Na snagu stupio novi Zakon o sportu
nedjelja, 01.01.2023.
S prvim danom 2023. godine na snagu je stupio novi Zakon o sportu. Pozivamo dužnosnike i članove planinarskih udruga da se upoznaju s odredbama novoga Zakona i usklade svoje djelovanje s novostima koje donosi Zakon o sportu.
Zakonom o sportu uređuje se sustav sporta – sportske djelatnosti, osobe u sustavu sporta, financiranje sporta, nadzor i ostala pitanja od značaja za sport. Novi Zakon detaljnije i preciznije uređuje i razrađuje brojna pitanja natjecateljskog sporta te postupke kategorizacije sportova i sportaša, stručnih poslova i stručnih kadrova u sportu. Novi Zakon ima 129 članaka organiziranih u 16 poglavlja. Tekst Zakona dostupan je na službenoj stranici Narodnih novina: Zakon o sportu (NN 141/2022).
Posebnosti planinarstva u sustavu sporta
Prema međunarodnoj klasifikaciji sportova GAISF i Nomenklaturi sportova HOO-a, planinarstvo je klasificirano kao sport. Po svojemu sadržaju, ono obuhvaća poduzimanje individualnih i skupnih izleta, tura i pohoda u planine, pri čemu se planinari kreću u prirodi radi aktivnog odmora, zdravlja i rekreacije. Po tome je planinarstvo više nego ijedan drugi sport srodno turizmu i ima snažan pozitivan učinak na cjelokupni hrvatski turizam. Osim kao sport u Nomenklaturi sportova, rekreacija i aktivni odmor koje na svojim izletima provode planinari kategoriziraju se i kao oblik aktivnog turizma, a planinarska putovanja uređena su Zakonom o pružanju usluga u turizmu, također jednim od temeljnih zakona u istom Ministarstvu turizma i sporta.
Glavna posebnost planinarstva je to što se planinarske aktivnosti ne provode kroz sportska natjecanja, pripremu (treniranje), kineziološki programiranu sportsku rekreaciju niti sportsku poduku. Planinarstvo, kako u Hrvatskoj tako ni u svijetu, nema natjecatelje, trenere, publiku, lige, prvenstva, kupove, rang liste, suce, sportska borilišta niti drugih tipično sportskih obilježja, već je temeljna djelatnost planinarskih udruga rekreacija građana putem organiziranih izleta u prirodi.
Takvom rekreativnom djelatnošću u Hrvatskoj se danas organizirano u HPS-u bavi više od 40.000 fizičkih osoba, u 342 udruge, po čemu je HPS jedan od najvećih i najrazvijenijih nacionalnih sportskih saveza u Hrvatskoj. Nezanemariv doprinos zdravlju stanovništva predstavlja i činjenica da su u planinarstvu u znatnom broju (u mjeri većoj nego u većini drugih sportova) zastupljene osobe zrele i starije životne dobi, kao i velik broj djece i mladih. Djelatnosti Hrvatskog planinarskog saveza i planinarskih udruga međutim nisu usmjerene samo na svoje članstvo, već svojim djelovanjem planinarske udruge omogućuju zdravstveno usmjerenu tjelesnu aktivnost u planinskoj prirodi i brojnim drugim građanima i izletnicima koji nisu naši članovi, kao i turistima iz inozemstva. Taj rad za opće dobro ostvaruje se kroz neposredno upravljanje s 6500 kilometara uređenih planinarskih putova te više od 160 planinarskih domova, kuća i skloništa, izgrađenih uglavnom na mjestima udaljenim od urbane komunalne i druge infrastrukture. U Hrvatskom planinarskom savezu od 1950. razvija se i uspješno djeluje i Hrvatska gorska služba spašavanja, prepoznatljiva i uzorno organizirana stručna služba za spašavanje u planinama i na svim terenima i okolnostima gdje se može primijeniti specifično planinarsko i spašavateljsko znanje i iskustvo. Iako je od 2002. HGSS od komisije HPS-a postala samostalna udruga s pravnom osobnošću, ona i njenih 25 stanica punopravne su članice HPS-a, jer su planinarska društva HPS-a zbog stručnosti svojih članova kadrovska osnova HGSS-a.
Unutar hrvatskog planinarstva posebno je razvijena znanstveno-sportska disciplina istraživanja špilja i jama – planinarska speleologija, u čemu članovi našeg saveza postižu dobro dokumentirane svjetski relevantne rezultate. Hrvatski alpinisti organizirani u HPS-u organizirali su i izveli niz uspješnih ekspedicija na najviše i najteže vrhove svijeta, uključujući uspone na Mount Everest i takvim vrhunskim uspjesima stekli su brojna najviša sportska i javna priznanja. Značajno je također da su skijaški sport, a zatim orijentacijski sport i sportsko penjanje proizašli upravo iz temelja stvorenih u HPS-u, po čemu je naš savez jedan od glavnih rasadnika za razvoj novih sportova u Hrvatskoj. Časopis Hrvatski planinar, koji kao mjesečnik izlazi od 1898. godine, najstariji je sportski časopis u Hrvatskoj.
Zapažanja i prijedlozi HPS-a izneseni u pripremi Zakona
U pripremi za donošenje Zakona o sportu dopisom 37-2022-A od 22. kolovoza 2022., zapažanjima iznesenim u e-savjetovanju i sudjelovanjem predstavnika u raspravi na predstavljanju prijedloga Zakona o sportu Hrvatski planinarski savez iznio je zapažanja i prijedloge za bolje uređenje više pitanja vezanih uz status i posebnosti planinarstva. U svim tim istupima, kao i u izravnim kontaktima s dužnosnicima Ministarstva turizma i sporta i Hrvatskog olimpijskog odbora, HPS je ukazivao na nekompatibilnost i neprimjenjivost pojedinih odredbi Zakona na posebnosti, status i tradiciju planinarstva te predložio da se u tekst Zakona ugrade svrhovita, učinkovita, primjenjiva i održiva rješenja za razvoj planinarstva. Prema odluci Izvršnog odbora HPS-a od 19. kolovoza 2022. Ministarstvu turizma i sporta upućeno je službeno očitovanje, uključujući konkretne prijedloge za izmjene i dopune u tekstu Zakona. Zapažanja i prijedloge su pripremili dužnosnici HPS-a i Komisija za statutarnu, kadrovsku i normativnu djelatnost HPS-a.
Novim Zakonom o sportu sportski klubovi definirani su kao udruge za sportsku pripremu i sudjelovanje u natjecanjima, pa takvo usko određenje nije u potpunosti primjenjivo na planinarska društva koja se ne bave treniranjem i natjecanjima. Istodobno, prema tekstu Zakona, postoje specijalizirane udruge za sportsku rekreaciju, no planinarska društva ne mogu se svrstati niti u tu skupinu ne samo zato što se registriraju kao udruge za konkretan pojedini sport (sport „planinarstvo“), nego ponajprije zato što se njihova osnovna zadaća – organiziranje planinarskih izleta – ne može smatrati provođenjem programirane sportske rekreacije ili zdravstveno usmjerenog tjelesnog vježbanja. Najvažnije planinarske djelatnosti – označavanje i uređivanje planinarskih putova i upravljanje planinarskim objektima, još se manje mogu svrstati u sportsku rekreaciju, a djelovanje HGSS-a kao javne humanitarne službe za spašavanje, koja je proizašla iz stručnosti, angažmana i članstva HPS-a i koja je neodvojivo povezana s djelatnošću HPS-a, također bi bilo neosnovano nazivati sportskom rekreacijom. Imajući u vidu posebnosti planinarstva HPS je dao prijedloge za bolje određenje i vrednovanje rekreativnog sporta i statusa osoba koje se rekreativno bave sportom, no predložena rješenja bila su samo djelomično usvojena.
Imajući u vidu pozitivne učinke planinarstva na zdravlje opće populacije Hrvatski planinarski savez istaknuo je u pripremi Zakona da podaci o sportašima i njihovim natjecateljskim rezultatima koji se prikupljaju putem Nacionalnog informacijskog sustava u sportu ne mogu biti jedini kriterij za vrednovanje i financiranje sporta. Naime, pokazatelji uspješnosti za kategoriziranje sportova ne zahvaćaju i ne vrednuju na odgovarajući način rezultate planinarskih udruga premda su one priznate i cijenjene u svjetskim mjerilima. Razumljivo je da alpinističke ekspedicije koje su HPS i planinarske udruge organizirale u svim značajnijim svjetskim planinama, poznati usponi hrvatskih alpinista na najviše vrhove svijeta i svih kontinenata, skijanje naših članova s vrhova viših od 8000 m; kvalitetni alpinistički usponi u najpoznatijim svjetskim stijenama, a posebice djelovanje naših speleologa koji istražuju najdublje jame (preko 1000 metara u dubinu) i ostvaruju svjetski respektabilne rezultate, nije moguće izravno mjerljivim pokazateljima uključiti u kategorizaciju sporta, no upravo zato je HPS tražio da se kod vrednovanja i kategoriziranja sporta uvažavaju i specifičnosti pojedinih sportova.
Vezano na pitanje statusa planinarskih djelatnosti, HPS je ukazao da ograničavajuću okolnost za redovnu aktivnost planinarskih udruga predstavljaju odredbe o stručnim poslovima i stručnim kadrovima u sportu, fokusirane na trenere i instruktore s kineziološkom naobrazbom. Svuda u svijetu praksa je da planinarsku edukaciju, kojoj je temeljni cilj sigurnost kod boravka u prirodi, organiziraju i provode upravo nacionalni planinarski savezi angažirajući za predavanja i izlete iskusne planinare, vodiče, stručnjake iz meteorologije, geografije, medicine, gorske spašavatelje i druge stručne kadrove za pojedine teme. HPS je po vrlo zahtjevnoj metodologiji pribavio 2014. i 2018., a 2022. potvrdio, akreditacije krovne Međunarodne planinarske i penjačke federacije UIAA za svoje edukacijske programe. Službeno mišljenje koje obuhvaća izuzeće planinarskih izleta, tura, planinarskih, markacističkih, vodičkih i speleoloških škola od primjene odredbi o stručnim kadrovima i poslovima u sportu dalo je 2019. i samo državno tijelo nadležno za sport (Mišljenje Središnjeg državnog ureda za sport, Klasa 620-01/19-02/00116, Ur. broj 518-06-19-0002). Dodatno, HPS je posebnim dopisom i u prosincu 2022. zatražio da se kod donošenja odluke o popisu sportova koji se izuzimaju od odredbi o stručnim kadrovima iz Zakona o sportu, sukladno članku 22. toga Zakona, u taj popis unese izuzeće sporta „planinarstvo“.
Novi Zakon osobito naglašava obvezu sportskih saveza i klubova da redovito i pravovremeno izrađuju i objavljuju godišnji plan rada i godišnje financijsko izvješće te da djeluju po pravilima nacionalnog sportsko saveza. Podrobnije su definirane i nadležnosti nacionalnih sportskih saveza u uređivanju statusa i stručnom nadzoru djelovanja udruga koje djeluju u istom sportu. Zakonom je definirano 16 različitih registara i evidencija u okviru Nacionalnog sustava informacija u sportu (NISUS). Ukinuta je obveza upisa udruga u Registar sportskih djelatnosti, a obveza upisa pravnih osoba koje djeluju u sportu u Evidenciju pravnih osoba u sportu prenesena je na nacionalne sportske saveze.
I unatoč određenim manjkavostima i slabostima koje se odnose na status rekreativnog sporta i planinarstva, novi Zakon o sportu pruža kvalitetniji okvir za razvoj sporta u cjelini jer sustavnije uređuje brojna pitanja koja su u dosadašnjem Zakonu o sportu bila neriješena, predstavljala teškoću ili omogućavala različita tumačenja. Uz nadu da će primjena Zakona o sportu rezultirati novim zamahom sporta pozivamo udruge članice HPS-a da se upoznaju i usklade s odredbama novoga Zakona, a o svim eventualnim nejasnoćama zatraže pojašnjenja od Hrvatskog planinarskog saveza.