Programi za osobe s posebnim potrebama i treće životne dobi važna su komponenta projekta "Penjanje za sve"
nedjelja, 16.10.2016.
Tijekom skupa „Penjanje za sve“ u češkom Adršpachu od 25. rujna do 2. listopada 2016. godine, kojeg su organizirali Český horolezecký svaz, Club Alpino Italiano, Slovenský horolezecký spolok JAMES, Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség, Planinska zveza Slovenije i Hrvatski planinarski savez, a sufinancirala Europska unija putom fonda Erasmus +, održane su vrijedne radionice na temu podrške organiziranog planinarstva skupinama osoba s posebnim potrebama i osobama treće životne dobi.
Jedna od šest ključnih tematskih cjelina projekta kojom upravlja predstvanik PZS-a Matjaž Šerkezi, okupila je grupu zainteresiranih planinara i penjača koji su na tu temu imali što reći te imaju određena iskustva i vizije daljnje gara i suradnje između saveza. HPS je u skupini predstavljao naš jedini IFMG-a vodič, planinski skijaš i spašavatelj Vladimir Mesarić dok su ostali sudionici bili Alena Čepelková iz Češke, Károly Kővágó iz Mađarske i poznati slovački alpinistčije ime je povezano s penjačkim osvajanjima Marmolade, Igor Koller.
Tijekom radionice sudionici su partnere upoznali s aktivnostima posvećenima tematskim skupinama koje se već provode pa je tako ispred PZS-a o Komisiji za veterane govorio njen pročelnik Kazimir Drašlar. Komisija je to koja djeluje, prvo neformalno, a sada formalno, 35 godina i koja okuplja najviše 85 članova. Velika vrijednost takvog angažmana prekaljenih alpinista jeste projektni angažman poput onog oko uspostave bolnice u Nepalu proistekle iz ranijih angažmana himalajaca iz bivše države. Skupina je provela i diskusiju o planinarskim osiguranjima za veterane i druge starosne skupine te se upoznala s razli;itim modelima u praksi.
Kako na na najbolji način odredili krajnje ciljeve rada skupine tj. konkretizilara rezultate, radna skupina odlučila je u svakoj zemlji provesti anketno istraživanje o postojećim modelima u praksi s radom sa skupina s posebnim potrebama i treće životne dobi te temeljem tih saznanja, do sljedećegh sastanka vodstva porjekta u veljači konkretizirati radne zadatke za Tjedan u Slovačkoj u lipnju.
HPS će u međuvremnu ispitati i mogućnost organiziranja indoor penjačkog događanja za skupine s posebnim potrebama u Zagrebu te moguću reprodukciju u drugim gradovima u Hrvatskoj. Primjeri postoje, ljudi koji to znaju i mogu postoje, ljidi koji bi od toga imali koristi postoje, a upravo ovim i ovakim projektima na siguran i odgovoran način iste se može spojiti u cilju popularizacije penjanja i planinarstva ako uistinu aktivnosti za sve.