Nepoznato o poznatom: Jamski sustav Crnopac

ponedjeljak, 17.06.2024.

an_25_02.jpg

23. lipnja 2024. godine će se napuniti točno 20 godina od pronalaska jame Kita Gaćešina - prvog ulaza u Jamski sustav Crnopac.

Sustav je novo ime po planinskom grebenu pod kojim se nalazi, dobio nakon povezivanja sustava Kita Gaćešina - Draženova puhaljka s jamom Oazom u kolovozu 2019. godine, a godinu dana kasnije povezan je i sa obližnjom jamom Muda Labudova.

Duljinom od 62.296 m, dubinom od 830 m, i pet poznatih ulaza, Jamski sustav Crnopac je kako najdulja hrvatska tako i najdulja špilja Dinarskog krša i među 60 je najduljih sustava u svijetu i 25 u Europi.

Prvi ulaz u sustav je pronađen slučajno dok je grupa šibenskih speleologa iz HPK Sv. Mihovil zapričajući se skrenula sa staze prema jami Munižabi gdje su se u podzemnom bivku trebali uključiti u istraživanje zagrebačkih speleologa iz PDS Velebit. U jednom trenutku su tragajući za kraćim putem osjetili strujanje zraka po nogama koje ih je nakon nekoliko vrtača dovelo do ulaza.

U prve dvije godine su istražujući špiljske kanala pod zemljom prošli ispod drugog zagrebačkog speleološkog logora PD Željezničar na Jami Vjetrova za čiju lokaciju nisu ni znali.

an_25_01.jpg

Šibenčanima su se postupno priključivali članovi drugih speleoloških udruga, prvo iz Zagreba i Splita a onda iz gotovo svih drugih u Hrvatskoj uz pokoje goste iz inostranstva. Dosad je samo u Jamskom sustavu Crnopac zabilježeno 260 istraživačkih akcija u prosječnom trajanju od 2 do 4 dana s gotovo 400 speleologa.

U lipnju 2023. je 14 speleologa boravilo 9 dana u najudaljenijem dijelu sustava koji se nalazi južno i stotine metara ispod poznate staze Malog princa gdje se dolazi prolazeći više od 3km jamskih kanala od sjeverne strane Crnopca.

Još je više istraživanja provedeno na terenu iznad i oko sustava gdje su pronađene stotine manjih špilja i jama među kojima su višekilometarske jama Munižaba (9.911 m), Gornja Cerovačka špilja (4.035 m), Donja Cerovačka špilja (4.058 m), jama Duša (2.781 m) i Jama na Javoru (2.060 m) i desetine objekata sa zabilježenim zračnim strujanjima što nam ukazuje da je cijeli masiv Crnopca planinsko područje s izrazito velikim speleološkim potencijalom.

Hrvatska gorska služba spašavanja je izuzetno koristila pogodnosti ovog poligona za vježbu i unapređivanje tehnika speleospašavanja pa su na tom području održane desetine lokalnih i međunarodnih vježbi.

Detaljne informacije na poveznici Jamski sustav Crnopac

Najnovije vijesti

Darko Berljak primio godišnje priznanje HOO-a

Darko Berljak primio godišnje priznanje HOO-a

23.01.2025.

Na jučerašnjoj svečanosti u Zagrebu Hrvatski olimpijski odbor je, u suradnji s Ministarstvom hrvatskih branitelja, premijerno dodijelio Godišnje priznanje sportskim klubovima, sportašima i sportskim djelatnicima za doprinos u obrani Republike Hrvatske. Dobitnici priznanja za 2024. godinu su 13 sportskih klubova te 5 sportaša i sportska djelatnika. Među njima je i Darko Berljak koji je priznanje primio za doprinos u djelovanju Planinske satnije Velebit, koja se organizirala u ljeto 1991. godine u Hrvatskom planinarskom savezu.

Hrvatski planinar - siječanj 2025.

Hrvatski planinar - siječanj 2025.

06.01.2025.

Iz tiska je izašao prvi ovogodišnji broj časopisa Hrvatski planinar. Pročitajte što vas u njemu očekuje.

Hrvatski planinarski savez u 2024. godini

Hrvatski planinarski savez u 2024. godini

30.12.2024.

Organizirano djelovanje Hrvatskoga planinarskog saveza (HPS), planinarskih udruga i planinara u protekloj je godini bilo veoma uspješno. Osim brojnih uspješno ostvarenih izleta, tura, pohoda, ekspedicija, logora, tečajeva, ispita i drugih aktivnosti, ostvarena su vrijedna postignuća u svim djelatnostima kojima se HPS bavi, a osobito zapažene bile su aktivnosti obilježavanja 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj.













footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.