Obnova znanja prve pomoći Stanice vodiča Karlovac
utorak, 08.05.2012.
Proljetni i ljetni mjeseci idealni su za boravak u prirodi. Stoga se u tom vremenskom razdoblju po našim planinama i brdima kreće veći broj ljudi, a sukladno s time, povećava se i opasnost od ozljeda, bilo onih objektivnih ili pak subjektivnih. Naizgled bezazlene situacije kao što je dehidracija ili uganuće noge mogu rezultirati katastrofalnim posljedicama ukoliko ozlijeđeni ne dobije primjerenu i brzu skrb.
S obzirom na udaljenost od urbanih sredina, za vodiče je od iznimnog značenja poznavanje postupaka pružanja prve pomoći. Na taj način sprečavaju se velike nesreće te se vrijeme potrebno za zbrinjavanje ozlijeđenih maksimalno skraćuje. Prva pomoć odnosi se na mjere koje se provode kako bi se spasio ljudski život, izbjegla prijeteća opasnost ili ublažile zdravstvene poteškoće prije stizanja stručne pomoći. Dužnost svakog planinara, a posebno vodiča je da unesrećenoj osobi pruži pomoć na mjestu događaja u skladu sa svojim znanjem, iskustvom i mogućnostima.
Pružanje pomoći ne smije se odgađati, a vodiči planinarskih izleta u takvim situacijama trebaju se znati snaći s opremom koju posjeduju te ujedno svladati strah i ostati prisebni, istaknuli su instruktori prve pomoći na predavanju i radionici obnove znanja. Polaznicima su prikazali što i kako činiti u najčešćim nesrećama koje se događaju u planinama poput nesvjestice, šoka, krvarenja, ozljeda, prijeloma, sunčanice, toplotnog udara i niza drugih stanja s kojima se može svako sresti boraveći u prirodi.