U Vrsaru održana edukacija korištenja GPS-a za markaciste IPS-a

srijeda, 13.11.2024.

Prema ažuriranim podacima, u istarskim planinama nalazi se 189 obilježenih planinarskih putova (PP), ukupne dužine 571,2 kilometara. Za njihovo održavanje trenutno se brine 133 aktivna markacista iz 9 istarskih i 3 riječka planinarska društva. Markacistima redovito pomaže i 50-ak planinara suradnika.

Na sastanku voditelja markacističkih sekcija IPS-a održanog 3. veljače 2024. u pl. domu na Poklonu, uočena je potreba da markacisti steknu i/ili obnove svoje znanje (vještinu, rutinu) u rukovanju s GPS uređajem, s naglaskom na snimanju i obradi GPS tragova. Cilj ove edukacije i naknadnih radionica/vježbi je educirati novu generaciju „GPS pismenih“ markacista, sa zadatkom da kroz nekoliko narednih godina analiziraju postojeće GPS tragove snimljene do 2014. godine, ponovno ih snime i putem povjerenika Komisije za planinarske putove HPS-a unesu/zamijene u Registru planinarskih putova HPS-a (Registar). Naime, želja je da točnost službenih GPS tragova prati tehnološka poboljšanja GPS uređaja, kao i da se stečena znanja i vještine u proteklih 10-ak godina prenesu na nove generacije. Sve to zajedno, dugoročno će rezultirati s većom sigurnošću planinara koji koriste Registar.

Od 23 zainteresiranih markacista, na ovu edukaciju pozvano je 9 aktivnih markacista koji su voljni stečeno znanje/vještinu, osim za svoja društva koristiti i na razini IPS-a te HPS-a. Edukacija je održana 9. i 10. studenog o.g. u Znanstveno edukacijskom centru (ZEC) Kontija kraj Vrsara i na okolnom području, bogatom s tematskim putovima i zanimljivim lokalitetima usred stoljetnih šuma. Voditelj edukacije i predavač/edukator bio je Šepić Goran, predsjednik IPS-a, markacist i suradnik Komisije za planinarske putove HPS-a (Komisija), iz HPD Planik Umag. Suradnik edukacije bio je Rojnić Vladimir, markacist instruktor i povjerenik Komisije za područje Istre i Sjevernojadranskih otoka bez Krka, iz PD Glas Istre, Pula.

Edukaciji su prisustvovali slijedeći markacisti:

  • Nenad Radočaj i Daniel Lukšić, PD Glas Istre, Pula
  • Jasna Sabadin, HPD Planik, Umag
  • Goran Paradžiković, PD Ćićarija, Buje
  • Robert Koprivnjak, Elio Pobar i Mario Zuljani , PD Lisina, Matulji
  • Milivoj Filipović i Stiven Knaus, PD Opatija

Za teoretski dio edukacije korišten je Priručnik za edukaciju IPS-a „Elektroničko snimanje trase planinarskog puta“, namjenski sastavljen od strane Šepić Gorana (1. izdanje) usklađenim s nacrtom Programa stručnog seminara Komisije. Priručnik, osim Uvoda sadrži slijedeća osnovna poglavlja:

  • Snimanje trase planinarskog puta
  • Obrada e-traga
  • Pohrana e-traga u Registar

Za snimanje i obradu e-traga Priručnik se oslanja na postupak preporučen od HGSS-a Kartografije i usvojen od Komisije, pri čemu se koristi moćna aplikacija QMapShack koju podržavaju najčešće korišteni računalni operativni sustavi Windows, macOS i Linux.

Za praktički dio edukacije korišteni su uređaji Garmin GPSMAP 67.

Edukacija je trajala dan i pol (subota i nedjelja do ručka). Većina markacista uspješno je usvojila predviđeno gradivo, s time da isto treba utvrditi (steći rutinu) kroz nekoliko narednih radionica, planiranih tijekom zime i proljeća. Troškove izrade Priručnika i najma izvanredno opremljenog ZEC-a s potrebnom tehnikom, sadržajima (predavaonica, kuhinja, spavaonice …) i ljubaznim domaćinima, podmirio je IPS vlastitim sredstvima uz sufinanciranje kroz program Sportske zajednice Istarske županije. Putne troškove podmirila su društva a prehranu sami markacisti.

Za uspješnu organizaciju i realizaciju edukacije uložen je ogroman (volonterski) trud i stručnost, prvenstveno od strane Šepić Gorana i lokalnih članova HPD-a Planik, Umag. Uz njih, zahvalu zaslužuje Komisija, na posudbi dijela uređaja Garmin GPSMAP 67 i na stalnoj svakovrsnoj potpori stručnom usavršavanju markacista te voditeljici centra ZEC-a Štifanić Tei.

Tekst: Vladimir Rojnić i Goran Šepić
Fotografije: Milivoj Filipović i Goran Šepić

Slika 1 od 12.Slika 2 od 12.Slika 3 od 12.Slika 4 od 12.Slika 5 od 12.Slika 6 od 12.Slika 7 od 12.Slika 8 od 12.Slika 9 od 12.Slika 10 od 12.Slika 11 od 12.Slika 12 od 12.

Najnovije vijesti

Svečana novogodišnja sjednica HPS-a 23. prosinca

Svečana novogodišnja sjednica HPS-a 23. prosinca

27.12.2024.

U ponedjeljak 23. prosinca 2024. u sjedištu Hrvatskog planinarskog saveza u Zagrebu održana je svečana Novogodišnja sjednica Izvršnog odbora HPS-a. Na njoj su izneseni sažetak rada i ostvarenja HPS-a u 2024. godini, prikazane dvije video priče i dodijeljene godišnje nagrade HPS-a u 14 kategorija. Nagrade su dobitnicima uručili predsjednik HPS-a Darko Berljak i zamjenik predsjednika Izvršnog odbora HPS-a Davor Rogina.

Godišnje nagrade HPS-a za planinarski rad i postignuća u 2024. godini

Godišnje nagrade HPS-a za planinarski rad i postignuća u 2024. godini

24.12.2024.

Izvršni odbor HPS-a svake godine odlučuje o dodjeli godišnjih nagrada udrugama, akcijama i pojedincima koji su se istaknuli svojim rezultatima u HPS-u u tekućoj godini. Nagrade su dodijeljene na svečanoj Novogodišnjoj sjednici HPS-a 23. prosinca 2024. u sjedištu HPS-a u Zagrebu.

Međunarodni dan planina 11. prosinca

Međunarodni dan planina 11. prosinca

11.12.2024.

Svake godine 11. prosinca obilježava se kao Međunarodni dan planina. Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana planina su »Planinska rješenja za održivu budućnost – inovacije, prilagodba i mladi«.
















footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.