbi:

• 23.12.2016. Medvednica - tema A
• 20.01.2017. Medvednica - tema A, ponavljanje i nadoknada
• 18.02.2017. Storžič - teme B i C
• 25.02.2017. Vršič - teme B i C, nadoknada
• 12.03.2017. Vršič - teme B i C, nadoknada

Vježbe su bile praktične te strukturirane na način da su polaznici škole tijekom njihovog izvođenja morali demonstrirati znanje i vještinu. Tako su odgovorili na ispitno pitanje za svaku pojedinu temu. Od 14 polaznika, njih 12 uspješno je odradilo vježbe dok dvoje polaznika nije zadovoljilo kriterije.


Veliki draški vrh

U sklopu škole održano je više izleta na kojima su polaznici sticali skijaško iskustvo u planinama te uz nadzor pokazivali kako su usvojili gradivo.

Popis održanih izleta:

• 22.01. uspon i spust na skijama (II) Lohmgraben (1860m)
• 05.02. uspon i spust na skijama (I) Penkkopf (2011m)
• 18.02. - 19.02. Storžič (vježbe na padinama pod sjevernom stijenom, spavanje u planinarskom domu), Zelenica (uspon do ulaza u Centralnu grapu na skijama, uspon na Veliki vrh Begunjščice (2060m) Centralnom grapom (40°), silazak te zatim skijanje (II) do automobila).
• 25.02. - 26.02. Kovk (1941m) (uspon i spust (I) na skijama), Vršič (vježbe, spavanje), Pod Kriško steno (2050m) (uspon i spust (II) na skijama).
• 11.03. - 12.03. Pokljuka (uspon i uspust na skijama (II), Veliki draški vrh (2243m) - Jezerce - Srenjski preval - Kačji rob), Vršič (spavanje, vježbe, uspon i spust na skijama (II) Mala mojstrovka (2332m) spust u Drvesnicu).
• 01.04. - 02.04. Dolina Vrata (uspon i spust na skijama (II), Križ (2410m), ispitna tura), Vršič(spavanje), Tamar (uspon i spust na skijama Jalovčev ozebnik (III), samostalno)
• 08.04. Sella Nevea (uspon žičarom do Rif. Gilberti, uspon i spust (II) Sedlo Vršič (2280m), uspon i spust Krnica (II), spust u dolinu, martualna i ispitna tura).

Od 12 preostalih polaznika, 11 ih prikupilo je uvijete za sticanje diplome te položilo završni ispit, po kriterijima koje propisuje program škole.

Škola je završila u travnju 2017. godine.


Vršič, zasluženi odmor

Instruktori: Vladimir Mesarić Dado, Marko Vuković, Marko Dukši (bio je instruktor za teme Zimskog alpinizma dok je istovremeno bio polaznik Škole planinskog skijanja), Gordan Budić. Sva četvorica su članovi HPD Željezničar.

Bilješka: Ovako dugotrajna škola (7 mjeseci) pokazala se kao velik organizacijski izazov. Snijegom oskudna zima dodatno je usporila i otežala provedbu programa te možemo ustvrditi kako smo izvukli puno izleta i vježbi usprkos nepovoljnim okolnostima. Ustanovljeno je kako vlada veliki interes za planinsko skijanje i potreba da se slične škole održavaju što češće. Polaznici generacije 2016/2017 pokazali su visoku motivaciju, samostalnost i spremnost na daljnje učenje. Iako je glavna motivacija pri izradi terminskog plana škole bila ta da se Škola planinskog skijanja osloni na kostur Zimske alpinističke škole, možemo reći kako je to bila greška. Iskustvo koje smo stekli nas upućuje kako bi bilo efikasnije Školu planinskog skijanja održati u intenzivnijem ritmu, odnosno kraćem vremenskom periodu.

Jalovčev ozebnik, ovako to izgleda kada polaznik savlada svo gradivo škole

Najnovije vijesti

Odobrena sredstva za uređenje planinarske infrastrukture

Odobrena sredstva za uređenje planinarske infrastrukture

27.11.2024.

Na svojoj 9. sjednici 25. studenoga 2024. Izvršni odbor HPS-a je, na temelju prijedloga stručnih komisija za planinarske putove i za planinarske objekte usvojio plan upravljanja planinarskom infrastrukturom za iduće projektno razdoblje i odobrio provedbu nabave i distribuciju potrebne građe, materijala, alata i pribora prema iskazanim potrebama planinarskih udruga za uređenje planinarske infrastrukture u skladu s uvjetima projekta Sigurna i održiva planinarska infrastruktura.

Održan susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih u Radoboju

Održan susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih u Radoboju

25.11.2024.

U subotu 23. i nedjelju 24. studenoga u Radoboju u Hrvatskom zagorju održan je Susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih. Sudjelovalo je više od 50 voditelja malih planinarskih škola i voditelja planinarskih skupina djece i mladih u planinarskim udrugama iz svih krajeva Hrvatske, od Makarske do Vinkovaca, a sudjelovalo je također i četvoro članova Mladinske komisije Planinske zveze Slovenije.

UIAA dodijelila trofej za 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

UIAA dodijelila trofej za 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

09.11.2024.

UIAA - Međunarodna planinarska i penjačka asocijacija dodijelila je Hrvatskom planinarskom savezu trofej povodom 150 godina planinarstva u Hrvatskoj. Na svečanom dijelu Glavne skupštine UIAA u Malti predsjednik UIAA Peter Muir uručio je trofej predsjedniku HPS-a Darku Berljaku.














footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez