Speleološka ekspedicija Srednji Velebit 2013.
nedjelja, 18.08.2013.
U razdoblju od 27.7. do 11.8.2013. na području Vršeljaka, Srednji Velebit održana je multidisciplinarna stručno-znanstvena speleološka ekspedicija. Organizatori ovogodišnje ekspedicije bili su SO PD Dubovac i SK Ursus spelaeus iz Karlovca pod pokroviteljstvom Parka prirode Velebit. Voditelj ekspedicije bio je Hrvoje Cvitanović, zamjenica voditelja Senka Mirić.
U radu ekspedicije je sudjelovalo 40-tak ljudi iz 10 speleoloških udruga: SO PD Dubovac – Karlovac, SK Ursus spelaeus – Karlovac, SK Samobor – Samobor, SD Karlovac-Karlovac, SO HPD Željezničar – Zagreb,SU Estavela – Kastav, SK Ozren Lukić- Zagreb, Breganja-Samobor, SO PK Sv. Mihovil – Šibenik, HBSD-Zagreb.
Na području Vršeljaka istraženo je 6 novih speleoloških objekata od kojih valja spomenuti špilju Vodena majka u kojoj je tehničkim penjanjem istraženo 84 m duljine i 26 m u visinu. Špilja završava sifonom. Na predzadnjoj vertikali (C4) pronađeni su tragovi medvjeđeg grebanja po sigovini. Najdublja novoistražena jama je Trojamica dubine 50m. Nastavljenja su istraživanja i u špilji Atili gdje je topografski snimljeno cca 150 m novih kanala te sada stvarna duljina špilje je 2252m a tlocrtna dužina 1933m. Perspektive daljnjih istraživanja su tehničko penjanje vertikala u plus te ronjenje u sifonima (tri ronjiva sifona). Najvažniji ovogodišnji rezultat u špilji Atili je kompletiranje topografskog nacrta te digitalizacija nacrta kao podloge za sva buduća istraživanja.
Osim na području Vršeljaka istraživalo se i u kotlini Klementa (1 ponor) i na rubnom području PP Velebit kod Velike Plane. U Velikoj Plani je istražena Marinčova špilja duljine 115 m, te je u suradnji sa Hrvatskim vodama-vodnogospodarskim odjelom za slivove Sjevernog Jadrana započeto sustavno istraživanje špilje Ričina. Suhi dio špilje je topografski snimljen do duljine preko 400 m. Započeto je i istraživanje potopljenog dijela te je u završnom sifonu speleoronioc Branko Jalžićzaronio do 18 m dubine i 100 m duljine gdje je istraživanje stalo zbog nedostatka sigurnosne niti. Sifon nastavlja dalje, a prosječna visina i širina su 4 x 4 m. Taj sifon biti će cilj daljih istraživanja špilje Ričina kao i teren iznad same špilje prema području Klemente i Vršeljaka.
Ovogodišnjom ekspedicijom zaokružena su dugogodišnja istraživanja područja Klemente i Vršeljaka te je teren iscrpljen za organizaciju višednevnih istraživanja. Na tom relativno malom području zabilježeno je preko 75 speleoloških objekata od kojih su dva dužine preko 2000 m a nekolicina ih je dublja od 200m.
Sustavnim istraživanjima pokazalo se da se radi o speleološki i sa znanstvenog aspekta izuzetno zanimljivom terenu. Daljne terenske aktivnosti nastavit će se u vikend akcijama te ciljanim istraživanjima a poseban trudposvetit će se obradi terenskih podataka, radu na zaštiti tog područja kroz publiciranje stručnih članaka i publikacija te znanstvenih radova.
Damir Basara, Hrvoje Cvitanović