Izložba o 60.godina KS HPS u Dubrovniku
utorak, 27.12.2016.
Damir Basara, KS HPS
Izložba o 60.godina KS HPS u Dubrovniku
Od 14. do 19. prosinca 2016. godine u dvorani Visia u starom gradu Dubrovniku bila je postavljena izložba povodom 60.-te obljetnice Komisije za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza. Postavljanje izložbe organizirao je Speleološki odsjek HPD Sniježnica, aktivni član Komisije za speleologiju HPS-a od 2009.g. Ovim putem organizatori zahvaljuju Kinematografima Dubrovnik na ustupljenom prostoru i Planinarskom društvu HPD Sniježnica na velikoj podršci!
SKUP SPELEOLOGA HRVATSKE: Izložba povodom 60.-te obljetnice KS HPS
Među najvažnije prirodne vrijednosti Republike Hrvatske pripadaju podzemni krški fenomeni, odnosno speleološki objekti: špilje i jame. One su iznimni elementi geomorfološkog bogatstva Hrvatske, ali ujedno i paleontološka i arheološka nalazišta te jedinstvena podzemna staništa sa stenoendemičnom, rijetkom, često još i znanstveno neopisanim vrstama, špiljskom faunom. Speleološki objekti su ujedno i potencijalni promotivni, edukativni i turistički elementi koji još uvijek nisu dovoljno aktivirani. U odnosu na većinu europskih zemalja Hrvatska se ističe izuzetnim bogatstvom biološke i krajobrazne raznolikosti, a odlikuje je i visoki stupanj očuvanosti prirode. Područje krša objedinjuje najveći broj tih posebnosti (krajobrazne, hidrogeološke, geomorfološke, vegetacijske, florističke i faunističke) u našoj zemlji te predstavlja izuzetnu vrijednost u europskim i svjetskim razmjerima. Istraživanja podzemnog svijeta u našoj zemlji imaju dugu povijest te su utkana i u temelje hrvatskog planinarstva.
KS HPS osnovana je 5.10.1956.g. i njeguje tradiciju Speleološke sekcije osnovane pri PTD Liburnija 1900. godine (danas Speleološki odsjek „Liburnija“ PD „Paklenica“) i „Odbora za istraživanje špilja Geologijskog povjerenstva Kraljevine Hrvatske i Slavonije“ utemeljenog 1910. godine. KS HPS je kroz povijest koordinirala radom 39 speleoloških sekcija, odsjeka ili udruga te su članice KS organizirale ili sudjelovale u organizaciji na desetke tisuća istraživačkih akcija a posebno su značajna istraživanja na speleološkim ekspedicijama i speleološkim kampovima u Hrvatskoj i svijetu. Rezultati istraživanja dubokih jama zapaženi su i u svjetskim okvirima. Danas KS ima 19 aktivnih članica i rad KS je ustrojen kroz sastanke Izvršnog odbora komisije, stručno usavršavanje i edukaciju, organizaciju stručnih skupova te rad koordinatora za određena područja speleologije: speleološke tehnike, speleološko obrazovanje i međunarodnu suradnju, katastar i speleološku dokumentaciju i povijest, zaštitu špilja i upravljanje špiljama, znanstvena istraživanja, minski sumnjiva područja i speleološke objekte zagađene minsko eksplozivnim sredstvima. Danas u okvirima udruga članica KS HPS-a aktivno na speleološkim istraživanjima sudjeluje oko 450 speleologa.
Izložbu je uredio Damir Basara a prikazuje razvoj speleoloških aktivnosti kroz 60 godina postojanja Komisije za speleologiju Hrvatskog planinarskog saveza a nakon predstavljanja na Skupu speleologa Hrvatske u Karlovcu izložba će tokom 2017.g. biti postavljena u raznim gradovima širom Hrvatske.