Otvoreno planinarsko sklonište i promatračnica za ptice Kremenjak

ponedjeljak, 03.07.2023.

Slika.U petak 30. lipnja 2023. u večernjim satima u Parku prirode Učka, u nazočnosti oko 200 planinara i uglednih gostiju te predstavnika medija svečano je otvoreno planinarsko sklonište i promatračnica za ptice Kremenjak. Navedeno sklonište locirano je na koti 847 m, oko 1000 metara sjeverno od vrha Kremenjak. Idejni autor projekta je arhitekt Ivan Juretić, poznat u planinarskim krugovima i javnosti po izgradnji i obnovi planinarskih skloništa Šugarska duliba, Ždrilo i Rossijevo sklonište na Velebitu, te Miroslav Hirtz na Bijelim stijenama. Planinarsko sklonište i promatračnica za ptice osobito je po jedinstvenom dizajnu, nalik na izvaljeno jaje u gnijezdu. Izgradnja je ostvarena uz potporu Zaklade zaposlenika VKR Grupe iz Danske u sklopu programa Zelene površine i život na otvorenom, kao jedan od iznimnih projekata koji stvaraju mogućnosti za pojedince da istražuju i cijene čuda prirodnog svijeta. U ime donatora govorio je Michel Langrand, predsjednik Zaklade zaposlenika grupe VKR iz Danske. Nazočnima se obratio i v.d. ravnatelja Javne ustanove Park prirode Učka Žarko Erceg. Slika.U ime Hrvatskog planinarskog saveza govorio je predsjednik Darko Berljak te istaknuo da se Savez prije više od dvadeset godina skupštinskom se odlukom opredijelio da će postojeće planinarske domove obnavljati i održavati, ali ne i graditi nove, a prednost će dati izgradnji funkcionalnih planinarskih skloništa u našim planinama. U to vrijeme postojala su samo 22 skloništa, a danas ih je gotovo dvostruko - s ovim ih je ukupno već 42. Prema njegovim riječima, takva odluka temeljila se na postavkama da su skloništa vrlo važni sigurnosni čimbenik za planinare i izletnike u planinskom prostoru, da su stalno otvorena, odnosno nezaključana, ali i najvažnije da su po svojoj namjeni najmanje štetan zahvat u prirodi, jer korisnici sve što im treba donose i odnose s tog mjesta. Berljak je također istaknuo da je ovo planinarsko sklonište i promatračnica za ptice, osim što u potpunosti zadovoljava sve te kriterije, jedinstveno zbog svog oblika te će svim namjernicima biti prostor za upoznavanje, razumijevanje i očuvanje iznimnog biljnog i životinjskog svijeta koji ga okružuje, a potom je predao sklonište na upravljanje PD-u Elektroistra iz Pule. Slika.Od dužnosnika HPS-a nazočili su također i dopredsjednica Jadranka Čoklica, članica Izvršnog odbora Patricija Jedrejčić, zamjenik pročelnika Komisije za planinarske objekte Vladimir Novak, zamjenica pročelnika Komisije za promidžbu i izdavačku djelatnost Biserka Radović i stručni tajnik za planinarsku infrastrukturu i provedbu projekata Mladen Vrabec. Istarski planinarski savez predstavljali su predsjednik Goran Šepić te pročelnik komisije za IPP i druge planinarske putove Vladimir Rojnić, a PD Elekroistra predsjednik Dragan Drobnjak i dopredsjednica Vesna Pavletić. Bili su nazočni i brojni planinari iz istarskih i liburnijskih društava s obje strane Učke.

Slika.

Slika.Objekt je površine oko 12 kvadrata, kapaciteta od četiri do šest ležajeva, koje pruža dobru zaštitu od kiše i jakog vjetra te siguran zaklon. Realizirano je u skladu s održivim načinom gradnje i ekološkim standardima, energetski neovisno, sa stvarnim i metaforičkim naglaskom na ekologiju, zaštitu prirode i klime. Atraktivnog je izgleda nalik na umjetničku instalaciju u prostoru, vanjska opna sazdana je od suhih grana te formom i materijalom podsjeća na gnijezdo. Unutar elegantne čelične mreže prekrivene suhom trninom, granama gustog bodljikavog grma koji raste u zapuštenim dolcima, manja je, kompaktna jajolika forma objekta, sastavljena od oko 320 drvenih trokuta, koja pak parafrazira raspuknuto, izvaljeno jaje, a takav je i naziv projekta - »Izvaljeno jaje u gnijezdu«. Između vanjske opne i samoga objekta nalazi se stubište kojim se pristupa terasi, odnosno krovu koji podcrtava funkciju promatračnice s pogledom na Učku, Kvarnerski zaljev, otoke Cres i Lošinj te istarski poluotok. Sklonište je ujedno i važna točka na dugačkoj dionici Istarskog planinarskog puta između Poklona i Plomina.

Uz bogatu gastronomsku ponudu poseban je utisak na prisutne u sumrak ostavila plesna izvedba plesačica, polaznica Osnovne škole za klasični balet i suvremeni ples u OŠ Vežica, plesačice Anike Cetine te balerine Jelene Lečić, pod vodstvom koreografkinje Kate Foley.

Slika.

Slika 1 od 10.Slika 2 od 10.Slika 3 od 10.Slika 4 od 10.Slika 5 od 10.Slika 6 od 10.Slika 7 od 10.Slika 8 od 10.Slika 9 od 10.Slika 10 od 10.

Najnovije vijesti

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

17.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo Opatija pozivaju sve zainteresirane planinare na Dane hrvatskih planinara, koji će se održati od 31. svibnja do 1. lipnja 2025. na Učki.

Sjeverna stijena Eigera

Sjeverna stijena Eigera

14.04.2025.

U godini obilježavanja 150. obljetnice organiziranog hrvatskog planinarstva sve nas je obradovao i zadivio poduhvat zagrebačkih alpinista i članova PDS Velebit, Lukasa Grbac-Lackovića i Brune Crljenića. Oni su krajem prošlog tjedna s jednim bivakom ispenjali jednu od najtežih i najizazovnijih sjevernih stijena i to onu u Eigeru u Bernskim Alpama u Švicarskoj.

Susret PZS-a i HPS-a na Goltama

Susret PZS-a i HPS-a na Goltama

06.04.2025.

U petak 4. travnja i subotu 5. travnja 2025. u Mozirskoj koči na Goltama održan je redovni godišnji susret vodstva Planinske zveze Slovenije i Hrvatskog planinarskog saveza. Ove godine susret je bio tematski posvećen razmjeni iskustava o planinarskom radu s djecom i mladima te upravljanju planinarskim objektima. Na sastanku se, uz to, razgovaralo i o zaštiti planinarske markacije, uređivanju planinarskih putova, o osiguranim putovima, o planinarskom školovanju, nacionalnim i europskim projektima te o pojavama koje nanose štetu organiziranom planinarstvu i izazovima u vezi s time.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.