Hrvatski planinar - siječanj 2025.
06.01.2025.
Iz tiska je izašao prvi ovogodišnji broj časopisa Hrvatski planinar. Pročitajte što vas u njemu očekuje.
Cilj četvrte Zagrebačke alpinističke himalajske ekspedicije (ZAHE) bio je neispenjani vrh Ngojumba Kang II (srednji) u lancu između Cho Oyu i Gyanchung Kanga, visine 7742 m. Ekspediciju je organizirao Planinarski savez Zagreba, a članovi su bili: Darko Berljak, Branko Šeparović, Branko Puzak, Boris Kovačević, Davor Butković, Mario Bago, Mario Rodeš, Branko Ognančević, Jerko Kirigin, Željko Gobec, Zdenko Anić, Edin Alikalfić, Vojislav Vusić, Jasna Ferluga i Mario Saletto.
ZAHE 4 trajala je od 15. listopada, trenutka postavljanja baznog logora, do 15. studenog kada je logor srušen.
Na vrh su dospjeli 11.11.1987. Branko Puzak i Boris Kovačević, a 13.11.1987. Edin Alikalfić i Davor Butković. Sve poslove oko organizacije vodio je Darko Berljak. Bio je vođa ekspedicije do 24. listopada kada donosi odluku da zbog bolesti i organiziranja slijedeće ekspedicije prepušta vodstvo Branku Šeparoviću.
Stanje na terenu je bilo izuzetno loše. Napadalo je mnogo snijega. Toliko, da su stalno morali otkopavati šatore, a neki su bili i srušeni. Stanje je općenito bilo izuzetno loše. Penjanje po takvom vremenu je bilo gotovo nemoguće, a brdo toliko složeno da se nije moglo osvojiti na juriš.
10. studenog su Branko Puzak (Campi) i Boris Kovačević (Bočo) krenuli prema vrhu u nastojanju da postave šator što bliže vrhu te sutradan nastave. Puzakova nenametljivost i mirnoća utjecala je na moral grupe baš u trenutku kad se činilo da bi sve moglo propasti. Napredovali su sporo kroz led i strmine, a i nedostatak opreme je činio svoje. Noć se bližila, trebalo je zaobići još i stjenoviti blok stoga su dodatno usporili te se mijenjali u vodstvu. Odjednom su pred vrhom ubrzali i došli na vrh. Oduševljenje Campijevim i Bočinim usponom se nije krilo u bazama. Ipak je Puzak danima sam tražio mjesto za logor 2 dok su se ostali odmarali, a sad je zasluženo s Bočom na vrhu. Osim golemog iskustva, prvenstvenog uspona kroz 2400 m dugačku južnu stijenu i ispenjanog vrha od 7742 m, Himalaja im je pružila neka produbljena prijateljstva i tek poneku svađu.
IZVOR: NAŠE PLANINE 1978/11-12
Iz tiska je izašao prvi ovogodišnji broj časopisa Hrvatski planinar. Pročitajte što vas u njemu očekuje.
Organizirano djelovanje Hrvatskoga planinarskog saveza (HPS), planinarskih udruga i planinara u protekloj je godini bilo veoma uspješno. Osim brojnih uspješno ostvarenih izleta, tura, pohoda, ekspedicija, logora, tečajeva, ispita i drugih aktivnosti, ostvarena su vrijedna postignuća u svim djelatnostima kojima se HPS bavi, a osobito zapažene bile su aktivnosti obilježavanja 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj.
U ponedjeljak 23. prosinca 2024. u sjedištu Hrvatskog planinarskog saveza u Zagrebu održana je svečana Novogodišnja sjednica Izvršnog odbora HPS-a. Na njoj su izneseni sažetak rada i ostvarenja HPS-a u 2024. godini, prikazane dvije video priče i dodijeljene godišnje nagrade HPS-a u 14 kategorija. Nagrade su dobitnicima uručili predsjednik HPS-a Darko Berljak i zamjenik predsjednika Izvršnog odbora HPS-a Davor Rogina.