Na današnji dan prije točno 150 godina, dana 15. listopada 1874. u zgradi Narodnog muzeja u Zagrebu održan je osnivački sastanak Hrvatskog planinarskog družtva (HPD-a). Osnivanjem HPD-a Hrvati su postali deveti narod svijeta koji je imao svoju planinarsku udrugu.
Prilikom svoga posjeta Kleku u proljeće 1874. profesor Johannes Frischauf (1837. - 1924.) iz Graza upoznao se u Ogulinu s književnikom Budom Budisavljevićem (1843. - 1919.), tada tridesetogodišnjim upravnim činovnikom, i sa sinom bana Mažuranića Vladimirom Mažuranićem (1845. - 1928.) te ih pozvao da pristupe osnivanju planinarskog društva u Hrvatskoj, po uzoru na planinarsko društvo koje je tada već postojalo u Beču.
I doista, nakon pripremnih radnji koje su potaknuli Johannes Frischauf i Bude Budisavljević, na dan 15. listopada 1874., dakle upravo u vrijeme kada su osnovani Hrvatsko sveučilište, Zbor liječnika Hrvatske i Hrvatski sokol, Đuro Pilar sazvao je nekolicinu zagrebačkih uglednih građana na osnivački sastanak Hrvatskog planinarskog društva. Na taj su se poziv odazvali Bude Budisavljević, Spiridon Brusina, Đuro Crnadak, dr. Uroš Čučković, Vaso Dizdar, Ilija Guteša, Josip Janda, dr. Petar Matković, dr. Josip Schlosser, Josip Torbar, Ljudevit Vukotinović i Pavao Žulić. Na sastanku, koji je održan u zgradi Narodnog muzeja na Gornjem gradu, u uredu kustosa Đure Pilara, zaključili su da se osnuje Hrvatsko planinsko družtvo. Pilaru, Torbaru i Vukotinoviću povjereno je da sastave društvena pravila. Ta su pravila tijekom listopada sastavljena i odmah smjesta upućena Kraljevskoj zemaljskoj vladi na potvrdu. Hrvatska vlada odobrila ih je 20. ožujka 1875. i već 3. travnja Vukotinović objavljuje u Obzoru ovaj apel:
„Pozivaju se svi ljubitelji prirode na pristup hrvatskom planinskom družtvu, koje od mnogih toli željeno, nedavno dobi odobrenje visoke zemaljske vlade... Tko će s gorjani u kolo, neka se za sada prijavi usmeno ili pismeno g. Gjuri Pilaru u narodnom zemaljskom muzeju. Dne 15. listopada 1874. sakupe se prvi put na poziv g. dr. Pilara sliedeća g.: Bude Budisavljević, Spiro Brusina, Gjuro Crnadak, dr. Uroš Čučković, Vaso Dizdar, Ilija Guteša, Josip Janda, dr. Petar Matković, dr. J. Kr. Schlosser, Josip Torbar, Ljudevit Vukotinović i Pavao Žulić, da se dogovore glede osnutka planinskoga družtva. Gospodi dr. Gjuri Pilaru, Josipu Torbaru i Lj. Vukotinoviću bude povjerena izrada družtvenih pravilah, a ujedno naloženo da ih vis. kr. zem. vladi potvrde radi podnesu...“
U početku su u planinarskoj organizaciji uglavnom djelovali prirodoslovci, botaničari, geografi i drugi istraživači - akademici i drugi najveći uglednici toga doba. Od 1898. godine počeo je izlaziti časopis Hrvatski planinar, koji izlazi i danas kao jedan od najstarijih časopisa u Hrvatskoj. Angažmanom planinara kroz dugi niz godina sagrađen je i uređen velik broj planinarskih kuća i planinarskih putova. Nakon Drugog svjetskog rata HPS i planinarska društva redovito organiziraju planinarske škole i tečaje i izvode brojne alpinističke ekspedicije u sva svjetska gorja, uključujući i uspješne ekspedicije na najviše vrhove svijeta. Posebno aktivni su speleolozi koji istražuju bogat podzemni svijet Dinarskog gorja. Organiziranim školovanjem planinara, alpinista, speleologa, vodiča, markacista, čuvara planinske prirode, alpinista i planinarskih skijaša kontinuirano se podiže razina znanja i vještina potrebnih za sigurno i ugodno kretanje i boravak u planinama. Od 1950. u HPS-u djeluje Hrvatska gorska služba spašavanja, koja je danas prepoznatljiva javna služba za spašavanje u planinama i na svim neurbanim terenima.
Tijekom 2024. Hrvatski planinarski savez nizom akcija obilježava 150. obljetnicu organiziranog planinarstva u Hrvatskoj. Obljetnica osnivanja HPD-a obilježit će se danas svečanom akademijom s atraktivnim glazbeno-scenskim programom, uz sudjelovanje uzvanika iz svih krajeva Hrvatske i iz inozemstva. Osim toga, od danas je u prometu i poštanska marka s motivom Kleka, također posvećena 150. obljetnici organiziranog planinarstva u Hrvatskoj.
Organizirano djelovanje Hrvatskoga planinarskog saveza (HPS), planinarskih udruga i planinara u protekloj je godini bilo veoma uspješno. Osim brojnih uspješno ostvarenih izleta, tura, pohoda, ekspedicija, logora, tečajeva, ispita i drugih aktivnosti, ostvarena su vrijedna postignuća u svim djelatnostima kojima se HPS bavi, a osobito zapažene bile su aktivnosti obilježavanja 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj.
U ponedjeljak 23. prosinca 2024. u sjedištu Hrvatskog planinarskog saveza u Zagrebu održana je svečana Novogodišnja sjednica Izvršnog odbora HPS-a. Na njoj su izneseni sažetak rada i ostvarenja HPS-a u 2024. godini, prikazane dvije video priče i dodijeljene godišnje nagrade HPS-a u 14 kategorija. Nagrade su dobitnicima uručili predsjednik HPS-a Darko Berljak i zamjenik predsjednika Izvršnog odbora HPS-a Davor Rogina.
Izvršni odbor HPS-a svake godine odlučuje o dodjeli godišnjih nagrada udrugama, akcijama i pojedincima koji su se istaknuli svojim rezultatima u HPS-u u tekućoj godini. Nagrade su dodijeljene na svečanoj Novogodišnjoj sjednici HPS-a 23. prosinca 2024. u sjedištu HPS-a u Zagrebu.