Donesen Pravilnik o organiziranju i vođenju planinarskih izleta, tura i pohoda u HPS-u
ponedjeljak, 19.05.2014.
Prema odluci i smjernicama Glavnog odbora HPS-a 19. svibnja na sjednici Izvršnog odbora HPS-a donesen je Pravilnik o organiziranju i vođenju planinarskih izleta, tura i pohoda u HPS-u. Pravilnik je objavljen na webu HPS-a, u rubrikama »Akti i obrasci« i »Vodička služba HPS-a«. Pravilnik možete preuzeti ovdje.
Tekstom pravilnika obuhvaćene su upute koje već dugo imaju primjenu u praksi, ali dosad nisu bile napisane na jednom mjestu. Sve odredbe već su ranije bile sadržane u zaključcima i odlukama raznih tijela HPS-a, programima i priručnicima za školovanje, u aktima planinarskih društava i drugdje pa pravilnik ne donosi neka nova ili drugačija pravila, već podiže razinu uređenosti i pruža dodatno uporište za zaštitu planinarskih udruga i vodiča HPS-a. Cilj pravilnika je osim objedinjavanja pravila vodičke struke davanje praktičnih rješenja za primjenu pri obavljanju naše osnovne djelatnosti - izvedbi planinarskih izleta, tura i pohoda. Pravilnik ne sadrži nikakve zabrane niti represivne odredbe jer je opredjeljenje predlagatelja poticanje i trajno pomaganje osnovnim udrugama da svoje akcije izvode na čim jednostavniji i sigurniji način, a ne ograničavanje ili sankcioniranje udruga i volontera koji vode izlete.
Nacrt pravilnika prošao je kroz dva kruga rasprave na razini stanica vodiča i Komisije za vodiče te je na Komisiji i Zboru vodiča u listopadu 2013. usvojen jednoglasno. Poslan je Izvršnom odboru HPS-a koji je u suradnji s Komisijom za statutarnu, kadrovsku i normativnu djelatnost HPS-a obavio određene izmjene i dopune te ga prema članku 27. Statuta HPS-a dao na donošenje Glavnom odboru HPS-a. Glavni odbor je podržao donošenje pravilnika te dao mandat Izvršnom odboru da ugradi prijedloge iznesene u raspravi te nakon lekture utvrdi konačan tekst Pravilnika.
Na zadnjoj skupštini HPS-a donesen je srednjoročni plan kojim su Vodičkoj službi HPS-a zadana tri cilja: povećanje broja vodiča društvenih izleta, stjecanje UIAA akreditacije za vodičko školovanje u HPS-u i cilj da sve organizirane izlete u HPS-u vode HPS-ovi vodiči. Prva dva cilja uspješno su ostvarena te je preostalo da u idućem razdoblju što više izleta u društvima vode planinarski vodiči HPS-a. Načelo da planinarske izlete vode planinarski vodiči zapisano je odavna u članku 48. Statuta HPS-a, a dodatno je naglašeno donesenim pravilnikom. Većinu izleta, tura i pohoda u HPS-u vode upravo vodiči HPS-a, a mnogi od njih aktivni su i u izvođenju općih planinarskih škola. Komisija za vodiče, temeljem analize broja najavljenih društvenih izleta i vodiča HPS-a koji ih vode u nekim od najvećih planinarskih udruga u HPS-u, te uspoređujući s brojem vodiča u navedenim društvima, utvrdila je kako je potrebu za dodatnim vodičkim kadrom lako zadovoljiti u razmjerno kratkom razdoblju kroz stalan angažman udruga, stanica vodiča i Komisije za vodiče.
U 2013. godini Komisija za vodiče odradila je 37 akcija, više nego bilo koja druga komisija u HPS-u te samo u kontekstu školovanja i licenciranja vodičkih kadrova, školovala 351 člana HPS-a za razne razine osposobljenosti vođenja. Komisija nastavlja sa sličnim trendom u 2014. godini, maksimalno pazeći na teritorijalnu raspodjeljenost i dostupnost vodičkih tečajeva, naročito onih primarnog i najpotrebnijeg A standarda (vodič društvenih izleta). Ne postoji planinarska teritorijalna sredina na kojoj Vodička služba HPS-a nije ili ne planira održati tečajeve za A standard, a to se uvijek čini uz veliku podršku regionalnih i županijskih planinarskih saveza te snažnijih planinarskih udruga. Unutar Vodičke službe danas djeluje i 40 vodiča instruktora i asistenata, pa provedba školovanja i vježbi za vodiče ne predstavlja veću teškoću.
Godišnje se u HPS-u izvede više od 10.000 organiziranih izleta i tura, od čega je najmanje njih tisuću koji obuhvaćaju kretanje po zahtjevnim terenima ili u složenijim uvjetima. U članstvu Vodičke službe HPS-a sada je više od 1000 stručno osposobljenih planinara, licenciranih za obavljanje vodičke djelatnosti, a više od 180 planinarskih udruga u svojim redovima ima najmanje jednog licenciranog vodiča HPS-a. U analizi zastupljenosti vodiča HPS-a u udrugama članicama HPS-a treba uzeti u obzir činjenicu da među preostalim udrugama ima mnogo onih kojima primarna djelatnost nije organiziranje izleta (sportsko-penjački, alpinistički i speleološki klubovi i društva – oko 30) te udruga koje uopće ne organiziraju društvene izlete ili ih ne najavljuju kao organizirane društvene izlete (oko 40), pa je broj onih bez vodičkog kadra znatno manji nego se na prvi pogled čini, dakle oko 25.
Komisija za vodiče HPS-a ima sve kapacitete koji su potrebni za ispunjenje potreba planinarskih udruga članica HPS-a povezanih s vodičkom djelatnošću. Vodička služba HPS-a sada ima 12 teritorijalno raspodjeljenih stanica vodiča, a u planu je i osnivanje još najmanje dvije. Danas u Vodičkoj službi HPS-a djeluje i 5 instruktora ili asistenta u sportskom penjanju, 5 alpinista instruktora i nekolicina voditelja ljetnih alpinističkih škola, 4 instruktora ili privremenih instruktora u speleologiji, 1 markacist instruktor te nekoliko desetaka vodiča koji su ujedno i spašavatelji HGSS-a. Stalnim angažmanom u vodičkom školovanju, razvidno je i da HGSS podržava aktivnosti Vodičke službe HPS-a jer je i to doprinos sigurnosti u planinama. Donošenjem Pravilnika o organiziranju i vođenju izleta, tura i pohoda u HPS-u udruge članice HPS-a i vodiči HPS-a dobivaju novo uporište za sigurno i kvalitetno obavljenje svojih zadaća.
(Dorijan Klasnić i Alan Čaplar)
Pravilnik možete preuzeti ovdje.