Susret vodstva HPS-a i PZS-a u Ljubljani
četvrtak, 31.01.2013.
U srijedu 30. siječnja 2013. u sjedištu Planinarske zveze Slovenije u Ljubljani održan je sastanak predstavnica PZS-a i HPS-a. Nakon godinu dana od prethodnog susreta održanog u Zagrebu bila je to prilika za osvrt na ostvarene zadatke koji su tada dogovoreni te za planiranje daljnje suradnje. Sa zadovoljstvom je utvrđeno da je većina postavljenih ciljeva i zadataka u protekloj godini uspješno ostvarena.
Redoviti susreti vodstva obaju saveza održavali su se već više puta tijekom prošlosti, a nakon višegodišnje stanke obnovljeni su prošle godine. Prošle godine predstavnici obaju saveza sastali su se u Zagrebu, a ovaj put je domaćin susreta bila Planinska zveza Slovenije (PZS). U uvodu je sve okupljene pozdravio predsjednik PZS-a Bojan Rotovnik, koji je predstavio predstavnike PZS-a na tom sastanku: potpredsjednika PZS-a Boruta Peršolju i Toneta Jesenka, glavnog tajnika PZS-a Mateja Planka, predsjednika Nadzornog odbora PZS-a Andreja Brvara te predstavnicu PZS-a za odnose s javnošću i koordinatoricu međunarodnih aktivnosti Zdenku Mihelič. Predsjednik Rotovnik je ukratko predstavio djelovanje PZS-a u protekloj godini te program obilježavanja 120. obljetnice SPD/PZS tijekom ove godine, te posebno istaknuo važnije akcije na kojima PZS planira kao važne goste ugostiti predstavnike HPS-a.
Sve okupljene pozdravio je i predsjednik HPS-a Hrvoje Kraljević te pritom predstavio predstavnike HPS-a. Uz predsjednika Kraljevića u ime HPS-a na sastanku su sudjelovali dopredsjednik HPS-a Tomislav Čanić, predsjednik Izvršnog odbora HPS-a Vladimir Novak, glavni tajnik HPS-a Darko Berljak i Alan Čaplar, član Glavnoga odbora, pročelnik Komisije za promidžbu i izdavačku djelatnost HPS-a te urednik časopisa "Hrvatski planinar". Predsjednik Kraljević osvrnuo se na veliku obljetnicu PZS-a te na uspješno dugogodišnje djelovanje slovenske planinske organizacije te istaknuo da će se predstavnici HPS-a rado odazvati na sve glavne događaje u povodu proslave 120. obljetnice PZS-a.
Na prošlogodišnjem susretu zadani su raznovrsni ciljevi, pa je ovaj sastanak bio prilika da se utvrde ostvarenja koja su postignuta kroz uzajamnu suradnju. Pregled ostvarenja pripremili su glavni tajnik PZS-a Matej Planko i glavni tajnik HPS-a Darko Berljak. U protekloj godini HPS je uz potporu PZS-a pristupio u pridruženo članstvo Balkanske planinarske unije (BMU), a zaživio je i EU Mountaineering Forum u čijem kreiranju su oba saveza imala važnu ulogu. Savezi su zajednički pripremili opsežan prijedlog IPA projekta "Eko planinstvo povezuje / Eko planinarstvo povezuje". Uspostavljena je prodaja izdanja drugog saveza, što se pokazalo iznimno uspješno te će se zbog velikog interesa obostrana prodaja planinarske literature nastaviti još intenzivije. Predstavnici PZS-a bili su prisutni na Danu hrvatskih planinara na Mljetu, predstavnici HPS-a na Danu slovenskih planinara u Kranjskoj Gori, a skupina slovenskih mladih planinara sudjelovala je uspješno u maloj planinskoj školi HPS-a na Velebitu. Za daljnju suradnju ostaje otvorena inicijativa o boljoj suradnji društava uz državnu granicu. Utvrđeno je da je zamisao o istovremenom usponu članova HPS-a na Triglav i članova PZS-a na Dinaru realizirana u akciji KPD-a Bazovica iz Rijeke, koju su podprli i HPS i PZS. U toj su se akciji hrvatski planinari popeli na Triglav, a slovenski planinari na najviši vrh Hrvatske, a treća mješovita skupina na vrh Učke, pri čemu je simbolički uspostavljena i telefonska veza između tri vrha. Nije ostvarena zamisao o posjetu mladih iz Koreje hrvatskim planinama radi pomanjkanja njihova interesa. Bliska suradnja u vezi uređenja europskih pješačkih putova nastavit će se i dalje, a s posebnim zanimanjem očekuje se jačanje inicijative o putu E 12, kojemu je glavni nositelj HPS. Uredništva Planinskog vestnika i Hrvatskog planinara imaju kontakte i surađuju u razmjeni iskustava u radu na svojim časopisima. Predstavnici HPS-a i PZS-a utvrdili su da je sve što je dosad ostvareno dobra osnova za nastavak uspješne suradnje.
Delegacije su si također zadali nove ciljeve koje želi ostvariti u ovoj godini, posebno u vidu čim boljeg suradnje u osposobljavanju kadrova, razmjeni iskustava, označavanju planinskih putova te u promociji gorske prirode planinarima obiju zemalja. Potvrđen je raniji dogovor da instruktori HPS-u i PZS-a mogu unaprjeđivati svoje znanje i vještine sudjelovanjem u svojstvu promatrača i suradnika na tečajevima za osposobljavanje stručnih kadrova u planinarstvu (za vodiče, markaciste, alpiniste, čuvare planinske prirode), a PZS pa je posebno uputila poziv na seminar instruktora PZS-a na kojem će se usklađivati standardi instruktorskog rada u Sloveniji. Instruktori HPS-a rado će prikupiti iskustva i prenijeti dio dobre prakse u HPS. U ožujku se očekuje objava odluke o IPA projektu u kojem su HPS i PZS nastupili kao partneri, te se očekuje pozitivan ishod, a zatim i intenzivna suradnja u provedbi projektnih aktivnosti. Ovom prilikom razmijenjena su i iskustva o okolnostima vezanim uz gradnju i obnovu planinarskih objekata u zaštićenim područjima.
PZS je među željene ciljeve postavila i suradnju u natjecateljskim disciplinama, posebno u natjecanjima u lednom penjanju i u natjecanjima u turnom skijanju, na način da oba saveza pripomognu organizaciju otvorenih državnih prvenstava na kojima bi se ravnopravno natjecali članovi obaju saveza. Namjera je da se po završetku aktualne sezone postave temelji za zajedničke natjecateljske akcije za sezonu 2013/ 2014.
U pogledu skorašnjeg pristupu Hrvatske u EU Planinska zveza Slovenije podupire razvijanje planinarstva bez granica i u tom duhu vidi mogućnost brojnih koraka, uključujući i incijativu prema objema vladama da se uspostave planinski granični prijelazi koji bi na jednostavan način povezali planinare obiju država, po modelu koji je uspostavljen na granicama s Italijom i Slovenijom prilikom pristupa Slovenije u EU. Ranije pripremljeni prijedlog koji je obuhvatio 15 graničnih točaka bit će revidiran te kao zajednički projekt HPS-a i PZS-a predstavljen vladama obiju država i planinarskoj javnosti.
Savezi su raspravljali i o mogućnosti da HPS i PZS pristupe u punopravno članstvo BMU, gdje sada djeluju kao pridruženi članovi, te dogovorili da će oba saveza dodatno razmotriti okolnosti takvog članstva te u slučaju pozitivne odluke u oba Saveza, u punopravno članstvo pristupiti istodobno. Savezi će također tijekom 2013. godine za izravnu suradnju animirati međudruštvene odbore planinarskih društava i županijske planinarske saveze, budući da se na taj način lako može obogatiti kvaliteta suradnje koja postoji na razini nacionalnih saveza.
Sljedeći susret bit će u Hrvatskoj, krajem siječnja ili početkom veljače 2014., najvjerojatnije na Velebitu ili negdje drugdje u planinskom okruženju.
(Tekst Zdenka Mihelič, Alan Čaplar / foto Zdenka Mihelić i Matjaž Šerkezi)