Izvještaj sa BMC International Sea Cliff Climbing Meet 2013.
srijeda, 26.06.2013.
Davor Matošević, renomirani alpinist iz Selina u Istri, uz financijsku i logističku potporu Komisije za alpinizam posjetio je međunarodni penjački skup BMC u Cornwallu. Uz Davora, na skupu je sudjelovalo 34 penjača iz 22 države i 32 penjača s otoka koji su se pobrinuli za savršenu organizaciju i da nikom ništa ne nedostaje. U nastavku Davorov izvještaj.
Od 12.05. do 19.05. u engleskom kraju Cornwall održan je međunarodni skup penjača na kojem je sudjelovalo 34 penjača iz 22 države i 32 penjača s otoka koji su se pobrinuli za savršenu organizaciju i da nikom ništa ne nedostaje. Smješteni smo bili u Count House (Bosigran), gdje smo spavali, jeli i družili se i gdje je održano i nekoliko zanimljivih predavanja. Dvije večeri smo imali organizirane partije, jedan je bio posebno zanimljiv organiziran u susjednoj farmi gdje je nastupilo pet grupa i pjevača a publika nisu bili samo ljudi ili penjači nego i konji i kokoši koji žive u toj štali ali nisu se dali smetati nego su i oni s nama uživali.
Svaki penjač je dobio svog domaćina koji je osigurao opremu potrebnu za penjanje i prijevoz do odredišta. Penjali smo svaki dan po smjerova i u nekoliko sektora, sva penjališta su dosta blizu pa nije problem promijeniti nekoliko sektora u jednom danu. Penjalo se po granitnim liticama iznad mora koje nude jedno prekrasno i posebno penjanje, u smjerovima nema već postavljene opreme za međuosiguranja (klinovi, spitovi), nego se koriste frendovi i čokovi. Stijena je vrlo kvalitetna i lako se postavljaju međuosiguranja, većina smjerova prati pukotine zbog mogućnosti međuosiguranja. Smjerovi su dugi do 70m, od jedne do četiri dužine, oni koji su u višim dijelovima mogu se penjati svaki dan bilo kada, dok oni smjerovi kojima je ulaz blizu mora treba se paziti na plimu i oseku, jer kad krene plima dođe jako brzo i ako nisi brz za čas si mokar. Kad je plima neke smjerove ne može se penjat jer prolaze blizu mora i budi mokri. Za većinu smjerova treba absajlat do ulaza, absajla se na statičko uže koje se pokupi kad se smjer popne i dođe se do vrha stijene.
U šest dana penjao sam s tri partnera i popeo 18 smjerova u šest sektora, težine od E1 do E3, penjali smo svatko jednu dužinu u vodstvu. U početku bilo je dosta teško razumjeti njihov način ocjenjivanja smjerova jer u engleskoj se označuje sa E1,E2,E3,E4… (npr. E2 5c) prvi dio ocjene znači težinu smjera i mogućnost osiguranja, dok drugi dio označuje najteži dio smjera, znači što je veći „E“ to je smjer teži s manje mogućnosti postavljanja dobrog međuosiguranja. Smjerovi koji sam penjao uglavnom prolaze preko pukotina i provlače se ispod stropova.
Zaključak je da je to bilo jedno veliko i korisno iskustvo, penjanje je drugačije, osjećaj kad se valovi razbijaju u stijene a ti penješ iznad njih je jedinstven!
POPIS SMJEROVA
Misha Nepogodiev:
Bishop`s Rib - E1 5b, 60m West face direct - E2 5c, 60m Glass arete – E3 5c, 30 m Sunny corner line – E3 5c, 30m Suicide wall – E1 5c, 65m Bow wall – E2 5b, 50m The ghost – E3 5b, 55m
Will Treasure
Grendel – E3 5c, 35m Golva – E2 6a, 23m A swift flight of fancy – E3 5c, 32m Saxon – HVS, 50m The Sheild - E1 5a, 35m Rock dancer – E1 5b, 45m Patience – E3 5c, 40m Beowulf – E2 5c, 60m
Rob Adie
Astrol Stroll – E1 5b, 70m
Right Angle – HS, 75m
Solo:
Bosigran ridge (comandos ridge) – 200m
Davor Matošević
Penjački klub Picugi