Nepoznato o poznatom: Prva alpinistička škola
subota, 02.03.2024.
Alpinistička sekcija u okviru matice HPD-a je osnovana početkom 1935. godine, te su članovi odmah krenuli sa aktivnim radom. Prihvaćen je pravilnik sekcije, izabran je pročelnik (Miroslav Čubelić) i odbor, nabavljene su sve potrebne stvari i inventar, uređen je prostor za sastajanje, te su organizirani izleti i penjački usponi u Alpama i na Kleku.
Već iduće godine organizirana je prva alpinistička škola u Hrvatskoj po uzoru na planinarska društva u inozemstvu kako bi se proširio broj članova sekcije, te obučio mlađi naraštaj za izvođenjem alpinističkih uspona.
Škola je započela sa radom 05. ožujka 1936. g., sastojala se od teoretskih predavanja koja su se održavala svakog utorka i četvrtka u društvenim prostorijama u Varšavskoj 2a od 20 do 22 h i terenskih vježbi, a predavači su bili iskusni planinari i instruktori gg: dr. J. Poljak, dr. F. Kušan, dr. Lj. Barić, dr. B Gušić, M. Kovačević, K. Rapp, Milković, M. Dragman, S. Brezovečki, S. Prevendar, V. Čubelić te pročelnik M. Čubelić koji je ujedno bio i voditelj škole. Upisnina u školu je iznosila Din 20.
Teoretska predavanja su održana iz slijedećih predmeta:
- povijest alpinizma
- planinarska i alpinistička oprema
- morfologija
- geografija
- geologija i mineralogija
- metereologija
- flora
- fauna
- higijena i prva pomoć
- fotografiranje u planinama
- čitanje karata i orijentacija
- opasnosti u gorama
- duševna i tjelesna svojstva planinara
- tehnika penjanja
- upotreba užeta i drugog penjačkog pribora
Praktični dio škole, tj. vježbe u penjanju su se održavale pod Okić-gradom, ali i na Kleku i u Kamniškim Alpama gdje su apsolventi škole prvi put penjali u stijeni.
Održavanjem te škole alpinistička sekcija je doživjela veliki uspjeh i dobila zalet za daljnje mnogobrojne uspjehe. Također je u kratko vrijeme udvostručila broj članova budući da je školu završilo 50 polaznika što je dodatno pokazalo kolika je važnost i potreba bila za njenom organizacijom.