Upravljanje planinarskim domovima u nacrtu prijedloga Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske
ponedjeljak, 18.09.2023.
Imajući u vidu važnost funkcionalnih planinarskih domova za organizirano planinarstvo i sigurnost u planinama, Hrvatski planinarski savez skreće pozornost planinarskim udrugama da je na središnjem portalu Vlade RH za e-savjetovanja u tijeku javno e-savjetovanje o nacrtu prijedloga Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske koji će zamijeniti Zakon o upravljanju državnom imovinom. Riječ je o zakonu od važnosti i interesa za planinarske udruge jer se u njemu posebnim člankom planira urediti upravljanje planinarskim domovima i kućama u državnom vlasništvu. E-savjetovanje je dostupno na adresi https://esavjetovanja.gov.hr/Econ/MainScreen?EntityId=25037, a traje do 1. listopada 2023.
Izvršni odbor HPS-a je 11. rujna 2023. raspravljao o ovoj temi te zaključio da je nužno sa razine Hrvatskog planinarskog saveza predlagatelju Zakona i javnosti ukazati na nesagledivo štetne posljedice koje bi mogle proizaći iz rješenja predviđenih u članku 16. toga Zakona koji se odnosi na upravljanje planinarskim domovima. U tekstu nacrta prijedloga Zakona predviđeno je da upravljanje planinarskim domovima koji se nalaze u nacionalnim parkovima i parkovima prirode povjeri javnim ustanovama koje upravljaju tim zaštićenim područjima, a upravljanje planinarskim domovima izvan zaštićenim područjima županijama na čijem području se oni nalaze. Stajalište Hrvatskog planinarskog saveza je da se predloženim modelom upravljanja planinarskom infrastrukturom ugrožava cjelokupni koncept sigurnosti u planinama o kojemu se ustrajno i učinkovito skrbe Hrvatski planinarski savez i Hrvatska gorska služba spašavanja te da skrb o planinarskim domovima treba povjeriti planinarskim udrugama koje njima u kontinuitetu upravljaju, ponajprije zato što je angažman planinara i planinarskih udruga jedino stvarno jamstvo za funkcioniranje planinarskih objekata odnosno jedini model kojim se može postići održivost planinarskih objekata i sigurnost u planinskim područjima.
Planinarski domovi su građeni, obnavljani i uređivani kako bi se planinarima i svim drugim posjetiteljima planinskih područja omogućio siguran boravak i zaklon na nepristupačnim neurbanim terenima te su svi planinarski domovi danas obavještajne točke HGSS-a. Budući da bez funkcionalnih planinarskih domova nije moguće jamčiti sigurnost boravka u hrvatskim planinama izvjesno je da se planiranim modelom upravljanja planinarskom infrastrukturom ugrožava cjelokupni koncept sigurnosti u planinama o kojemu se ustrajno i učinkovito skrbe Hrvatski planinarski savez i Hrvatska gorska služba spašavanja.
Značajno je podsjetiti se da su zahvaljujući uvažavanju javnog interesa da se ostvari sigurnost u planinama, mnogi važni planinarski domovi bili građeni upravo na državnoj zemlji i uz potporu države, uz ugovore kojima su državne vlasti ne samo odobravale nego i povjeravale zadaću i obvezu planinarskoj udruzi da gradi na njenoj zemlji planinarske domove, stavi ih u javnu funkciju i o njima trajno skrbi.
Samo od 2000. do danas Hrvatski planinarski savez proveo je po detaljno razrađenim kriterijima više od 250 pojedinačnih projekata obnove krovišta, vanjske i unutarnje stolarije, sanitarnih čvorova, ugradnje elektroenergetskih sustava, spremnika za vodu i sličnih aktivnosti u planinarskim domovima te za to uložio namjenski više od 500.000 eura vlastitih sredstava. Znatna sredstva pribavljena su i uložena također izravnim angažmanom planinarskih udruga koje djeluju u svojstvu upravljača tih objekata, kao i angažmanom Hrvatske gorske službe spašavanja koja je također članica Hrvatskog planinarskog saveza. Ističemo da je upravo kontinuiranim i požrtvovnim radom brojnih planinara-volontera i znatnim ulaganjima planinarskih udruga, Hrvatskog planinarskog saveza i HGSS-a omogućeno je da se planinarski objekti – od kojih upravo većinu čine objekti koji su vlasništvo Republike Hrvatske – održe u funkciji. Upravo su Hrvatski planinarski savez, HGSS i planinarske udruge zahvaljujući kontinuiranoj brizi i ulaganjima ne samo omogućili da planinarski domovi služe općekorisnoj funkciji nego su i spasile tu državnu imovinu od upropaštenja.
Bitno obilježje svih vrsta planinarskih domova je potreba za kontinuiranim održavanjem jer su kuće u nepovoljnim planinskim uvjetima pojačano izložene propadanju. Osim vremenskih okolnosti u zimskom dobu godine, znatan izazov predstavlja i njihova udaljenost od urbanih središta i prometnica te od druge komunalne infrastrukture. Dodatno je bitno imati u vidu da zbog sezonalnosti, posjećenosti samo u dane vikenda i drugih čimbenika, prihodi ostvareni od ugostiteljstva ne mogu biti dostatni niti za njihovu održivost, a kamoli za značajnija ulaganja.
Kako bi unaprijedio upravljanje planinarskim domovima, kućama i skloništima Hrvatski planinarski savez u proteklim godinama izradio je, usvojio i objavio Analizu statusa, izazova i perspektive upravljanja planinarskim objektima u hrvatskim planinama, Vodič za upravljanje i domaćine planinarskih objekata i Operativni program upravljanja planinarskom infrastrukturom u Republici Hrvatskoj. Ti dokumenti pružaju čvrsto uporište za funkcionalno upravljanje planinarskom infrastrukturom, i sve to može se i treba primijeniti kod definiranja modela upravljanja planinarskim objektima.
Kod pripreme zakonskog teksta nažalost je potpuno izgubljena iz vida činjenica da su planinarski objekti jedan od temelja planinarske djelatnosti i da su planinarski domovi neraskidivo vezani za svoje stvarne graditelje, održavatelje i upravitelje. Zanemarena je i činjenica da bi ta državna imovina propala da se upravo planinari desetljećima nisu požrtvovno o njoj skrbili, najčešće i onda kada to nije bilo definirano kao ugovorna zadaća planinarskih udruga. U predloženom zakonskom tekstu upravljanje planinarskim domovima promatra se samo kroz definiranje zakupa i raspodjele zakupnine između središnje države i javnih ustanova odnosno županija a planinari, planinarske udruge i njihova uloga u planinarskim domovima se uopće niti ne spominju, pa se nameće pitanje koja je uopće svrha planinarskih domova ako po slovu zakona planinari u njima nemaju nikakvu ulogu.
Zastupajući interes hrvatskih planinara i planinarskih udruga i imajući u vidu da su planinarski domovi glavni čimbenik sigurnosti boravka u planinskim područjima, Hrvatski planinarski savez ministarstvu nadležnom za državnu imovinu ukazivalo je, ukazuje i ukazat će putem e-savjetovanja, službenih dopisa, u izravnim kontaktima i na druge načine da skrb o planinarskim domovima treba biti povjerena planinarskim udrugama koje njima u kontinuitetu upravljaju. Imajući u vidu cilj Zakona da stvori jasne, učinkovite, svrhovite i provedive uvjete za upravljanje imovinom Hrvatski planinarski savez stoji na stajalištu da je potrebno u njega ugraditi svrhovita, učinkovita, primjenjiva i održiva rješenja za planinarske domove u Republici Hrvatskoj, umjesto da se neučinkovit model državnom upravljanja planinarskim domovima zamjenjuje drugim nefunkcionalnim modelom.
Pozivamo planinarske udruge, osobito one koje upravljaju planinarskim domovima i kućama da se upoznaju sa sadržajem nacrta prijedloga Zakona te da u dogovoru i usklađeno s Hrvatskim planinarskim savezom iskažu svoja zapažanja i prijedloge kojima je cilj učinkovit model upravljanja planinarskim domovima putem planinarskih udruga.