Pomognite istraživačima u traženju tragova risa

petak, 20.11.2020.

Slika.Tijekom zime je sezona parenja risova pa oni prevaljuju značajno veće udaljenosti, intenzivnije označavaju teritorij, a snježni pokrivač nam bitno povećava mogućnost pronalaženja njihovih tragova. Samog risa ne vidimo često – rijetki sretnici se mogu pohvaliti da su ga sreli u prirodi, ali ako naučimo prepoznavati znakove koji ris ostavlja u prirodi onda po njima možemo pratiti prisutnost ove vrste.

Ris svijet oko sebe doživljava najviše kroz osjetila vida i sluha. Kako bi izvukao maksimum iz tih osjetila, često se kreće uzvisinama koje mu uz preglednost pružaju i zaklon. Grebeni u brdskim područjima ili ceste koje njima prolaze su vrlo dobra mjesta za potražiti trag risa tijekom zime. Risji trag u snijegu lako je prepoznatljiv, jako nalikuje na trag mačke – okrugao je, promjera 5-8 cm, a u pravilu se u tragu ne vide otisci kandži koje su uvučene dok ris hoda.

Populacija risa u Hrvatskoj je ugrožena zbog parenja u srodstvu, stoga su istraživačima dragocjeni svi podaci o toj vrsti. Trenutno u Hrvatskoj pomoću fotozamki razlikuju i prate 50-ak odraslih životinja. No da bi znali i kakva je genska raznolikost te populacije, jako su bitni uzorci iz kojih se može izolirati DNA, a ti uzorci najlakše se prikupljaju prateći tragove risa u snijegu.

Istraživači pozivaju planinare koji nađu tragove risa, da im to jave. Možete kontaktirati istraživače projekta LifeLynx putem e-maila lifelynx.hr@gmail.com ili facebook stranice Life Lynx. Na ovoj adresi dostupne su detaljne upute za prepoznavanje tragova risa u prirodi i za prikupljanje uzoraka.

Ovdje također možete preuzeti Lynx walk vodič:

Lynx Walk vodič (PDF)

Lynx Walk vodič - verzija za mobilne telefon (PDF)

Najnovije vijesti

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

Dani hrvatskih planinara na Učki 31. svibnja i 1. lipnja

17.04.2025.

Hrvatski planinarski savez i Planinarsko društvo Opatija pozivaju sve zainteresirane planinare na Dane hrvatskih planinara, koji će se održati od 31. svibnja do 1. lipnja 2025. na Učki.

Sjeverna stijena Eigera

Sjeverna stijena Eigera

14.04.2025.

U godini obilježavanja 150. obljetnice organiziranog hrvatskog planinarstva sve nas je obradovao i zadivio poduhvat zagrebačkih alpinista i članova PDS Velebit, Lukasa Grbac-Lackovića i Brune Crljenića. Oni su krajem prošlog tjedna s jednim bivakom ispenjali jednu od najtežih i najizazovnijih sjevernih stijena i to onu u Eigeru u Bernskim Alpama u Švicarskoj.

Susret PZS-a i HPS-a na Goltama

Susret PZS-a i HPS-a na Goltama

06.04.2025.

U petak 4. travnja i subotu 5. travnja 2025. u Mozirskoj koči na Goltama održan je redovni godišnji susret vodstva Planinske zveze Slovenije i Hrvatskog planinarskog saveza. Ove godine susret je bio tematski posvećen razmjeni iskustava o planinarskom radu s djecom i mladima te upravljanju planinarskim objektima. Na sastanku se, uz to, razgovaralo i o zaštiti planinarske markacije, uređivanju planinarskih putova, o osiguranim putovima, o planinarskom školovanju, nacionalnim i europskim projektima te o pojavama koje nanose štetu organiziranom planinarstvu i izazovima u vezi s time.















footer
Copyright 2025 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.