Međunarodni dan planina 11. prosinca
subota, 11.12.2021.
Jedanaesti prosinca obilježava se svake godine kao Međunarodni dan planina. Taj dan proglasila je Opća skupština Ujedinjenih naroda, nakon što su tijekom Međunarodne godine planina 2002. brojni stručnjaci ukazali na potrebu stalnog osvješćivanja svjetskog stanovništva o golemom značenju planina i nužnosti održivog razvoja koji omogućava njihovo očuvanje. Korijeni inicijative za obilježavanje Međunarodnog dana planina sežu u 1992. godinu, kada je dokument “Upravljanje krhkim ekosustavima: održivi planinski razvoj” usvojen kao dio akcijskog plana Agende 21 Konferencije o okolišu i razvoju.
Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana planina je održivi turizam u planinama. Ujedinjeni narodi ističu da održivi turizam u planinama može doprinijeti stvaranju dodatnih i alternativnih mogućnosti za život, ublažavanju siromaštva, povećanju socijalne uključenosti, kao i očuvanju krajolika i biološke raznolikosti. Održiv razvoj planinskog turizma način je da se očuva prirodna, kulturna i duhovna baština, promoviraju lokalni obrti i proizvodi te sačuvaju mnoge tradicijske vrijednosti.
Prema globalnim procjenama, planinski turizam čini oko 15 do 20 posto svjetskog turizma. Međutim, turizam je jedan od sektora koji je najviše pogođen pandemijom Covid-19. Bolest i njezine posljedice znatno utječu na gospodarstva, sredstva za život, javne usluge i mogućnosti ali ujedno i na povećanu ranjivost planinskih zajednica. Ujedinjeni narodi ističu da se globalna kriza može smatrati prigodom za ponovno promišljanje planinskog turizma i njegovog utjecaja na prirodne resurse i sredstva za život, sa ciljem boljeg upravljanja turizmom u planinama na načine kojima se može postići otpornija, zelenija i uključivija budućnost.
Planine su dom za 15% svjetske populacije i domaćini su oko polovice svjetskih žarišta biološke raznolikosti. Pružaju slatku vodu za svakodnevni život polovici čovječanstva. Njihovo očuvanje ključni je čimbenik za održivi razvoj.
Najviše hrvatske planine pripadaju Dinarskom gorju i karakterizira ih ekološki iznimno osjetljiv krški reljef. Protežu se smjerom sjeverozapad – jugoistok, uzduž jadranske obale u nekoliko usporednih nizova, koji počinju s otočnim planinama. Za razliku od Dinarida, planine i gore panonskog i peripanonskog prostora uglavnom su stare geološke građe, blažih strmina, razmjerno niske te bogate vodom i vegetacijom. Njihov smjer pružanja nije jedinstven, ali se nigdje ne podudara s dinarskim. Odlikuje ih brojnost vodenih tokova koji su kroz stoljeća usjekli duboke doline i tako stvorili šarolik reljef. Zbog male visine u odnosu na svjetska velegorja, većina je naših vrhova planinarski razmjerno lako dostupna, što hrvatske planine čini vrlo pogodnim, praktički idealnim za planinarenje. Ljepota i raznolikost hrvatskih planina, ali i rano prepoznavanje njihova značaja i vrednovanje, ujedno su i razlozi što se organizirano planinarstvo u Hrvatskoj počelo razvijati vrlo rano (još 1874.), po čemu smo bili među prvima u Europi, te što su prve inicijative za zaštitu okoliša u Hrvatskoj nastale upravo u okvirima planinarske udruge. Hrvatski planinarski savez je i danas najveća hrvatska udruga posvećena zaštiti okoliša.
Sa ciljem osvješćivanja javnosti o važnosti očuvanja planina, svake se godine Međunarodni dan planina u Hrvatskoj obilježava raznovrsnim akcijama Hrvatskog planinarskog saveza, planinarskih udruga članica HPS-a i akcijama javnih ustanova za upravljanje zaštićenim planinskim područjima. Komisija za zaštitu prirode obilježit će Međunarodni dan planina svečanom dodjelom diploma čuvara planinske prirode planinarima iz svih krajeva Hrvatske koji su uspješno završili tečaj za čuvare planinske prirode HPS-a. Diplome će novim čuvarima planinske prirode u subotu 11. 12. 2021. u 12 sati u planinarskom domu Ivan Pačkovski na Medvednici uručiti predsjednik Hrvatskog planinarskog saveza Darko Berljak i pročelnik Komisije za zaštitu prirode HPS-a prof. dr. Davor Škrlec.
Uz čestitke za Međunarodni dan planina Komisija za zaštitu prirode HPS-a zahvaljuje svima koji su u protekloj godini sudjelovali i aktivno brinuli o zaštiti prirode.
