Preporuke za zaštitu zdravlja pri planinarskim i penjačkim aktivnostima

nedjelja, 28.06.2020.

Preporuke Hrvatskog planinarskog saveza za boravak i kretanje u planinama, bavljenje penjanjem u prirodi i penjačkim dvoranama te drugim planinarskim i penjačkim aktivnostima u uvjetima epidemije koronavirusa.

Hrvatski planinarski savez je od početka epidemije bolesti SARS-CoV-2 pozvao članove planinarskih udruga članica HPS-a i posjetitelje planina da se radi zaštite zdravlja suzdrže od aktivnosti koje bi mogle doprinijeti širenju virusne infekcije. Odlukom Izvršnog odbora HPS-a odgođene su ili otkazane velike planinarske akcije i aktivnosti koje uključuju bliske kontakte, a kojima je organizator ili suorganizator HPS.

Svim članovima planinarske udruge poznato je da je tjelesna aktivnost na otvorenom važna za zdravlje pojedinca i zato je njihova želja za boravkom i kretanjem u planinama potpuno razumljiva. Planinarenje je u tom pogledu jedna od rijetkih aktivnosti koja se bez većih poteškoća može provoditi i u aktualnim epidemiološkim okolnostima. Tijekom dosadašnjeg trajanja epidemije većina posjetitelja planina pokazala je visoku razinu razumijevanja za mjere, uputa i preporuke nadležnih službi te ih se pridržavala.

Građani trebaju imati u vidu da opasnosti od širenja virusa nisu prestale te da se svi trebaju i dalje odgovorno primjenjivati mjere, upute i preporuke kojima je cilj zaštita zdravlja. To se posebno odnosi na suzdržavanje od velikih okupljanja i susreta koji uključuju bliske kontakte te na održavanje visoke razine higijene.

Slijedom toga, podsjećamo sve posjetitelje planina na osnovne mjere, upute i preporuke za zaštitu zdravlja:

    - Mnogi planinarski domovi i kuće posluju pod epidemiološkim uvjetima kakvi se primjenjuju za sve ugostiteljske i uslužne objekte. U tim uvjetima mnogi domaćini nisu u mogućnosti u cijelosti odgovarajuće organizirati prihvat posjetitelja i pružanje uobičajenih usluga na način kako je to bilo moguće prije epidemije (prodaja pića, hrane, smještaj i dr.). Zbog toga je nužno prije dolaska izravno kontaktirati domaćina ili upravljača objekta i zatražiti informacije i upute o korištenju pojedinog objekta.

    - Domaćini i korisnici planinarskih objekata moraju posebno voditi računa o primjeni svih higijenskih mjera.

    - Mnoga planinarska društva za društvene sastanke koristila su prije epidemije razmjerno male prostorije koje u novim okolnostima ne omogućavaju okupljanje većeg broja ljudi, prostorije koje zajednički koriste i druge udruge, ili prostorije u kojima čišćenje i dezinficiranje nije organizirano na prikladan način. Tamo gdje ne postoje odgovarajući uvjeti za održavanje društvenih sastanaka potrebno se i dalje suzdržavati se od većih okupljanja, a vitalno funkcioniranje planinarskih udruga organizirati posredstvom odgovarajućih internetskih servisa ili sastancima na otvorenom. Tamo gdje postoje uvjeti za održavanje društvenih sastanaka nužno je primjenjivati higijenske mjere, pogotovo u pogledu čišćenja i provjetranja prostorija te dezinfekcije ruku.

    - Prijevozna sredstva za zajednička putovanja (autobusi i sl.) ne pružaju povoljne epidemiološke uvjete za organizaciju većih društvenih izleta. Zbog toga se preporučuje poduzimanje izleta u bliža gorja i u manjim skupinama, odnosno u društvu bliskih osoba, uz korištenje osobnih vozila za pristup do polazišta.

    - Putovanja u inozemstvo mogu se provoditi isključivo u skladu s epidemiološkim mjerama zemalja u koje se putuje. Prije putovanja nužno je provjeriti epidemiološke uvjete.

    - Zbog opasnosti od širenja virusa, gorsko spašavanje odvija se u posebnim uvjetima i, uzimajući u obzir sve protokole, znatno je zahtjevnije nego u redovnim okolnostima, čak i ako se ozlijeđena osoba nalazi na planinarskoj stazi.

U cilju zaštite zdravlja, u svim vrstama planinarskih i penjačkih aktivnosti potrebno je odgovorno ponašanje:

- Pratite i primjenjujte mjere, preporuke i upute Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

- Odaberite planinarska odredišta i putove koje poznajete. Izbjegavajte zahtjevne i vrlo zahtjevne planinske staze i visoke planine te općenito sve rizičnije planinarske aktivnosti.

- Prilikom planinarenja i penjanja pridržavajte se preporučene sigurne udaljenosti. Posebno vodite računa o sigurnosnoj udaljenosti na prostoru kod planinarskih objekata, na grebenima i vrhovima. Ako je na nekom mjestu povećana gužva, pričekajte da se prostor očisti ili potražite neko drugo sigurno mjesto u blizini.

- Izbjegavajte rukovanje, zagrljaje, pijenje iz tuđe boce, jedenje iz zajedničke posude i slične vrste bliskih kontakata.

- U ruksaku ponesite zaštitnu masku i sredstvo za dezinfekciju. Koristite masku za nos i usta ako se zbog prve pomoći trebate približiti osobi na udaljenost manju od preporučene.

- Gdje god je moguće perite ruke, vodite računa o osobnoj higijeni i zdravlju.

- Ako niste potpuno zdravi, ostanite kod kuće.

Podsjećamo također i na osnovne upute za sigurnije posjećivanje planina:

    - Svaki izlet nužno je dobro isplanirati te prije odlaska u planinu pribaviti provjerene informacije. Korisne praktične informacije o planinskim putovima mogu se pronaći na web stranici Hrvatskog planinarskog saveza te na web stranicama planinarskih udruga članica HPS-a.

    - Držite ga strogo u dosegu svojih sposobnosti, znanja i iskustava.

    - Ne idite sami u planine.

    - Plan putovanja povjerite svojoj obitelji ili bliskim osobama (kamo idete, s kim idete, koliko dugo).

    - U planine uvijek idite s odgovarajućom opremom. Ruksak treba sadržavati obaveznu planinarsku opremu: osobni pribor za prvu pomoć, baterijsku svjetiljku i rezervne baterije, mobilni telefon s punom baterijom (isključuje prijenos podataka, jer slab signal brže troši baterije), planinarski zemljovid i kompas, hranu i dovoljno tekućine (bezalkoholna izotonička pića ili voda).

    - Ne zaboravite na zaštititu od sunca, vjetra i hladnoće. Pratite vremensku prognozu i izlet prilagodite vremenskim uvjetima na terenu.

    - Krećite se samo markiranim planinskim putovima označenim planinarskim markacijama. Suzdržite se od kretanja izvan uređenih putova. Ako se izgubite, vratite se istim putom što je prije moguće i pronađite oznake. Ne upućujte se u nepoznato. Koristite planinski vodič i planinarsku kartu područja koje posjećujete.

    - Kao što se odnosite prema drugima odgovorno, ne zaboravite imati odgovoran odnos i prema prirodi. Ne ostavljajte smeće na putovima, kod planinarskih kuća ili drugdje u planinama, već ga odnesite kući i odložite u odgovarajuće kontejnere.

    - Ako se dogodi nesreća, ostanite prisebni i organizirajte pružanje pomoći: procijenite situaciju i zaštitite sebe i žrtvu od neposrednih opasnosti, pružite prvu pomoć u okviru svojih znanja i vještina, nazovite 112 ili pošaljite kratku poruku na 112 – predstavite se i prenesite sažetu informaciju što se, gdje i kada dogodilo. Slijedite upute operatera i gorskih spašavatelja.

    - Podrobnije informacije o preporukama o sigurnom kretanju u planinama možete pronaći na webu HPS-a www.hps.hr, webu HGSS-a www.hgss.hr te u planinarskoj literaturi Hrvatskog planinarskog saveza.

Uz navedene preporuke, za sportsko penjanje u prirodi primjenjuju se i dodatne preporuke:

    - Pri kretanju na pristupu penjalištu i u stijeni potrebno je svo vrijeme održavati međusobnu udaljenost od partnera i od drugih penjača.

    - Ne dirajte lice rukama dok se penjete.

    - Nakon penjanja ruke operite sapunom ili ih dezinficirajte.

Penjanje u penjačkim dvoranama

Ovdje možete pročitati informaciju Središnjeg državnog ureda za sport o treninzima, te radu fitness i sportsko-rekreacijskih centara

    - Na ulazu u dvoranu moraju biti postavljena sredstva za dezinfekciju ruku, ista moraju biti postavljena na vise dostupnih mjesta, a prema preporukama HZJZ-a.

    - Prilikom ulaska u dvoranu obavezna je promjena obuće.

    - Dvorana se mora redovito dezifincirati i provjetravati.

    - Pri kretanju u dvorani i na umjetnoj stijeni potrebno je svo vrijeme održavati međusobnu udaljenost od drugih penjača.

    - Preporučuje se dezinficiranje ruku prije svakog ulaska u smjer ili upotreba tekućeg magnezija (s alkoholom)

    - U jednom sektoru, ovisno o kvadraturi dozvoljen je broj penjača koji omogucava medusobnu udaljenost od najmanje 2 metra

    - Ne dirajte lice rukama dok se penjete.

    - Nakon penjanja ruke operite sapunom ili ih dezinficirajte.

Uz poziv na odgovorno ponašanje, svim posjetiteljima planina želimo siguran i ugodan boravak u planinama.

Hrvatski planinarski savez

Najnovije vijesti

Svečana novogodišnja sjednica i proglašenje dobitnika godišnjih nagrada HPS-a 23. prosinca 2024.

Svečana novogodišnja sjednica i proglašenje dobitnika godišnjih nagrada HPS-a 23. prosinca 2024.

20.12.2024.

Hrvatski planinarski savez na kraju svake godine priređuje svečanu novogodišnju sjednicu, na kojoj se uz osvrt na rad i ostvarenja u protekloj godini proglašavaju dobitnici godišnjih nagrada HPS-a u 14 kategorija. Novost ove godine je da će se sjednica i proglašenje dobitnika godišnjih nagrada moći pratiti uživo putem video prijenosa na Fb stranici Hrvatskog planinarskog saveza https://www.facebook.com/HPSPlaninarskiSavez.

Međunarodni dan planina 11. prosinca

Međunarodni dan planina 11. prosinca

11.12.2024.

Svake godine 11. prosinca obilježava se kao Međunarodni dan planina. Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana planina su »Planinska rješenja za održivu budućnost – inovacije, prilagodba i mladi«.

Ususret Međunarodnom danu planina 11. prosinca

Ususret Međunarodnom danu planina 11. prosinca

09.12.2024.

Jedanaesti prosinca obilježava se svake godine kao Međunarodni dan planina. Taj dan proglasila je Opća skupština UN-a, nakon što su tijekom Međunarodne godine planina 2002. brojni stručnjaci ukazali na potrebu stalnog osvješćivanja svjetskog stanovništva o golemom značenju planina i nužnosti održivog razvoja koji omogućava njihovo očuvanje.














footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.