Održan 13. EuroSpeleo Forum u Bugarskoj

četvrtak, 03.10.2019.

Teo Barišić i KS HPS

Od 25. - 29. rujna 2019., u Dolni Lozenu kraj Sofije, Bugarska održao se 13. skup europskih speleologa - EuroSpeleo Forum u organizaciji Europske speleološke federacije (European Speleological Federation / Fédération Spéléologique Européenne - FSE) i Bugarskog speleološkog saveza (Bulgarian Federation of Speleology – BFSp) između ostalog i povodom 90 godina organizirane speleologije u Bugarskoj i 45 godina njihove službe speleospašavanja.

Sudionici 13 EuroSpeleo Foruma

Ispred Komisije za speleologiju HPS-a u Sofiju se službenim kombijem uputilo sedmero speleologa: Teo Barišić (SO HPK Sveti Mihovil), Matea Talaja, Valerija Butorac, Stipe Maleš, Nicola Rossi i Sara Anđela Perić (SO HPD Željezničar) te Dino Grozić (SO PDS Velebit/SU Estavela). Nakon što su nas na registracijskom punktu srdačno dočekali bugarski prijatelji, kolege speleolozi koji nam se posljednjih godina sve češće priključuju u značajnim speleološkim istraživanjima na sjevernom i južnom Velebitu, smjestili smo se u obučnom centru Crvenog križa zajedno sa drugim sudionicima.

Teo Barišić prezentira speleološka istraživanja od 2009 do 2019 godine

Već prvog dana poslijepodne, nakon svečanog otvaranja Teo Barišić je održao prezentaciju pod nazivom „Speleološka istraživanja u Hrvatskoj 2009 - 2019“ (prijavio Marko Rakovac), te odmah nakon njega i Dino Grozić „Speleološka istraživanja krša Sjevernog Velebita“ s posebnim naglaskom na pronalazak nove hrvatske tisućice – jame Nedam (prijavila Marina Grandić) pri čemu je prikazan i kraći film o istraživanju jame Nedam. Napominjemo da je to ujedno bio i EuroSpeleo projekt FSE-a.

Dino Grozić prezentira speleološka istraživanja krša Sjevernog Velebita

U drugoj sali su Matea Talaja i Valerija Butorac prezentirale „Snimanje i vrednovanje geodiverziteta krškog podzemlja u špilji Lokvarki“ dok je u trećoj sali pak dr.sc. Stanislav Frančiškovićb- Bilinski sa instututa Ruđer Bošković predstavio temu „Pregled ekološkog istraživanja hrvatskog krša i njegovih posljedica za rekonstrukciju paleookoliša“. Dovečer su nam se pridružili kolege speleolozi iz Hrvatskog speleološkog saveza: Neven Šuica, Hrvoje i Nataša Cvitanović te Slaven Vuković, te se na našem, zajedničkom hrvatskom štandu našla speleološka literatura, suveniri i majice.

Valerija Butorac prezentira geodiverzitet krškog podzemlja

U petak su se Dino i Nicola prijavili na SpeleoOlympics - sportsko natjecanje u prelaženju poligona sa otežalim transportnim vrećama i vezivanjem uzlova s maramom preko očiju. Dok su se u pojedinačnoj konkurenciji Poljaci pokazali nedostižnima, u random parovima su obojica uspjeli zauzeti drugo odnosno treće mjesto.

U subotnjim jutarnjim satima održana je i Generalna skupština FSE gdje su hrvatsku speleologiju zastupali Neven Šuica i Teo Barišić, a od ukupno 31 članice bilo su prisutni delegati i vice-delegati iz 24 članice FSE-a. Nakon dr. sc. Mladena Garašića, u novom mandatnom razdoblju na dužnost Potpredsjednika FSE izabran je Michel Isnard iz Francuske. FSE će i u novom mandatnom razdoblju voditi Ged Campion iz Velike Britanije. Teo Barišić je ispred HGSS-a postao član Europske komisije za speleospašavanje (ECRC), a Ruđer Novak iz SO PD Željezničar član Europske komisije za zaštitu podzemlja (ECPC) . Na skupštini smo doznali da će se slijedeći 14. EuroSpeleo Forum održati slijedeće godine krajem srpnja u Cantabriji i Castilla y Leon u Španjolskoj.

Sudionici Generalne Skupštine FSE

Navečer su na službenom zatvaranju Dino i Nicola pokupili svoje nagrade sa sportskog takmičenja, a video o istraživanju jame Nedam iz radionice SO PDS Velebit je osvojio drugu nagradu u konkurenciji video uradaka. Matea Talaja preuzela je i posebnu nagradu za najuspješniji europski speleoprojekt: „Projekt Centar izvrsnosti Cerovačke špilje – održivo upravljanje prirodnom baštinom i krškim podzemljem", autora Stipe Tutiša i Vesne Vrge Perović.

Sad već malo iskusniji možemo primijetiti kako znatan dio EuroSpeleo Foruma zauzimaju prezentacije speleologa domaćina pa se ovdje moglo dosta toga doznati o povijesti i najznačajnijim bugarskim speleološkim istraživanjima. Drugi dio su simpoziji po zadanim temama pa je tako bilo prilike čuti nešto o Tehnikama pronalaženja speleoloških objekata uz pomoć daljinski upravljanih sustava – dronovi, termokamere, lidar…, Turistički uređenim špiljama i Zapisima u speleološkim objektima koji govore o globalnim promjenama klime na Zemlji. U posebnim salama su odvojene i prezentacije po biospeleološkim i temama o geologiji, geomorfologiji i geografiji krša i zaštiti speleoloških objekata, a održan je i sastanak UIS-ove komisije za fiziku, kemiju i hidrologiju krša.

Zanimljivo je da se u dijelu koji je posvećen aktuelnim speleološkim istraživanjima i ekspedicijama neće naći najznačajnija istraživanja na evropskom tlu na što smo navikli na godišnjim okupljanjima talijanskih ili hrvatskih speleologa ( u Italiji i Hrvatskoj) ili kongresima UIS-a – najznačajnija istraživanja u svijetu. U ovome dijelu smo većinom pratili istraživanja u zemlji domaćina i nekoliko okolnih zemalja (Izrael, Srbija, Hrvatska) kao i rezultate međunarodnih ekspedicija koji su dijelom sponzorirani iz skromnog budžeta FSE (Kina, Laos, Tajland, Mianmar, Kina te Hrvatska).Prije i za vrijeme odvijanja skupa zainteresirani speleolozi su vođeni u posjete u okolne špilje; Dupka, Lakatnik, Eminova, Yagodinska, Đavolje grlo i Prohodnu.

Sudeći po brojnim komentarima sudionika skupa, bila je to vrlo lijepa prezentacija hrvatske speleologije. Tu je naravno i onaj drugi dio, ne manje značajan - novostečeni kontakti, razmjena iskustava i njegovanje starih prijateljstava sa toliko nam dragom, širom speleološkom zajednicom.

HR speleo štand foto Slaven Vuković

Skupu je prisustvovalo ukupno blizu 200 speleologa iz europskih zemalja, a zasigurno će biti zapamćen po dobroj organizaciji i toploj i ugodnoj atmosferi koju su kreirali posebice Tony Vlaykova i Angel Ivanov, ali i brojni drugi moderatori, vodiči i bugarski speleolozi volonteri.

Više fotografija EuroSpeleo2019 potražite na FB stranici Skupa: EuroSpeleo2019.

Slika 1 od 10.Slika 2 od 10.Slika 3 od 10.Slika 4 od 10.Slika 5 od 10.Slika 6 od 10.Slika 7 od 10.Slika 8 od 10.Slika 9 od 10.Slika 10 od 10.

Najnovije vijesti

Odobrena sredstva za uređenje planinarske infrastrukture

Odobrena sredstva za uređenje planinarske infrastrukture

27.11.2024.

Na svojoj 9. sjednici 25. studenoga 2024. Izvršni odbor HPS-a je, na temelju prijedloga stručnih komisija za planinarske putove i za planinarske objekte usvojio plan upravljanja planinarskom infrastrukturom za iduće projektno razdoblje i odobrio provedbu nabave i distribuciju potrebne građe, materijala, alata i pribora prema iskazanim potrebama planinarskih udruga za uređenje planinarske infrastrukture u skladu s uvjetima projekta Sigurna i održiva planinarska infrastruktura.

Održan susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih u Radoboju

Održan susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih u Radoboju

25.11.2024.

U subotu 23. i nedjelju 24. studenoga u Radoboju u Hrvatskom zagorju održan je Susret voditelja planinarskih skupina djece i mladih. Sudjelovalo je više od 50 voditelja malih planinarskih škola i voditelja planinarskih skupina djece i mladih u planinarskim udrugama iz svih krajeva Hrvatske, od Makarske do Vinkovaca, a sudjelovalo je također i četvoro članova Mladinske komisije Planinske zveze Slovenije.

UIAA dodijelila trofej za 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

UIAA dodijelila trofej za 150 godina planinarstva u Hrvatskoj

09.11.2024.

UIAA - Međunarodna planinarska i penjačka asocijacija dodijelila je Hrvatskom planinarskom savezu trofej povodom 150 godina planinarstva u Hrvatskoj. Na svečanom dijelu Glavne skupštine UIAA u Malti predsjednik UIAA Peter Muir uručio je trofej predsjedniku HPS-a Darku Berljaku.














footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez