Nepoznato o poznatom: Rožanski i Hajdučki kukovi

nedjelja, 14.01.2024.

Slika.

Planinarski svijet je zasigurno čuo za Hajdučke i Rožanske kukove no kako bi razumjeli zašto su davne 1969. godine Zakonom proglašeni kao strogi (prirodni) rezervat saznajmo više o njima.


Strogim rezervatom proglašeni su kako bi se taj dio kopnenog područja sa svojom neizmijenjenom ili neznatno izmijenjenom sveukupnom prirodom dodatno zaštitio s ciljem očuvanja izvorne prirode. Na tom području su zabranjene gospodarske i druge djelatnosti ali se može dopustiti posjećivanje, istraživanje i praćenje stanja prirode.

"Kukovima" se često u narodu nazivaju velike i gole kamene gromade koje strše iznad okolnog terena. Tim opisom krase se i oni Hajdučki te Rožanski no samo su na tom području od 20-tak km2 sjevernog Velebita tako grupirani i naočiti. Iznad 1600 m nadmorske visine nalazi se nekolicina stjenovitih vrhova-kukova i još nebrojeno ispod te visine.

Rossijeva koliba ispod Rožanskih kukova

Možemo ih prepoznati po okomitim tornjevima, šiljcima te zaobljenim glavicama koji su razdvojeni neprohodnim vrtačama, ponegdje su u skupinama ili izolirani od ostalih.

Najistaknutiji Hajdučki kukovi su Golubić, Begovački, Jarekovački, Pavića i Duića kuk, a od Rožanskih to su Gromovača, Krajačev, Pasarićev, Vratarski, Varnjača i Crikvena.

Legende spominju da su Hajdučki kukovi ime dobili po hajducima koji su se u prošlosti tamo skrivali. To je područje bilo utočište podgorskim hajducima poput poznate hajdučice Mare o čijoj su borbi protiv turske i austrijske tiranije brojne pjesme ispjevane. Generacije Podgoraca pokušavale su pronaći golemo blago zakopano u borbi s austrijskim vojnicima, no zbog svoje lakomosti za blagom nisu to uspjevali jer ga otkriti može samo onaj tko će ga i podijeliti potrebitima.

Biljka rožica (ruža), krije se u imenu Rožanskih kukova, dok legende starih Podgoraca spominju i mjesto gdje se na ovim kukovima nalazi vilinska voda (malo jezero obraslo lopočima) uz koju borave vile.

Najnovije vijesti

Donesena odluka o izgradnji skloništa u Skorpovcu

Donesena odluka o izgradnji skloništa u Skorpovcu

31.03.2025.

Skorpovac je ključna točka na Premužićevoj stazi i Velebitskom planinarskom putu i bez planinarskog objekta na tom mjestu nije moguće jamčiti za sigurnost planinara i posjetitelja na tom dijelu Velebita. Imajući to u vidu, Izvršni odbor HPS-a donio je odluku o žurnoj izgradnji skloništa u Skorpovcu, na mjestu skloništa koje je izgorjelo u požaru 31. listopada 2024.

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

31.03.2025.

Hrvatski planinarski savez i HPD Japetić, Samobor pozivaju sve hrvatske planinarske udruge i planinare na pohod Tragom prvog izleta HPD-a koji će s održati u subotu 17. svibnja 2025. kao završni događaj obilježavanja 150. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj.

Hrvatski planinar - ožujak 2025.

Hrvatski planinar - ožujak 2025.

03.03.2025.

Početkom ožujka iz tiska je izašao 941. svezak časopisa HRVATSKI PLANINAR. Časopis donosi zanimljive putopise i informacije iz planina i rada planinarskih udruga.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.