Izvješće o održanom Tečaju za markaciste i Sastanku održavatelja i korisnika planinarskih putova na području Hrvatskog zagorja i Međimurja / Ravna gora 22. i 23. 3. 2025.

utorak, 25.03.2025.

U organizaciji Komisije za planinarske putove HPS-a i suorganizaciji PD Ravna gora, Varaždin, 22. i 23.3.2025. održan je Tečaj za markaciste. Uz tečaj, u subotu 22.3.2025. održan je i sastanak Komisije i predstavnika planinarskih društava i ostalih zainteresiranih za korištenje i održavanje planinarskih putova.

Tečaj za markaciste

U organizaciji Komisije za planinarske putove HPS-a i suorganizaciji PD Ravna gora, Varaždin, održan je Tečaj za markaciste.

Teorijski dio tečaja je održan u prostorijama Filićevog doma na Ravnoj gori, a praktični dio na odabranim planinarskim putovima na području Ravne gore.

U subotu su, kroz predavanja popraćena slikovnim prikazima, polaznici upoznati s vrstama i načinom označavanja planinarske signalizacije (markacije, planinarski putokazi), planinarskim obilaznicama, vrstom radova na planinarskim putovima, organizacijom markacista, alatom i priborom za označavanje planinarskih putova, popratnim administrativnim obrascima i postupcima, informatičkim rješenjima (mrežne stranice Komisije, Registar planinarskih putova, obilaznica i markacista, Interaktivna karta, Prijenos nadležnosti nad putovima), a obaviješteni su i s ciljevima, načinom provedbe i njihovom ulogom u projektu „Sigurna i održiva planinarska infrastruktura“ Ministarstva turizma i sporta i HPS-a.

Na kraju predavanja polaznici tečaja su svoje teorijsko markacističko obrazovanje završili pozitivno ocijenjenim rezultatima provjere znanja, što pokazuje njihovo zanimanje za uređivanje i održavanje planinarskih putova.

Na praktičnom dijelu tečaja polaznici su raspoređeni u šest grupa te su, uz nadzor markacista instruktora i markacista voditelja, obnovili više putova na Ravnoj gori. U prvom dijelu praktičnog dijela tečaja je prikazan markacijski pribor i alati te su polaznici podijeljeni u grupe. U drugom dijelu polaznici su sa svojim instruktorima otišli na planinarske staze te tamo u praksi naučili sve o pripremi markacijske akcije te obnavljali markacije. U pripremi za praktični dio tečaja polaznici su izradili nosiljke za markacistički pribor: boje, kistove i četke.

Voditeljica tečaja bila je Iva Žulić (PDS Velebit, Zagreb), markacist instruktor, članica Komisije za planinarske putove, te povjerenica za područje Hrvatskog zagorja i Međimurja. Organizacijsku pomoć u pripremi i provedbi tečaja pružila je Jadranka Čoklica (PD Ravna gora), markacist voditelj, dopredsjednica HPS-a, članica i voditeljica Radne skupine za markaciste Komisije za planinarske putove, povjerenica za područje Hrvatskog zagorja i Međimurja.

U teorijskom i praktičnom dijelu sudjelovali su Hrvoje Gold (HPD Vihor, Zagreb), markacist instruktor, član i pročelnik Komisije za planinarske putove, Mladen Golubić (HPD Garjevica, Čazma), markacist voditelj, povjerenik za područje Moslavačkog gorja i Bilogore, Dantea Krnčević Šarac (HPD Runolist), markacist voditelj, Majda Rončević (PD Zanatlija, Osijek), markacist voditelj, povjerenica za područje Slavonije, Baranje i Srijema i Jerko Trošelj (PD Planinorci, Zagreb), markacist voditelj, povjerenik za područje Like. Veliku ulogu i pomoć u organizaciji pružili su predstavnica društva suorganizatora PD Ravna gora: predsjednik Dubravko Šincek te voditelj markacista Zlatko Kociper.

Na kraju tečaja polaznicima su dodijeljene diplome i iskaznice sa stručnim nazivom Markacist. Tečaj su uspješno završila 42 člana sljedećih planinarskih udruga: HPD Belecgrad, Belec, HPD Cesargrad, Klanjec, HPD Ivančica, Ivanec, HPD Kunagora, Pregrada, HPD Međimurje, Čakovec, HPD MIV VŽ, Varaždin, HPD Pusti Lobor, Lobor, PD Bundek, Mursko Središće, PD Planinorci, Zagreb, PD Ravna gora, Varaždin, PK Ivanec, Ivanec, PD Zagorske steze, Zabok.

Popis novih markacista HPS-a dostupan je na mrežnim stranicama Registra planinarskih putova, obilaznica i markacista u Hrvatskoj s pratećim sadržajima pod Tečajevi -> Pregled.

Zahvaljujemo PD Ravna gora, Varaždin na domaćinstvu i osiguranju uvjeta za uspješno održavanje tečaja.

Novim markacistima želimo da stečena znanja što prije primjene kako bi planinarski putovi na području Hrvatskog zagorja te ostalih hrvatskih planina na kojima djeluju planinarske udruge novih školovanih markacista pružali udobno i sigurno kretanje planinarima, izletnicima i ostalim posjetiteljima.

Sastanak Komisije i predstavnika planinarskih društava i ostalih zainteresiranih za korištenje i održavanje planinarskih putova

Uz tečaj za markaciste, u subotu 22.3.2025. održan je i sastanak Komisije s predstavnicima planinarskih društava koja održavaju planinarske putove i ostalim zainteresiranima za korištenje i održavanje planinarskih putova na području Hrvatskog zagorja i Međimurja.

Na sastanku je predstavljen ustroj i djelovanje Komisije za planinarske putove HPS-a, zadaće markacista, novi Registar planinarskih putova, obilaznica i markacista te Aplikacija, te mogući oblici međusobne suradnje Komisije, planinarskih društava, zaštićenih područja, HGSS-a i ostalih zainteresiranih za korištenje i održavanje planinarskih putova na tom području.

Sastanak su vodili Iva Žulić, markacist instruktor Komisije za planinarske putove HPS-a te Hrvoje Gold, markacist instruktor, pročelnik Komisije za planinarske putove, a na sastanku su prisustvovali predstavnici HPD Ivančica, Ivanec, PD Bundek, Mursko Središće, HPD MIV, Varaždin, PD Ravna gora, Varaždin.

Komisija za planinarske putove HPS-a

Slika 1 od 36.Slika 2 od 36.Slika 3 od 36.Slika 4 od 36.Slika 5 od 36.Slika 6 od 36.Slika 7 od 36.Slika 8 od 36.Slika 9 od 36.Slika 10 od 36.Slika 11 od 36.Slika 12 od 36.Slika 13 od 36.Slika 14 od 36.Slika 15 od 36.Slika 16 od 36.Slika 17 od 36.Slika 18 od 36.Slika 19 od 36.Slika 20 od 36.Slika 21 od 36.Slika 22 od 36.Slika 23 od 36.Slika 24 od 36.Slika 25 od 36.Slika 26 od 36.Slika 27 od 36.Slika 28 od 36.Slika 29 od 36.Slika 30 od 36.Slika 31 od 36.Slika 32 od 36.Slika 33 od 36.Slika 34 od 36.Slika 35 od 36.Slika 36 od 36.

Najnovije vijesti

Hrvatski planinar - ožujak 2025.

Hrvatski planinar - ožujak 2025.

03.03.2025.

Početkom ožujka iz tiska je izašao 941. svezak časopisa HRVATSKI PLANINAR. Časopis donosi zanimljive putopise i informacije iz planina i rada planinarskih udruga.

Prije 75 godina osnovana je Gorska služba spašavanja u Hrvatskoj

Prije 75 godina osnovana je Gorska služba spašavanja u Hrvatskoj

24.02.2025.

Na današnji dan prije točno 75 godina, 24. veljače 1950. održana je osnivačka skupština Gorske službe spašavanja. U istom prostoru održana je danas konferencija za medije na kojoj su govorili predsjednik HPS-a i gorski spašavatelj Darko Berljak te gorski spašavatelj i pročelnik HGSS-a Marko Andrić, čime je počelo obilježavanje 75. obljetnice Gorske službe spašavanja u Hrvatskoj.

Hrvatski planinar - izašao je novi broj

Hrvatski planinar - izašao je novi broj

05.02.2025.

Iz tiska je izašao novi broj časopisa HRVATSKI PLANINAR čiju naslovnicu krasi fotografija Snježane Plazonje vidika s Debelog brda na Mosoru.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.