Nova otkrića u jami Nedam na Sjevernom Velebitu

srijeda, 01.07.2020.

Slika.Komisija za speleologiju HPS-a i PDS Velebit iz Zagreba objavili su prve rezultate novih speleoloških istraživanja u jami Nedam na Sjevernom Velebitu, provedenih u razdoblju od 21. do 28. lipnja 2020. Ovogodišnja istraživanja nastavak su speleoloških akcija započetih 2019. u okviru kampa Sjeverni Velebit 2019. kojeg je organizirao PDS Velebit u suradnji s JU NP Sjeverni Velebit.

Slika.Budući da je jama prethodno bila istražena do –1021 m, nova istraživanja bila su usmjerena na istraživanje najdubljih dijelova jame. Kako bi se omogućilo takvo istraživanje bilo je potrebno izraditi bivak na većoj dubini, postaviti telefonski kabel te preopremiti dijelove linije za napredovanje u jami. Pogrešna procjena speleologa za predviđenu lokaciju bivka rezultirala je razaranjem bivka na –600 m tijekom zimskih bujica. Zbog toga je bilo neophodno pronaći novo „sigurno mjesto“ za odmor tijekom istraživanja te kao sklonište u slučaju naglih ljetnih oborina koje su na Sjevernom Velebitu izrazite i opasne zbog jake vertikalne morfologije. Pronalaskom i uređivanjem mjesta za bivak na – 950 m u fosilnom kanalu uspješno je osigurano da se jednostavnije nastave istraživanja na dnu. Osim bivka na –950 m, u jami su postavljena još dva bivka na –600 m i na –300 m te je osigurana velika protočnost istraživača u jami. Postavljen je telefonski kabel od baznog logora na Malom Lomu do bivka na –950 m, sveukupno oko 4km telefonskog kabela. Preopremljene su linije za napredovanje na dubinama: –100 m (Vertikala leteće vreće), –400 m (ASL), –600 m (Zamrzalnik) i –1000 m (Daj-Dam). Istraživalo se u Meandru introspekcije na –350 m gdje se naišlo na usku pukotinu u meandru s izrazitim strujanjem zraka. Istražen je i nacrtan bočni kanal na dubini od 600 m. Nastavila su se istraživanja u Nedamskom grliću na –680 m koji se na –740 m spaja s Meandrom sreće. U istraživanjima na dnu na –1021 m nastavilo se s prodorom u dubinu i nacrtalo do –1143 m, iako su istraživači prošli još cca 30 m niže, ostali bez opreme i ustanovili da se vertikalni kanal nastavlja nizvodno.

Slika.Lipanjskim istraživanjem jama Nedam je s dubinom od 1143 m postala treća jama po dubini u RH i ujedno 70. u svijetu. Jama je 'produbljena' za 122 m dok je istraženo novih 321 m te duljina jame sada iznosi 2310 m. Ujedno treba istaknuti da je u jami primijećena endemska velebitska pijavica (Croatobranchus mestrovi) i to cijelim putem od dubine 740 m (Meandar sreće) do police na dubini od 1110 m.

Slika.Osim istraživanja u jami a u svrhu sustavnog istraživanja područja strogog rezervata Hajdučki i Rožanski kukovi, speleolozi su posjetili i ulaze nekolicine drugih perspektivnih objekata u neposrednoj blizini Lukine i Lubuške jame, a koje je potrebno ponovno nacrtati, provjeriti upitnike, fotografirati odnosno prikupiti sve podatke kako bi mogli predati te objekte u katastar speleoloških objekata RH.

Slijedom navedenog, istraživanja se nastavljaju tijekom srpnja i kolovoza 2020. u organizaciji PDS Velebit, u sklopu projekta Istraživanje hrvatskog krša Komisije za speleologiju HPS-a.

Slika 1 od 8.Slika 2 od 8.Slika 3 od 8.Slika 4 od 8.Slika 5 od 8.Slika 6 od 8.Slika 7 od 8.Slika 8 od 8.

Najnovije vijesti

Odobrena sredstva za uređenje planinarske infrastrukture

Odobrena sredstva za uređenje planinarske infrastrukture

27.11.2024.

Na svojoj 9. sjednici 25. studenoga 2024. Izvršni odbor HPS-a je, na temelju prijedloga stručnih komisija za planinarske putove i za planinarske objekte usvojio plan upravljanja planinarskom infrastrukturom za iduće projektno razdoblje i odobrio provedbu nabave i distribuciju potrebne građe, materijala, alata i pribora prema iskazanim potrebama planinarskih udruga za uređenje planinarske infrastrukture u skladu s uvjetima projekta Sigurna i održiva planinarska infrastruktura.

Održan susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih u Radoboju

Održan susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih u Radoboju

25.11.2024.

U subotu 23. i nedjelju 24. studenoga u Radoboju u Hrvatskom zagorju održan je Susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih. Sudjelovalo je više od 50 voditelja malih planinarskih škola i voditelja planinarskih skupina djece i mladih u planinarskim udrugama iz svih krajeva Hrvatske, od Makarske do Vinkovaca, a sudjelovalo je također i četvoro članova Mladinske komisije Planinske zveze Slovenije.

UIAA dodijelila trofej za 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

UIAA dodijelila trofej za 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

09.11.2024.

UIAA - Međunarodna planinarska i penjačka asocijacija dodijelila je Hrvatskom planinarskom savezu trofej povodom 150 godina planinarstva u Hrvatskoj. Na svečanom dijelu Glavne skupštine UIAA u Malti predsjednik UIAA Peter Muir uručio je trofej predsjedniku HPS-a Darku Berljaku.














footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez