Speleoronilačka istraživanja Lukine jame 2013

nedjelja, 25.08.2013.

SO HPD Željezničar

EKSPEDICIJA LUKINA JAMA - SIFON 2013

U razdoblju od 2. do 25. kolovoza 2013. g., održana je ekspedicija Lukina jama – sifon 2013., trenutno jedna od najzahtjevnijih ekspedicija u svijetu. Ekspedicija je organizirana pod vodstvom SK Željezničar, a suorganizatorstvo su preuzeli: Nacionalni park Sjeverni Velebit, udruga Breganja, Hrvatsko biospeleološko društvo, Hrvatski speleološki savez, Zagrebački speleološki savez, Komisija za speleologiju HPS-a i Istarski speleološki savez. Pokrovitelj ekspedicije bio je Predsjednik RH, g. Ivo Josipović, a supokrovitelj gradonačelnik Grada Zagreba, g. Milan Bandić.

Cilj ekspedicije bilo je speleoronilačko istraživanje sifona na dnu jame koje je obuhvaćalo: istraživanje sifona do – 60 m dubine, topografsko snimanje sifona, fotografiranje i snimanje prostora, fotografiranje i snimanje podzemne faune te prikupljanje geoloških i bioloških uzoraka.

Bazni logor ekspedicije bio je smješten u Velikom Lomu na Sjevernom Velebitu, nedaleko ulaza u Lukinu jamu – Trojamu. Jama je bila postavljena kroz Trojamu jer se na ulaznoj vertikali u Lukinoj jami nalazi ledeni čep koji onemogućava silazak tim putem. Lukina jama i Trojama spajaju se na približno -580 m. Prvi dio ekspedicije bio je transport ronilačke opreme na dno Lukine jame (-1370 m), te transport hrane, bivaka, vreća za spavanje i ostale opreme, kao i sređivanje bivaka za privremeni život u podzemlju. Telefonska žica bila je provučena kroz cijelu jamu te od ulaza do logora u Velikom Lomu. Speleofoni su bili postavljeni u baznom logoru, na ulazu u Trojamu, na bivku na -320 m, na -780 m, na -980 m te na dnu jame. Ovime je omogućena komunikacija sa speleolozima u jami te bolja organizacija svih aktivnosti na ekspediciji. Drugi dio ekspedicije uključivao je odlazak ronioca i njihovog tima na dno, pripremu za ronjenje i samo ronjenje. Ronilačka ekipa bila je na dnu jame 4 dana, tijekom kojih su ronioci napravili 4 urona. Zaronili su 20 m dublje, čime dubina Lukine jame (u odnosu na 2010. g. kada je produbljena na -1409 m), sada iznosi -1431 m. Ovom ekspedicijom jamski sustav Lukina jama – Trojama pomaknut je na 14. mjesto na popisu najdubljih jama svijeta. Tijekom ekspedicije prikupljeni su brojni vrijedni geološki i biološki uzorci. Fauna je skupljana kroz cijelu jamu, a pogotovo na bivku na -980 m, dnu i u sifonu. Uzeti su uzorci sedimenta s -50 m dubine u sifonu, te uzorci stijena sa -17 m, -40 m i -50 m dubine. Na – 1370 m uzet je i uzorak sedimenta za analizu teških minerala. Osim bioloških i geoloških uzoraka, napravljen je detaljan topografski nacrt sifona te je snimljen bogat filmski i fotografski materijal. Posljednji dio ekspedicije obuhvaćao je transport cijelokupne opreme, hrane, bivaka, smeća i ostalog prema van, kao i raspremanje same jame.

Tijekom cijele ekspedicije, kroz logor su prošle 124 osobe koje su pomogle u ostvarenju cilja bilo svojom pomoći u jami, bilo sudjelovanjem u brojnim logističkim i logorskim aktivnostima. Od 124 osobe na logoru, njih čak 91 je ušlo u jamu. Ulazak u jamu omogućen je svim speleolozima koji su došli na logor i željeli ući u jamu, bez obzira na iskustvo. Ekipe su organizirane spontano i prema dogovoru sa samim sudionicima. U ekspediciji su sudjelovali članovi 21 hrvatske speleološke organizacije te članovi 10 stranih speleoloških organizacija (2 organizacije iz Mexica, 3 iz Italije, 2 iz Ukrajine, 1 iz Slovenije, 1 iz Srbije i 1 iz Poljske).

Organizacijski odbor zahvaljuje se svim sudionicima ekspedicije.

U ime Organizacijskog odbora,

Tamara Mihoci

U sifonu Lukine jame. Foto: Branko Jalžić.


Prilog o ovogodišnjoj ekspediciji možete pronaći ovdje...


Prvi špiljski uron na dnu Lukine jame izveden je 1994. godine u okviru ekspedicije Komisije za speleologiju HPS-a i tada je to bio uron započet na najvećoj dubini u jami na svijetu koji su izveli hrvatski speleoronioci Zoran Stipetić - Patak i Teo Barišić (SO Velebit). Računajući uron, tadašnja dubina jame bila je -1392 m, tada 9. jama po dubini na Svijetu.

2010. godine speleoronioci Ivica Ćukušić i Robert Erhardt (SO Velebit, HGSS) zaronili su u potopljeni kanal na dnu jame 135 m u duljinu i 21 m u dubinu. Tijekom nastavka ekspedicije, Branko Jalžić (SO Željezničar, HBSD) je zaronio dalje u potopljeni kanal na dnu jame 40 m u dubinu. Ovim istraživanjima je dubina jame povećana sa prethodnih 1392 na 1409 m i ustanovljena me mogućnost dubljeg urona što je ostvareno 2013. godine.


Više o istraživanjima u Lukinoj jami na speleologija.hr

Najnovije vijesti

Odobrena sredstva za uređenje planinarske infrastrukture

Odobrena sredstva za uređenje planinarske infrastrukture

27.11.2024.

Na svojoj 9. sjednici 25. studenoga 2024. Izvršni odbor HPS-a je, na temelju prijedloga stručnih komisija za planinarske putove i za planinarske objekte usvojio plan upravljanja planinarskom infrastrukturom za iduće projektno razdoblje i odobrio provedbu nabave i distribuciju potrebne građe, materijala, alata i pribora prema iskazanim potrebama planinarskih udruga za uređenje planinarske infrastrukture u skladu s uvjetima projekta Sigurna i održiva planinarska infrastruktura.

Održan susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih u Radoboju

Održan susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih u Radoboju

25.11.2024.

U subotu 23. i nedjelju 24. studenoga u Radoboju u Hrvatskom zagorju održan je Susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih. Sudjelovalo je više od 50 voditelja malih planinarskih škola i voditelja planinarskih skupina djece i mladih u planinarskim udrugama iz svih krajeva Hrvatske, od Makarske do Vinkovaca, a sudjelovalo je također i četvoro članova Mladinske komisije Planinske zveze Slovenije.

UIAA dodijelila trofej za 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

UIAA dodijelila trofej za 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

09.11.2024.

UIAA - Međunarodna planinarska i penjačka asocijacija dodijelila je Hrvatskom planinarskom savezu trofej povodom 150 godina planinarstva u Hrvatskoj. Na svečanom dijelu Glavne skupštine UIAA u Malti predsjednik UIAA Peter Muir uručio je trofej predsjedniku HPS-a Darku Berljaku.














footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez