Raški alpinisti

srijeda, 28.04.2021.

Da, dobro ste pročitali. Raša je početkom pedesetih godina proteklog stoljeća imala svoje alpiniste, koji su djelovali u sklopu planinarske sekcije Sportskog društva Rudar iz tog mjesta. Tog društva najvjerojatnije ne bi ni bilo da nije još za Italije, tamo potkraj tridesetih, iznad samog mjesta, odnosno Vileta, na putu prema Zartinju, podignuta drvena kućica raških planinara. O njoj se zna vrlo malo, tek se spominje mogućnost da su je podigli Furlanci doseljeni u Rašu, koji su bili skloni planinarenju u svojim Alpama.

Slika.

U svakom slučaju aktivnost tadašnjih planinara bila je kratka, a sve je zamrlo nakon kapitulacije Mussolinijeve Italije u rujnu 1943. godine, kada se najveći dio doseljenih Talijana vratio svojim domovima, a dio stanovnika Raše vratio se zbog ratne opasnosti i u svoja okolna sela.

Drvena baraka je dočekala i kraj rata, a kako ju je poštedio ratni plamen u njoj se brzo obnavlja aktivnost mladih planinara i ljubitelja prirode. Jedan od njih je bio i Bepi Kokot, glazbena legenda Labinšćine, koji se danas rado sjeća tih dana. Od njega sam doznao da su već 1951. godine imali instruktore skijanja, planinarenja, speleologije, alpinizma i drugih disciplina, tada neuobičajenih za Istru i njeno podneblje a pogotovo Rašu. Još i danas na strmim stijenama ispod Zartinja postoje klinovi ondašnjeg poligona za planinarenje. Bepi mi je obećao i nekoliko fotografija nastalih u to vrijeme, koja su vrijedan podsjetnik na neku drugu i drugačiju Rašu. Danas po prvi put objavljujem fotokopiju dviju fotografija raškog planinarskog doma u doba Italije, od koje je danas ostao tek betonski podest nekadašnje drvene kućice. Ovaj neobičan dokument objavljujem zahvaljujući rođenoj Rašijanki Veldi Brezac, koje je te snimke dobile od jedne svoje prijateljice!

Slika.

Rudarska Raša je onda bila "in", u fokusu pažnje jugoslavenskih političara zbog crnog zlata, pa su se u njoj odvijale razne društvene, kulturne i sportske aktivnosti neuobičajeni za tako malu sredinu: sredinu uronjenu u svojevrsno kozmopolitsko okruženje u kojoj se govorila ne samo naša cakavica i književni hrvatski jezik ili talijanski jezik, već su se miješali sa slovenskim, njemačkim, francuskim, engleskim jezikom odakle su sve dolazili ljudi koji su radili u rudniku. Bilo kao naši povratnici iz svijeta, bilo kao njemački ratni zarobljenici, koji su time vraćali dug Hitlerove poražene Njemačke.


Marijan Milevoj

Najnovije vijesti

Donesena odluka o izgradnji skloništa u Skorpovcu

Donesena odluka o izgradnji skloništa u Skorpovcu

31.03.2025.

Skorpovac je ključna točka na Premužićevoj stazi i Velebitskom planinarskom putu i bez planinarskog objekta na tom mjestu nije moguće jamčiti za sigurnost planinara i posjetitelja na tom dijelu Velebita. Imajući to u vidu, Izvršni odbor HPS-a donio je odluku o žurnoj izgradnji skloništa u Skorpovcu, na mjestu skloništa koje je izgorjelo u požaru 31. listopada 2024.

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

Pohod Tragom prvog izleta HPD-a 17. svibnja 2025.

31.03.2025.

Hrvatski planinarski savez i HPD Japetić, Samobor pozivaju sve hrvatske planinarske udruge i planinare na pohod Tragom prvog izleta HPD-a koji će s održati u subotu 17. svibnja 2025. kao završni događaj obilježavanja 150. obljetnice planinarstva u Hrvatskoj.

Hrvatski planinar - ožujak 2025.

Hrvatski planinar - ožujak 2025.

03.03.2025.

Početkom ožujka iz tiska je izašao 941. svezak časopisa HRVATSKI PLANINAR. Časopis donosi zanimljive putopise i informacije iz planina i rada planinarskih udruga.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.