Sastanak o pješačkom putu E-12 u Trstu
ponedjeljak, 18.03.2013.
Od 15. do 17. ožujka u Trstu je održan regionalni sastanak o trenutnom stanju te daljnjim koracima o stavljanju u funkciju posljednjeg, ali možda i najatraktivnijeg Europskog pješačkog puta E-12 koji nosi i posebni naziv – Mediteranski pješački put, a zamišljen je da uz obalu Sredozemnog mora spoji Gibraltar s Atenom. Sastanak je organizirala Stella Alpina, nositelj tih aktivnosti u Italiji.
Dionica uz obalu Španjolske je završena, kao i veći dio one u Francuskoj. U Italiji je dovršen dio uz zapadnu obalu talijanske »čizme«, a onaj na njihovoj istočnoj obali Jadrana je u fazi projekta.
Sastanak u Trstu imao je svrhu da ostale države predoče svoju viziju i prijedloge puta do Atene, da u sljedećih godinu dana izrade projekt svih svojih dionica, da se iste prihvati od strane ERA (Europska pješačka federacija) na godišnjem zasjedanju te da se u daljnje dvije godine ti putevi stave u funkciju.
Hrvatski planinarski savez predstavljao je glavni tajnik Darko Berljak koji je predstavio naš prijedlog temeljen na preporukama ERA-e da hrvatska dionica većinom ide po otocima čime bi taj dio E-puta bio jedinstven u Europi. Put bi dolazio iz Slovenije preko graničnog prijelaza Plovanija, prolazio zapadnom obalom Istre u zaleđu Umaga, Novigrada, Vrsara, Rovinja, Vodnjana, Pule, Medulina te te išao istočnom obalom uz Labin i nastavio prema opatijskoj rivjeri. Prešao bi na otok Cres s produžetkom do Malog Lošinj te išao po Krku i Rabu. Prešao bi opet na kopno obilazeći dijelove Parka prirode Velebit, vratio se na otok Pag i po njemu preko Maslenice nastavio do Nacionalnog parka Paklenica. Od njega se preko zadarskog zaleđa vraća na otoke (Kornati, Dugi otok) i po kopnu nastavio preko Vranskog jezera, slapova Krke, uz Šibenik i Trogir do Splita. Slijede velike otočne dionice po Braču, Hvaru, Visu, Lastovu i Korčuli, opet dio na kopnu oko Makarske i po obroncima Biokova, poluotoku Pelješcu te po otoku Mljetu. Posljednji kopneni dio je od Dubrovnika do granice sa Crnom Gorom, ali s odvojkom kod Neuma gdje bi ušao u Bosnu i Hercegovinu obilazeći Međugorje, Mostar, Počitelj i Hutovo Blato. Na ovom pješačkom putu u Hrvatskoj nalazi se čak pet nacionalnih parkova i šest parkova prirode te mnogobrojna atraktivna turistička, povijesna i kulturna odredišta.
Na sastanku je osim o odvojku u Neumu koje ERA podržava, s predstavnicima Bosne i Hercegovine dogovoren prijelaz puta E-6 na graničnim prijelazu Izačići, jer hrvatski dio E-6 puta nakon dolaska iz Slovenije nastavio bi po zaleđu Rijeke do NP Risnjak, preko Delnica i Skrada do Mrkoplja, uz Samarske i Bijele stijene do Ogulina i dalje preko Slunja i uz Koranu do Plitvičkih jezera te do granice s BiH.
Hrvatski planinarski savez na jesenskom zasjedanju ERA-e bit će primljen u punopravno članstvo te europske federacije, međutim predstoji nastavak uvjeravanja nadležnih institucija u Hrvatskoj (Ministarstvo turizma, Hrvatska turistička zajednica, TZ županija, općina i gradova na trasi E-putova) da financijski sudjeluju u realizaciji tog projekta bez čije je pomoći teško ostvariv. Ako se ta već dugo tražena podrška dobije, konačnu riječ o konkretnim dionicama imali bi naši županijski planinarski savezi i lokalna planinarska društva koji najbolje poznaju svoje područje, njegove mogućnosti obzirom na potrebnu infrastrukturu (povezivanje postojećih poljskih, šumskih, planinarskih i ostalih putova), mogućnosti kupnje hrane ili ugostiteljske ponude te smještaja, odnosno uvažavanja propisanih standarda E-putova u Europi.