Nepoznato o poznatom: Branko Puzak

ponedjeljak, 18.11.2024.

Slika.

Cilj četvrte Zagrebačke alpinističke himalajske ekspedicije (ZAHE) bio je neispenjani vrh Ngojumba Kang II (srednji) u lancu između Cho Oyu i Gyanchung Kanga, visine 7742 m. Ekspediciju je organizirao Planinarski savez Zagreba, a članovi su bili: Darko Berljak, Branko Šeparović, Branko Puzak, Boris Kovačević, Davor Butković, Mario Bago, Mario Rodeš, Branko Ognančević, Jerko Kirigin, Željko Gobec, Zdenko Anić, Edin Alikalfić, Vojislav Vusić, Jasna Ferluga i Mario Saletto.

ZAHE 4 trajala je od 15. listopada, trenutka postavljanja baznog logora, do 15. studenog kada je logor srušen.

Na vrh su dospjeli 11.11.1987. Branko Puzak i Boris Kovačević, a 13.11.1987. Edin Alikalfić i Davor Butković. Sve poslove oko organizacije vodio je Darko Berljak. Bio je vođa ekspedicije do 24. listopada kada donosi odluku da zbog bolesti i organiziranja slijedeće ekspedicije prepušta vodstvo Branku Šeparoviću.


Slika.

Stanje na terenu je bilo izuzetno loše. Napadalo je mnogo snijega. Toliko, da su stalno morali otkopavati šatore, a neki su bili i srušeni. Stanje je općenito bilo izuzetno loše. Penjanje po takvom vremenu je bilo gotovo nemoguće, a brdo toliko složeno da se nije moglo osvojiti na juriš.
10. studenog su Branko Puzak (Campi) i Boris Kovačević (Bočo) krenuli prema vrhu u nastojanju da postave šator što bliže vrhu te sutradan nastave. Puzakova nenametljivost i mirnoća utjecala je na moral grupe baš u trenutku kad se činilo da bi sve moglo propasti. Napredovali su sporo kroz led i strmine, a i nedostatak opreme je činio svoje. Noć se bližila, trebalo je zaobići još i stjenoviti blok stoga su dodatno usporili te se mijenjali u vodstvu. Odjednom su pred vrhom ubrzali i došli na vrh. Oduševljenje Campijevim i Bočinim usponom se nije krilo u bazama. Ipak je Puzak danima sam tražio mjesto za logor 2 dok su se ostali odmarali, a sad je zasluženo s Bočom na vrhu. Osim golemog iskustva, prvenstvenog uspona kroz 2400 m dugačku južnu stijenu i ispenjanog vrha od 7742 m, Himalaja im je pružila neka produbljena prijateljstva i tek poneku svađu.


IZVOR: NAŠE PLANINE 1978/11-12

Najnovije vijesti

Svečana novogodišnja sjednica i proglašenje dobitnika godišnjih nagrada HPS-a 23. prosinca 2024.

Svečana novogodišnja sjednica i proglašenje dobitnika godišnjih nagrada HPS-a 23. prosinca 2024.

20.12.2024.

Hrvatski planinarski savez na kraju svake godine priređuje svečanu novogodišnju sjednicu, na kojoj se uz osvrt na rad i ostvarenja u protekloj godini proglašavaju dobitnici godišnjih nagrada HPS-a u 14 kategorija. Novost ove godine je da će se sjednica i proglašenje dobitnika godišnjih nagrada moći pratiti uživo putem video prijenosa na Fb stranici Hrvatskog planinarskog saveza https://www.facebook.com/HPSPlaninarskiSavez.

Međunarodni dan planina 11. prosinca

Međunarodni dan planina 11. prosinca

11.12.2024.

Svake godine 11. prosinca obilježava se kao Međunarodni dan planina. Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana planina su »Planinska rješenja za održivu budućnost – inovacije, prilagodba i mladi«.

Ususret Međunarodnom danu planina 11. prosinca

Ususret Međunarodnom danu planina 11. prosinca

09.12.2024.

Jedanaesti prosinca obilježava se svake godine kao Međunarodni dan planina. Taj dan proglasila je Opća skupština UN-a, nakon što su tijekom Međunarodne godine planina 2002. brojni stručnjaci ukazali na potrebu stalnog osvješćivanja svjetskog stanovništva o golemom značenju planina i nužnosti održivog razvoja koji omogućava njihovo očuvanje.














footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.