Novosti na Hrvatskoj planinarskoj obilaznici

petak, 26.11.2021.

Slika.Hrvatska planinarska obilaznica (HPO) je najveća i ujedno najpopularnija planinarska obilaznica u Hrvatskoj. Obuhvaća najatraktivnije vrhove u svim hrvatskim planinama. Namjera Hrvatskog planinarskog saveza kod osnivanja obilaznice nije bila samo dovesti što više ljudi na zanimljive vrhove nego ih uputiti da ljepote hrvatskih planina upoznaju sustavno, ciljano i osmišljeno. Obilazak HPO-a idealan je način za temeljito i sustavno upoznavanje svih hrvatskih planina i njihovih najatraktivnijih vrhova pa su planinari koji dovrše obilazak i steknu sva priznanja HPO-a u pravilu ponajbolji poznavatelji planinskih ljepota Hrvatske.

Hrvatsku planinarsku obilaznicu priredila je Komisija za planinarske putove HPS-a, a otvorena je 14. svibnja 2000. prigodom obilježavanja 125. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj. HPO ima šest stupnjeva priznanja: brončanu, srebrnu i zlatnu značku te posebno, visoko i najviše priznanje. Do danas je u uporabi oko 14.000 dnevnika HPO-a. Dosad je dodijeljeno ukupno više od 5000 priznanja HPO-a.

Pripremajući svečano obilježavanje 20. obljetnice HPO-a 2020. godine Komisija za planinarske putove napravila je analizu HPO-a te osmislila više novosti na HPO-u, uključujući uvođenje novih kontrolnih točaka te prilagodbe uvjeta i pravila. Zbog posebnih okolnosti svečanost i proširenje HPO-a nažalost nisu mogli biti provedeni u protekloj godini onako kako je bilo zamišljeno, no Komisija za planinarske putove HPS-a u međuvremenu je detaljno razradila i s planinarskim udrugama pripremila niz novosti na HPO-u. Izvršni odbor HPS-a na svojoj je 12. sjednici jednoglasno podupro inicijativu za izmjene i dopune pravila i nove kontrolne točke HPO-a.

Kao što je bilo uobičajeno i s ranijim izdanjima dnevnika HPO-a, razmatrani su prijedlozi planinarskih udruga i njihovih članova, a izmjene su napravljene u skladu s utvrđenim načelima i ograničavajućim čimbenicima: 1. Ujednačavanje zastupljenosti regija unutar područja, 2. Ravnomjernija zastupljenost pojedinih područja (kontrolnih točaka unutar pojedinih područja), 3. Vidici s novo uvrštenih i izostanak vidika s izvrštenih vrhova, 4. Zamjena vrhova unutar istog područja koji ne pružaju vidike onima koji ih pružaju gdjegod je to bilo moguće, 5. (O)siguran pristup kontrolnoj točki, 6. Ograničavajući čimbenici.

  • Nove kontrolne točke su 1.10. Bansko brdo – Kamenjak (243 m) u Baranji, 1. 11. Fruška gora – vidikovac Skandala kod Iloka (253 m), 9.1. Črmuž vrh (1104 m) kod Delnica kao zamjena za vrh Okrugljak (886 m), 14. 6. Nikina plasa (1268 m) u Lici, 15. 6. Straža (175 m) na otoku Istu, 19. 11. Sveti Mihovil (1245 m) u Vrgorskom gorju, 20. 4. Sveti Ivan (469 m) na Pelješcu i 20. 5. Neprobić (966 m).
  • Ukinute su KT 3.3. Veliki Lubenjak (590 m) na Ivanščici i 9.1 Okrugljak (886 m) u Gorskom kotaru. Vrh Veliki Lubenjak, uz to što ne pruža vidike, briše se iz HPO-a zato što vlasnik zemljišta kojim prolazi planinarski put iz smjera Grebengrada ne dozvoljava prolazak kroz njegovo polje. Bliža je okolica ipak zastupljena kontrolnom točkom (Čevo, 3 km zračne udaljenosti), pa područje 3. Hrvatsko zagorje i Međimurje sada ima 8 kontrolnih točaka. Vrh Okrugljak zamijenjen je atraktivnijim Črmuž (Črmažovim) vrhom. Kao i kod prethodnih izdanja, priznat će se obilazak kontrolnih točaka koje su obiđene prije nego što su ukinute ili zamijenjene.
  • Zbog uključivanja novih kontrolnih točaka u Baranji i Srijemu 1. područje nazvano je „Slavonija, Baranja i Srijem“.
  • Za priznavanje obilaska 1. područja „Slavonija, Baranja i Srijem“ potrebno je obići barem 3 kontrolne točke (prije: 2 KT-a), a za priznavanje obilaska 20. područja „Dubrovačko područje“ potrebno je obići najmanje 2 kontrolne točke (prije: 1 KT).

  • Uvjet za stjecanje najvišeg priznanja HPO-a postaje obiđenih 155 KT-a (prije: 150 KT-a).
  • Nove kontrolne točke i nova pravila primijenjuju se na sve obilaznike koji će HPO obilaziti s 13. izdanjem dnevnika HPO-a, tiskanim u studenom 2021. HPO sada ima ukupno 158 kontrolnih točaka. Opisi novih kontrolnih točaka i pristupa dostupni su na webu HPS-a te u novom izdanju Planinarskog vodiča po Hrvatskoj.

Obilaznici sa starijim izdanjima dnevnika mogu i dalje obilaziti HPO po pravilima koja su upisana u tim izdanjima dnevnika. Međutim, ako vlasnik nekog od prijašnjih izdanja želi obilaziti novo uvrštene kontrolne točke, obilaskom makar i jedne nove kontrolne točke automatizmom prihvaća primjenu novih uvjeta za 1. područje (najmanje 3 KT u području) i 20. područje (najmanje 2 KT u području) te novoga uvjeta za stjecanje najvišeg priznanja (najmanje 155 KT-a). Izuzetak od toga pravila su vrhovi koji su zamjena za prethodno postojeće kontrolne točke i to vrh Krčmar kao zamjena za Oštri Medvjeđak (od 12. izdanja Dnevnika HPO-a) i Črmuž (Črmažov) vrh kao zamjena za Okrugljak.

Opisane novosti jedna su od najznačajnijih i najvećih promjena na Hrvatskoj planinarskoj obilaznici od njezine uspostave 2000. godine. Hrvatski planinarski savez svim planinarima koji obilaze hrvatske planine i najaktraktivnije vrhove u njima želi i dalje mnogo lijepih i ugodnih trenutaka na HPO-u.

Najnovije vijesti

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

17.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo Opatija pozivaju sve zainteresirane planinare na Dane hrvatskih planinara, koji će se održati od 31. svibnja do 1. lipnja 2025. na Učki.

Sjeverna stijena Eigera

Sjeverna stijena Eigera

14.04.2025.

U godini obilježavanja 150. obljetnice organiziranog hrvatskog planinarstva sve nas je obradovao i zadivio poduhvat zagrebačkih alpinista i članova PDS Velebit, Lukasa Grbac-Lackovića i Brune Crljenića. Oni su krajem prošlog tjedna s jednim bivakom ispenjali jednu od najtežih i najizazovnijih sjevernih stijena i to onu u Eigeru u Bernskim Alpama u Švicarskoj.

Susret PZS-a i HPS-a na Goltama

Susret PZS-a i HPS-a na Goltama

06.04.2025.

U petak 4. travnja i subotu 5. travnja 2025. u Mozirskoj koči na Goltama održan je redovni godišnji susret vodstva Planinske zveze Slovenije i Hrvatskog planinarskog saveza. Ove godine susret je bio tematski posvećen razmjeni iskustava o planinarskom radu s djecom i mladima te upravljanju planinarskim objektima. Na sastanku se, uz to, razgovaralo i o zaštiti planinarske markacije, uređivanju planinarskih putova, o osiguranim putovima, o planinarskom školovanju, nacionalnim i europskim projektima te o pojavama koje nanose štetu organiziranom planinarstvu i izazovima u vezi s time.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.