Nepoznato o poznatom: Rossijevo sklonište

četvrtak, 22.08.2024.

Da bi smo saznali nešto o Rossijevom skloništu (kolibi) saznajmo kroz par crtica ponešto o osobi čiji naziv ta građevina nosi.

Strastveni planinar Ljudevit Rossi potječe iz talijanske obitelji, rođen je 14. 8. 1850., a majka mu je bila Hrvatica iz Senja. Tijekom njegova odrastanja s obitelji se nekoliko puta selio te je živio u Bakru, Rijeci, u selu Maljevac na Kordunu te konačno u Karlovcu. Slobodno je vrijeme provodio proučavajući biljke, a posebno ga je zanimala flora južne Hrvatske i okolice Karlovca u doba kad je prometna povezanost s tim dijelom Hrvatske bila vrlo slaba. Jedan je od četvorice hrvatskih istraživača botaničara (ostali su Schlosser, Vukotinović i Hirc) koji nisu bili po zvanju botaničari, ali su mnogo pridonijeli istraživanju hrvatske flore. Rossi je istraživao i mekušce te je svoju veliku zbirku od 18.000 komada darovao Zoološkom muzeju u Zagrebu.

Velik dio slobodnog vremena Rossi je proveo planinareći s prijateljima Dragutinom Hircom i Vjekoslavom Novotnijem, s kojima je propješačio gotovo cijelu Hrvatsku. Uzmimo u obzir da tada nije bilo ni planinarskih kućica ni izgrađenih, a kamoli označenih putova. Na tim je putovanjima uz svakojaka odricanja i napore prikupljao botanički materijal za svoja istraživanja velebitske flore. Vodio je i ekspedicije s noćenjima pod šatorom, a da pritom nije imao nikakvu materijalnu ni moralnu potporu bližnjih mu institucija.

Istaknimo da je od mnoštva tekstova napisao i djelo „Velebitom i njegovim Primorjem duž i poprijeko“.

Umro je 4. 7. 1932. u Karlovcu, pokopan sa svim vojnim počastima te ispraćen govorima članova JAZU i Hrvatskog planinarskog društva.

Rossijevo sklonište 1930. g.

Sklonište je počelo graditi HPD 1928. godine potporom Oblasnog odbora zagrebačke oblasti na lokaciji Rožanskih kukova, između Pasarićeva i Hirčeva kuka. Daljnju brigu 1929. preuzima bivši predsjednik i „začasni“ član Ivan Krajač koji je ujedno i inicirao gradnju te izabrao mjesto na kojem će se graditi.

Ono se nalazi na 1580 m, u srcu Rožanskih kukova, neposredno ispod stijene Pasarićeva kuka. Prizemna je to zgrada zidana od klesanog kamena, koja se lijepo uklapa u kamene litice uz koje je izgrađena. Veličine je 5 x 4 x 2 m, a ima jednu prostoriju u kojoj je skupni ležaj za desetak osoba, štednjak za pripremanje hrane, stol sa stolicama i mala cisterna s vodom.

Detaljan opis građevine nalazi se objavljen u časopisu „Hrvatski planinar“ (1929/10, str. 289), a kojeg je Ivan Krajač dostavio HPD-u.

Prigodom proslave Rossijevog 80. rođendana u Botaničkom zavodu (15. 12. 1929.) pred nazočnima predsjednik Josip Pasarić je svečano objavio odluku da ga, u znak priznanja i zahvalnosti za sve njegove zasluge, Hrvatsko planinarsko društvo proglašava svojim "začasnim" članom i da je donesen zaključak da novoizgrađena planinarska koliba na Rožanskim kukovima u sjevernom Velebitu nosi ime „Kuća Ljudevita Rossija“.

U dane 15. do 17. 8. 1930. godine svečano se obilježavala posveta i otvorenje Rossijeve kolibe (ujedno i proslava trogodišnjice „Krajačeve kuće“)

Zbog stalnog utjecaja vlage i surovih vremenskih uvjeta, nažalost i ljudskim nemarom, sklonište je unazad više godina popravljano i obnavljano te i dan danas služi planinarima kao uporište za uspone u teško pristupačnom labirintu Rožanskih kukova.

Trajan i neizbrisiv trag na Ljudevita Rossija, njegove ideale i ljubav prema prirodi i planinarstvu, ostat će vječno zapisan kao podsjetnik svim planinarima te ostalim ljubiteljima prirode koji budu kročili njegovom kolibom.


    Izvor:
  • „Hrvatski planinar“ (1928/10, 1929/10, 1930/01-09, 1932/08, 1933/07 i 2010/07)
  • Mladen Strižak: Povodom 150. obljetnice rođenja Ljudevita Rossija, Senj, zb. 28, 281-290 (2001)
  • https://www.hps.hr/info/planinarske-kuce/planinarsko-skloniste-rossijevo-skloniste/
Slika 1 od 1.

Najnovije vijesti

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

17.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo Opatija pozivaju sve zainteresirane planinare na Dane hrvatskih planinara, koji će se održati od 31. svibnja do 1. lipnja 2025. na Učki.

Sjeverna stijena Eigera

Sjeverna stijena Eigera

14.04.2025.

U godini obilježavanja 150. obljetnice organiziranog hrvatskog planinarstva sve nas je obradovao i zadivio poduhvat zagrebačkih alpinista i članova PDS Velebit, Lukasa Grbac-Lackovića i Brune Crljenića. Oni su krajem prošlog tjedna s jednim bivakom ispenjali jednu od najtežih i najizazovnijih sjevernih stijena i to onu u Eigeru u Bernskim Alpama u Švicarskoj.

Susret PZS-a i HPS-a na Goltama

Susret PZS-a i HPS-a na Goltama

06.04.2025.

U petak 4. travnja i subotu 5. travnja 2025. u Mozirskoj koči na Goltama održan je redovni godišnji susret vodstva Planinske zveze Slovenije i Hrvatskog planinarskog saveza. Ove godine susret je bio tematski posvećen razmjeni iskustava o planinarskom radu s djecom i mladima te upravljanju planinarskim objektima. Na sastanku se, uz to, razgovaralo i o zaštiti planinarske markacije, uređivanju planinarskih putova, o osiguranim putovima, o planinarskom školovanju, nacionalnim i europskim projektima te o pojavama koje nanose štetu organiziranom planinarstvu i izazovima u vezi s time.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.