15 godina od uspona Hrvatske ženske alpinističke ekspedicije na vrh Mount Everesta

nedjelja, 19.05.2024.

Slika.Na današnji dan, 19. svibnja 2009. sestre Darija i Iris Bostjančić popele su se na najvišu točku našeg planeta – na vrh Mount Everesta (8850 m) na Hrvatskoj ženskoj alpinističkoj ekspediciji koju je organizirao Hrvatski planinarski savez. Bile su prve žene u toj sezoni na vrhu Everesta, a ujedno i prve sestre u povijesti koje su na vrh svijeta stigle s nepalske strane planine. Tog dana hrvatska zastava prvi puta je istaknuta na najvišem mjestu na svijetu.

Dva dana poslije, 21. svibnja 2009., na vrh su se popele najstarija i najmlađa članica ekspedicije Milena Šijan i Ena Vrbek, obje gorske spašavateljice HGSS-a.

Na slikama su zadnjih stotinjak metara do vrha, snimke s vrha i javljanje u Bazni logor, silazak i sestre nakon 20 sati penjanja i povratka u logor na Južnom sedlu.

Dan uoči 15. obljetnice uspona Hrvatske ženske alpinističke ekspedicije Everest 2009. Darija i Iris Bostjančić i vođa ekspedicije Darko Berljak gostovali su 18. svibnja 2024. na festivalu Brdo knjiga u Samoboru, gdje su predstavili knjigu "Bez daha" Jona Krakauera te govorili o svojim himalajskim iskustvima. U punoj dvorani centra Bunker u Samoboru posjetitelji su mogli uživati i u nekim dosad neprikazanim fotografijama s Hrvatske ženske alpinističke ekspedicije na Everest 2009.

Slika.


Slika.

Slika.

Slika.

Slika.

Slika.

Slika.

Slika.

Slika.

Slika 1 od 9.Slika 2 od 9.Slika 3 od 9.Slika 4 od 9.Slika 5 od 9.Slika 6 od 9.Slika 7 od 9.Slika 8 od 9.Slika 9 od 9.

Najnovije vijesti

Hrvatski planinar - ožujak 2025.

Hrvatski planinar - ožujak 2025.

03.03.2025.

Uskoro iz tiska je izlazi 941. svezak časopisa HRVATSKI PLANINAR za mjesec ožujak.

Prije 75 godina osnovana je Gorska služba spašavanja u Hrvatskoj

Prije 75 godina osnovana je Gorska služba spašavanja u Hrvatskoj

24.02.2025.

Na današnji dan prije točno 75 godina, 24. veljače 1950. održana je osnivačka skupština Gorske službe spašavanja. U istom prostoru održana je danas konferencija za medije na kojoj su govorili predsjednik HPS-a i gorski spašavatelj Darko Berljak te gorski spašavatelj i pročelnik HGSS-a Marko Andrić, čime je počelo obilježavanje 75. obljetnice Gorske službe spašavanja u Hrvatskoj.

Hrvatski planinar - izašao je novi broj

Hrvatski planinar - izašao je novi broj

05.02.2025.

Iz tiska je izašao novi broj časopisa HRVATSKI PLANINAR čiju naslovnicu krasi fotografija Snježane Plazonje vidika s Debelog brda na Mosoru.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.