Međunarodni dan bioraznolikosti i Dan zaštite prirode u RH obilježeni usponom na Dinaru
nedjelja, 24.05.2020.
U povodu Međunarodnog dana bioraznolikosti i Dana zaštite prirode u Republici Hrvatskoj 22. i 23. svibnja u Kninu i na Dinari održano je javno predstavljanje Zakona o proglašenju Parka prirode Dinara te uspon na 1831 metara visok najviši vrh Hrvatske. U sklopu svojeg obraćanja ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić i njegovi suradnici posebno su istaknuli ulogu Hrvatskog planinarskog saveza u vrednovanju, popularizaciji i očuvanju prirodnih vrijednosti Dinare.
Područje Dinare stanište je više od 1000 biljnih vrsta, od toga 75 nacionalnih endema, a poznato je više od 20 endemskih vrsta životinja. Dinarski krš fenomen je prepoznat na međunarodnoj razini koji obuhvaća mnogo šire područje i upravo je po Dinari, kao tipskom lokalitetu, dobio ime. To je najvrjednija prirodna cjelina krša u svijetu, s debljinom naslaga koja prelazi 8 kilometara te izrazito razvijenim krškim poljima koja ujedinjavaju sve krške pojave.
Organizatori uspona na najviši vrh Hrvatske 23. svibnja bili su Hrvatski planinarski savez i Hrvatska gorska služba spašavanja. Tijekom obilaska sudionici su se od Samara popeli na vrh Dinare (1831 m) te posjetili planinarsko sklonište Zlatko Prgin i planinarski dom Brezovac. U obilasku su sudjelovali ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić sa suradnicima, gradonačelnik Knina Marko Jelić, gradonačelnik Splita Andro Krstulović Opara, ravnatelji desetak nacionalnih parkova prirode i parkova prirode, predstavnici HGSS-a i mnogobrojni planinari. Predstavnici Hrvatskog planinarskog saveza bili su predsjednik Darko Berljak i glavni tajnik Alan Čaplar.
U sklopu inicijative za proglašenje Parka prirode Dinara HPS je za potrebe Ministarstva zaštite okoliša i energetike pripremio opsežan elaborat pod naslovom "Planinarstvo na planini Dinari i uloga planinara u vrednovanju i očuvanju biološke raznolikosti Dinare". U njemu je posebno istaknuto da je angažmanom Hrvatskog planinarskog saveza i brojnih planinarskih udruga članica HPS-a danas planinarska infrastruktura na Dinari omogućuje zainteresiranim planinarima da obilazeći planinu otkriju mnoge prirodne ljepote, dožive nove vidike i upoznaju skrivene kutke na planini i ispod nje te kulturno-povijesne znamenitosti važne za razumijevanje hrvatske prošlosti. Upravo radi popularizacije Dinare HPS je s planinarskim društvima Dinara iz Knina i Sinjal 1831 iz Kijeva nedugo nakon oslobođenja Dinare započeo je organizirati skupni uspon na njezin vrh, a 2004. na Dinari je održan Dan hrvatskih planinara. U Hrvatsku planinarsku obilaznicu najviši vrh Dinare uvršten je kao obavezna kontrolna točka za stjecanje drugog stupnja priznanja (srebrne značke) i kao jedina kontrolna točka na kojoj se obilaznik svoj posjet mora dokazati fotografijom. Svi planinarski putovi obilježeni su standardnim planinarskim oznakama. Put preko Dinare sastavni je dio bijele linije međunarodnog dužinskog planinarskog puta Via Dinarica.
Prihvaćanjem Zakona o proglašenju Parka prirode Dinara, to bi područje trebalo postati 12. park prirode u Republici Hrvatskoj. Parkom prirode Dinara predviđa se zaštita 63.052 hektara na području Šibensko-kninske i Splitsko-dalmatinske županije. Zaštitit će se masiv Dinare (Dinara, Troglav i Kamešnica), izvorišni dio i gornji tok rijeke Cetine te krška polja (Hrvatačko, Paško i Vrličko) uz Cetinu.