Približava se Zimski tečaj za vodiče
petak, 15.11.2013.
Od 2.-8. veljače 2014. godine održat će se Zimski tečaj za vodiče Hrvatskog planinarskog saveza na terenima Platka i Snježnika sa smještajem i predavanjima u domu Sušak (Mali dom na Platku). Pravo pristupa na tečaju imaju vodiči AD standarda s osobnim iskustvom kretanja u zimskim uvjetima od minimum 10 kvalitetnih dana unazad tri godine. 1. veljače na istoj lokaciji održat će se ispit za D standard za one vodiče i pripravnike koji će nastaviti s B tečajem te prošlogodišnje polaznike Zimskog tečaja. Komisija za vodiče osigurat će dovoljan broj ispitivača, a od kandidata očekuje se da ispitu pristupe u potpunosti opremljeni.
No što je „taj“ zimski standard? Čemu služi i koja su mu ograničenja? U Programu školovanja u Vodičkoj službi HPS-a piše: Standard B, Zimsko planinarenje, osposobljenost za vođenje po niskogorju i sredogorju u zimskim uvjetima koje obuhvaća pješačenje i planinarenje po blažim strminama prekrivenim snijegom i ledom, uz korištenje krplji ili bez njih. Ova razina osposobljenosti uključuje vođenje po terenima koji sadrže i elemente kretanja po ledenjaku i terenu na kojem postoji mala opasnost od lavina. Ova razina osposobljenosti ne uključuje vođenje po terenima koji zahtijevaju penjačku vještinu i opremu koja se koristi pri penjanju u stijeni i ledu. Zimski tečaj za vodiče osposobljava članove za vođenje planinara na zimsko planinarenje (B), s elementima vođenja na penjanje u ledu (E).
B standard je zapravo kvalitetna spona između planinarenja i penjanja u zimskim uvjetima. Isti polaznike obučava, ne samo o tehnikama kretanja po snijegu i tavastim ledenjacima, veći i vođenja na terenima na kojima zimski alati poput dereza i cepina isključivo služe na osiguravanje prilikom kretanja. B standard i licenca najviši je stručni domet u disciplini planinarenje i jednina takve vrste na prostorima Republike Hrvatske. Uz alpiniste HPS-a, niti jedna drugi oblik edukacije u planinarstvu ne pruža toliko tehnički i fizički zahtjevan oblik školovanja za kretanje i vođenje u zimskim uvjetima kao Zimski tečaj za vodiče u Vodičkoj službi. Ove godine tehnike i vještine biti će dodatno osnažene i modernizirane novim saznanjima s nedavnog ledenjačkog seminara organiziranog u suradnji s Komisijom za alpinizam, biti će dodatno osnažen tehnikama spašavanja i potraga u zimskim uvjetima te, kao i prošle godine, ispresijecani scenarijima vođenja u snijegu, zaleđenim površinama, ledenjacima, miksevima, prečnicama i grebenskim stazama. Ne smijemo zaboraviti ni kretanje na krpljama, izradu snježnih bivaka, iglua i vučjih jama, provjeru kvalitete snijega i kretanje po lavinoznom terenu.
Zimi treba znati kakve zamke nam sprema i neadekvatna prehrana, nepovoljni vremenski uvjeti, nedovoljna ili prevelika utopljenost. Pružanje prve pomoći i prepoznavanje simptoma visinske bolesti te evakuacija unesrećenog su znanja i vještine bez kojih nema odlaska u planine u zimskim uvjetima. Osnovne i jednostavne stvari poput rezervnih rukavica i čarapa te adekvatne odjeće i obuće mogu spasiti život ili barem ekstremitete, a sunčane naočale oči. Nije lako ni naći put u snijegu, magli ili mećavi, kada nema jasnih markacija ni tragova. A naveze, te životne linije koje mogu spasiti život, treba ih dobro naučiti koristiti. Naveze za ledenjake, prijelaz snježnih mostova i streha, za vođenje više osoba na strmini u kombinaciji sa sidrištima ili osiguravanjem preko cepina i tijela, prelazak grebena ili kada je previše opasno koristiti ih, sve je to dio vodičke edukacije koja se stječe na Zimskom tečaju za vodiče.
No sve to treba, osim znat koristiti, znat i prenijeti na one koje vodimo. Osnove psihologije grupe i transfera znanja sastavni su dio vodičke prakse. Vodiči su de facto mini-instruktori i moraju biti sposobni educirati one koje vode u zimske uvjete prije nego li se krene na turu. Nečije osobne vještine i iskustvo samo su jedan element u vodičkoj praksi. Bez sposobnosti upravljanja skupinom, prijenosa jasnih i shvatljivih uputa te motiviranja u najtežim situacijama nema kvalitetnog vođenja, kao što bez stalnog planinarskog usavršavanja i iskustva te podrške društava i saveza ne može biti ni kvalitetnog praćenja rada vodiča. Vidimo se na Zimskom tečaju za vodiče HPS-a na Platku.