Nepoznato o poznatom: Rožanski i Hajdučki kukovi

nedjelja, 14.01.2024.

Slika.

Planinarski svijet je zasigurno čuo za Hajdučke i Rožanske kukove no kako bi razumjeli zašto su davne 1969. godine Zakonom proglašeni kao strogi (prirodni) rezervat saznajmo više o njima.


Strogim rezervatom proglašeni su kako bi se taj dio kopnenog područja sa svojom neizmijenjenom ili neznatno izmijenjenom sveukupnom prirodom dodatno zaštitio s ciljem očuvanja izvorne prirode. Na tom području su zabranjene gospodarske i druge djelatnosti ali se može dopustiti posjećivanje, istraživanje i praćenje stanja prirode.

"Kukovima" se često u narodu nazivaju velike i gole kamene gromade koje strše iznad okolnog terena. Tim opisom krase se i oni Hajdučki te Rožanski no samo su na tom području od 20-tak km2 sjevernog Velebita tako grupirani i naočiti. Iznad 1600 m nadmorske visine nalazi se nekolicina stjenovitih vrhova-kukova i još nebrojeno ispod te visine.

Rossijeva koliba ispod Rožanskih kukova

Možemo ih prepoznati po okomitim tornjevima, šiljcima te zaobljenim glavicama koji su razdvojeni neprohodnim vrtačama, ponegdje su u skupinama ili izolirani od ostalih.

Najistaknutiji Hajdučki kukovi su Golubić, Begovački, Jarekovački, Pavića i Duića kuk, a od Rožanskih to su Gromovača, Krajačev, Pasarićev, Vratarski, Varnjača i Crikvena.

Legende spominju da su Hajdučki kukovi ime dobili po hajducima koji su se u prošlosti tamo skrivali. To je područje bilo utočište podgorskim hajducima poput poznate hajdučice Mare o čijoj su borbi protiv turske i austrijske tiranije brojne pjesme ispjevane. Generacije Podgoraca pokušavale su pronaći golemo blago zakopano u borbi s austrijskim vojnicima, no zbog svoje lakomosti za blagom nisu to uspjevali jer ga otkriti može samo onaj tko će ga i podijeliti potrebitima.

Biljka rožica (ruža), krije se u imenu Rožanskih kukova, dok legende starih Podgoraca spominju i mjesto gdje se na ovim kukovima nalazi vilinska voda (malo jezero obraslo lopočima) uz koju borave vile.

Najnovije vijesti

Odobrena sredstva za uređenje planinarske infrastrukture

Odobrena sredstva za uređenje planinarske infrastrukture

27.11.2024.

Na svojoj 9. sjednici 25. studenoga 2024. Izvršni odbor HPS-a je, na temelju prijedloga stručnih komisija za planinarske putove i za planinarske objekte usvojio plan upravljanja planinarskom infrastrukturom za iduće projektno razdoblje i odobrio provedbu nabave i distribuciju potrebne građe, materijala, alata i pribora prema iskazanim potrebama planinarskih udruga za uređenje planinarske infrastrukture u skladu s uvjetima projekta Sigurna i održiva planinarska infrastruktura.

Održan susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih u Radoboju

Održan susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih u Radoboju

25.11.2024.

U subotu 23. i nedjelju 24. studenoga u Radoboju u Hrvatskom zagorju održan je Susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih. Sudjelovalo je više od 50 voditelja malih planinarskih škola i voditelja planinarskih skupina djece i mladih u planinarskim udrugama iz svih krajeva Hrvatske, od Makarske do Vinkovaca, a sudjelovalo je također i četvoro članova Mladinske komisije Planinske zveze Slovenije.

UIAA dodijelila trofej za 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

UIAA dodijelila trofej za 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

09.11.2024.

UIAA - Međunarodna planinarska i penjačka asocijacija dodijelila je Hrvatskom planinarskom savezu trofej povodom 150 godina planinarstva u Hrvatskoj. Na svečanom dijelu Glavne skupštine UIAA u Malti predsjednik UIAA Peter Muir uručio je trofej predsjedniku HPS-a Darku Berljaku.














footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez