Monografija PD Dilj gora

petak, 24.05.2024.

Nizom prigodnih pograma, Planinarsko društvo Dilj gora ove godine proslavlja stoljeće svog postojanja i organiziranog planinarenja u Slavonskom Brodu. U toj svečanoj prigodi u utorak, 21. svibnja brodski su planinari u dvorani Gradske knjižnice priredili i svečanu promociju nove monografije "Sto godina planinarstva u Slavonskom Brodu".

Slika.

Monografija, s impresivnih 170 stranica i 340 fotografija, pruža sveobuhvatan pregled povijesti društva. Promociju su svečano otvorili novinar i novi član društva Marin Kovačević te ravnateljica Knjižnice Ružica Bobovečki, zajedno s predsjednikom planinarskog društva Sinišom Damjančićem.

Kako je na promociji istaknuo predsjednik Planinarskog društva Dilj gora Siniša Damjančić, riječ je o izdanju na čijoj se pripremi predano radilo pune dvije godine, prikupljanjem fotografija, dokumenata i priča koje su obilježile povijest Društva.

Najveći izazov, u pripremi bilo je prikupljanje građe prije Domovinskog rata, jer je nažalost arhiva u Planinarskom domu 'Đuro Pilar' tijekom ratnih stradanja nepovratno izgubljena. Velika pomoć bile su prva knjiga 'Planinarstva u Brodu' Teodora Trifunovića, te privatne arhive pojedinih članova. S druge strane, od 2000. naovamo bilo je jako puno materijala zahvaljujući pojavi digitalne fotografije i internetu, koje je trebalo pregledati, pručiti i izabrati najzanimljivije. Zasigurno, puno je toga u monografiji ostalo nezabilježeno, izostat će i brojna događanja od ove godine u kojoj PD Dilj gora obilježava 100. rođendan, poput svečane akademije, izložbe i Dana slavonskih planinara…

Na svečanoj promociji, među brojnim je članovima i gostima bio i glavni tajnik Hrvatskog planinarskog saveza Alan Čaplar, koji je u prigodnom govoru istaknuo kako upravo Brođani imaju snažnu poveznicu i ulogu u osnivanju Hrvatskog planinarskog društva 1874. godine i to u osobama Đuri Pilaru i Vladimiru Mažuraniću, ocu slavne spisateljice Ivane Brlić-Mažuranić.

Podsjetimo, podružnica HPD-a u Slavonskom Brodu osnovana je 25. srpnja 1924. godine na inicijativu Eugena Šrepela, magistra farmacije i ljekarnika iz Slavonskog Broda. No, ideja o osnivanju planinarske organizacije u Brodu postojala je i prije Prvog svjetskog rata, a zabilježena je u 'Hrvatskom planinaru' iz 1911. godine.

Slika 1 od 14.Slika 2 od 14.Slika 3 od 14.Slika 4 od 14.Slika 5 od 14.Slika 6 od 14.Slika 7 od 14.Slika 8 od 14.Slika 9 od 14.Slika 10 od 14.Slika 11 od 14.Slika 12 od 14.Slika 13 od 14.Slika 14 od 14.

Najnovije vijesti

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

17.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo Opatija pozivaju sve zainteresirane planinare na Dane hrvatskih planinara, koji će se održati od 31. svibnja do 1. lipnja 2025. na Učki.

Sjeverna stijena Eigera

Sjeverna stijena Eigera

14.04.2025.

U godini obilježavanja 150. obljetnice organiziranog hrvatskog planinarstva sve nas je obradovao i zadivio poduhvat zagrebačkih alpinista i članova PDS Velebit, Lukasa Grbac-Lackovića i Brune Crljenića. Oni su krajem prošlog tjedna s jednim bivakom ispenjali jednu od najtežih i najizazovnijih sjevernih stijena i to onu u Eigeru u Bernskim Alpama u Švicarskoj.

Susret PZS-a i HPS-a na Goltama

Susret PZS-a i HPS-a na Goltama

06.04.2025.

U petak 4. travnja i subotu 5. travnja 2025. u Mozirskoj koči na Goltama održan je redovni godišnji susret vodstva Planinske zveze Slovenije i Hrvatskog planinarskog saveza. Ove godine susret je bio tematski posvećen razmjeni iskustava o planinarskom radu s djecom i mladima te upravljanju planinarskim objektima. Na sastanku se, uz to, razgovaralo i o zaštiti planinarske markacije, uređivanju planinarskih putova, o osiguranim putovima, o planinarskom školovanju, nacionalnim i europskim projektima te o pojavama koje nanose štetu organiziranom planinarstvu i izazovima u vezi s time.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.