Prvi zimski uspon na K2 (8611 m)

subota, 16.01.2021.

Slika.Dana 16. siječnja 2021. skupina nepalskih penjača uspela se na vrh K2 (8611 m), koji je osim kao drugi po visini vrh svijeta, poznat i kao jedan od najopasnijih i najteže dostupnih vrhova na svijetu. Riječ je o prvom ostvarenom zimskom usponu na taj vrh i iznimnom događaju u povijesti planinarstva.

Vrh K2 nalazi se u Karakorumu. Osim po visini posebno je impresivan jer ima oblik pravilno strme piramide, sa strmim padinama na svim stranama.

S nadmorskom visinom od 8611 metara, poslije Mount Everesta K2 je drugi najviši vrh na svijetu. Smatra se jednom od najtežih i najopasnijih planina za alpinističke uspone, s drugom najvišom stopom smrtnosti među penjačima na planinama višim od 8000 metara. Prvi uspon na K2 izveden je 31. srpnja 1954. To je dosad bio jedini vrh viši od 8000 metara na koji nije bio izveden zimski uspon, zbog čega je ovaj podvig posebno značajan. Članovi ekspedicije na vrhu su razvili nepalsku zastavu.

Ekipu koja je izvela uspon sačinjavaju iskusni alpinisti Nirmal Purja, Mingma Gyalje, Pemba Gelje Sherpa, Mingma Gyabu Sherpa, Mingma Tenzi Sherpa, Dawa Temba Sherpa, Pem Chhiri Sherpa, Kilu Pemba Sherpa, Dawa Tenjing Sherpa i Sona Sherpa, koji su ostvarili već brojne značajne uspone u Himalaji.

Slika.

Slika 1 od 1.

Najnovije vijesti

Darko Berljak primio godišnje priznanje HOO-a

Darko Berljak primio godišnje priznanje HOO-a

23.01.2025.

Na jučerašnjoj svečanosti u Zagrebu Hrvatski olimpijski odbor je, u suradnji s Ministarstvom hrvatskih branitelja, premijerno dodijelio Godišnje priznanje sportskim klubovima, sportašima i sportskim djelatnicima za doprinos u obrani Republike Hrvatske. Dobitnici priznanja za 2024. godinu su 13 sportskih klubova te 5 sportaša i sportska djelatnika. Među njima je i Darko Berljak koji je priznanje primio za doprinos u djelovanju Planinske satnije Velebit, koja se organizirala u ljeto 1991. godine u Hrvatskom planinarskom savezu.

Hrvatski planinar - siječanj 2025.

Hrvatski planinar - siječanj 2025.

06.01.2025.

Iz tiska je izašao prvi ovogodišnji broj časopisa Hrvatski planinar. Pročitajte što vas u njemu očekuje.

Hrvatski planinarski savez u 2024. godini

Hrvatski planinarski savez u 2024. godini

30.12.2024.

Organizirano djelovanje Hrvatskoga planinarskog saveza (HPS), planinarskih udruga i planinara u protekloj je godini bilo veoma uspješno. Osim brojnih uspješno ostvarenih izleta, tura, pohoda, ekspedicija, logora, tečajeva, ispita i drugih aktivnosti, ostvarena su vrijedna postignuća u svim djelatnostima kojima se HPS bavi, a osobito zapažene bile su aktivnosti obilježavanja 150. obljetnice organiziranog planinarstva u Hrvatskoj.













footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.