Stručni seminar o posebnim tehnikama speleoloških istraživanja
ponedjeljak, 21.10.2013.
Vikend, 19. i 20.listopada 2013.g. održan je Seminar o posebnim tehnikama speleoloških istraživanja u organizaciji Komisije za speleologiju HPS-a. Ovogodišnji domaćin bila je Speleološka udruga Kraševski zviri iz Ivanca koja se još jednom potvrdila kao odličan domaćin naših stručnih seminara. Program seminara se odvijao u staroj školi u Salinovcu (teorijski dio) te na obroncima Ivanščice (praktični dio). Voditelji su bili Tomica Matišić (SU Kraševski zviri) i Damir Basara (KS HPS i SO PD Dubovac). Seminar je okupio 27 polaznika iz 7 udruga: SO PDS Velebit (Dalibor Paar(KS HPS), Stjepan Dubac, Marija Ivandekić, Mario Moslavac, Iva Stojević, Vanja Milas, Marin Mustapić, Darija Šarić, Luka Havliček, Marko Masnec), SU Kraševski zviri (Ilija Jurak, Drago Novak, Valentina Kraš, Ivan Putarek, Andrej Babić, Ana Bajsić, Matija Belač, Tomica Matišić), SO HPD Bijele stijene (Anja Žmegač (SO PDS Velebit)), SO PD Dubovac (Damir Basara(KS HPS)), HGSS Varaždin (Mario Musolin), HGSS Krapina (Nenad Capar, Tatjana Petranović Capar), SO Liburnija PD Paklenica (Korana Vučinić, Saša Čimbur, Fran Domazetović, Dino Taras). Obrađivane teme seminara bile su upotreba računala u speleološkim istraživanjima, digitalizacija arhiva udruga, GPS uređaji, kompjuterska kartografija te posebne tehnike speleoloških istraživanja u uskim i teško prolaznim kanalima.
Na samom početku provedena je i kratka ulazna anketa koja je pomalo očekivano dala loše rezultate. Anketa je obuhvaćala pitanja vezana uz upotrebu računala u speleološkim istraživanjima.
U teorijskom dijelu održano je 7 predavanja, 2 radionice te prezentacija novog priručnika sa speleološkom tematikom u izdanju HPS-a:
• Primjena računala u speleološkim istraživanjima, računalo kao alat (D.Basara)
• Pronalaženje i obrada podataka kao priprema za speleološka istraživanja (D.Basara)
• Priprema potrebne opreme za speleološka istraživanja, savjeti za speleologe (D.Basara)
• Ispunjavanje zapisnika nakon speleoloških istraživanja(D.Basara)
• Radionica: razmjena iskustava sudionika, vođenje arhive udruge, problemi prilikom pripreme istraživanja, pomoć iskusnijih speleologa...ideje mlađih speleologa kako ih privući u organizaciju speleoloških istraživanja...
• Orijentacija, osnove kartografije, GPS uređaji, kompjuterska kartografija (D.Basara)
• Radionica: Rad sa GPS uređajima, povezivanje GPS uređaja i računala, rad sa kartama)
• Specijalne tehnike istraživanja uskih i teško prolaznih kanala (T.Matišić)
• Povijest korištenja posebnih tehnika istraživanja (V.Božić)
• Prezentacija: Priručnik: Razvoj speleološke opreme i tehnike – V.Božić i H.Malinar
U praktičnom dijelu seminara uz terenski rad sa GPS uređajima (kretanje do odredišne točke po zadanom tragu) polaznici seminara imali su prilike raditi i sa računalima u programu OziExplorer gdje su procesuirali podatke prikupljene na terenu. Rezultat tog rada je izrađena karta sa prikupljenim točkama te tragovima kretanja po terenu. Ideja tog dijela seminara bila je da se polaznicima pokažu mogućnosti korištenja GPS uređaja i računala te njihova primjena u speleološkim istraživanjima. U drugom dijelu praktičnog dijela seminara koji je održan na obroncima Ivanščice polaznici su imali priliku vidjeti demonstraciju i isprobati neke od tehnika koje se koriste prilikom istraživanja u uskim i teško dostupnim kanalima.
Opći dojam polaznika seminara je da postoji potreba za organizacijom stručnih seminara KS sa ovom tematikom kako bi se članovima speleoloških odsjeka i speleoloških udruga približio taj segment speleoloških istraživanja koji nije vezan uz sami boravak na terenu te će se i u budućnosti organizirati slični seminari.
Damir Basara