Održan 13. EuroSpeleo Forum u Bugarskoj
četvrtak, 03.10.2019.
Teo Barišić i KS HPS
Od 25. - 29. rujna 2019., u Dolni Lozenu kraj Sofije, Bugarska održao se 13. skup europskih speleologa - EuroSpeleo Forum u organizaciji Europske speleološke federacije (European Speleological Federation / Fédération Spéléologique Européenne - FSE) i Bugarskog speleološkog saveza (Bulgarian Federation of Speleology – BFSp) između ostalog i povodom 90 godina organizirane speleologije u Bugarskoj i 45 godina njihove službe speleospašavanja.
Ispred Komisije za speleologiju HPS-a u Sofiju se službenim kombijem uputilo sedmero speleologa: Teo Barišić (SO HPK Sveti Mihovil), Matea Talaja, Valerija Butorac, Stipe Maleš, Nicola Rossi i Sara Anđela Perić (SO HPD Željezničar) te Dino Grozić (SO PDS Velebit/SU Estavela). Nakon što su nas na registracijskom punktu srdačno dočekali bugarski prijatelji, kolege speleolozi koji nam se posljednjih godina sve češće priključuju u značajnim speleološkim istraživanjima na sjevernom i južnom Velebitu, smjestili smo se u obučnom centru Crvenog križa zajedno sa drugim sudionicima.
Već prvog dana poslijepodne, nakon svečanog otvaranja Teo Barišić je održao prezentaciju pod nazivom „Speleološka istraživanja u Hrvatskoj 2009 - 2019“ (prijavio Marko Rakovac), te odmah nakon njega i Dino Grozić „Speleološka istraživanja krša Sjevernog Velebita“ s posebnim naglaskom na pronalazak nove hrvatske tisućice – jame Nedam (prijavila Marina Grandić) pri čemu je prikazan i kraći film o istraživanju jame Nedam. Napominjemo da je to ujedno bio i EuroSpeleo projekt FSE-a.
U drugoj sali su Matea Talaja i Valerija Butorac prezentirale „Snimanje i vrednovanje geodiverziteta krškog podzemlja u špilji Lokvarki“ dok je u trećoj sali pak dr.sc. Stanislav Frančiškovićb- Bilinski sa instututa Ruđer Bošković predstavio temu „Pregled ekološkog istraživanja hrvatskog krša i njegovih posljedica za rekonstrukciju paleookoliša“. Dovečer su nam se pridružili kolege speleolozi iz Hrvatskog speleološkog saveza: Neven Šuica, Hrvoje i Nataša Cvitanović te Slaven Vuković, te se na našem, zajedničkom hrvatskom štandu našla speleološka literatura, suveniri i majice.
U petak su se Dino i Nicola prijavili na SpeleoOlympics - sportsko natjecanje u prelaženju poligona sa otežalim transportnim vrećama i vezivanjem uzlova s maramom preko očiju. Dok su se u pojedinačnoj konkurenciji Poljaci pokazali nedostižnima, u random parovima su obojica uspjeli zauzeti drugo odnosno treće mjesto.
U subotnjim jutarnjim satima održana je i Generalna skupština FSE gdje su hrvatsku speleologiju zastupali Neven Šuica i Teo Barišić, a od ukupno 31 članice bilo su prisutni delegati i vice-delegati iz 24 članice FSE-a. Nakon dr. sc. Mladena Garašića, u novom mandatnom razdoblju na dužnost Potpredsjednika FSE izabran je Michel Isnard iz Francuske. FSE će i u novom mandatnom razdoblju voditi Ged Campion iz Velike Britanije. Teo Barišić je ispred HGSS-a postao član Europske komisije za speleospašavanje (ECRC), a Ruđer Novak iz SO PD Željezničar član Europske komisije za zaštitu podzemlja (ECPC) . Na skupštini smo doznali da će se slijedeći 14. EuroSpeleo Forum održati slijedeće godine krajem srpnja u Cantabriji i Castilla y Leon u Španjolskoj.
Navečer su na službenom zatvaranju Dino i Nicola pokupili svoje nagrade sa sportskog takmičenja, a video o istraživanju jame Nedam iz radionice SO PDS Velebit je osvojio drugu nagradu u konkurenciji video uradaka. Matea Talaja preuzela je i posebnu nagradu za najuspješniji europski speleoprojekt: „Projekt Centar izvrsnosti Cerovačke špilje – održivo upravljanje prirodnom baštinom i krškim podzemljem", autora Stipe Tutiša i Vesne Vrge Perović.
Sad već malo iskusniji možemo primijetiti kako znatan dio EuroSpeleo Foruma zauzimaju prezentacije speleologa domaćina pa se ovdje moglo dosta toga doznati o povijesti i najznačajnijim bugarskim speleološkim istraživanjima. Drugi dio su simpoziji po zadanim temama pa je tako bilo prilike čuti nešto o Tehnikama pronalaženja speleoloških objekata uz pomoć daljinski upravljanih sustava – dronovi, termokamere, lidar…, Turistički uređenim špiljama i Zapisima u speleološkim objektima koji govore o globalnim promjenama klime na Zemlji. U posebnim salama su odvojene i prezentacije po biospeleološkim i temama o geologiji, geomorfologiji i geografiji krša i zaštiti speleoloških objekata, a održan je i sastanak UIS-ove komisije za fiziku, kemiju i hidrologiju krša.
Zanimljivo je da se u dijelu koji je posvećen aktuelnim speleološkim istraživanjima i ekspedicijama neće naći najznačajnija istraživanja na evropskom tlu na što smo navikli na godišnjim okupljanjima talijanskih ili hrvatskih speleologa ( u Italiji i Hrvatskoj) ili kongresima UIS-a – najznačajnija istraživanja u svijetu. U ovome dijelu smo većinom pratili istraživanja u zemlji domaćina i nekoliko okolnih zemalja (Izrael, Srbija, Hrvatska) kao i rezultate međunarodnih ekspedicija koji su dijelom sponzorirani iz skromnog budžeta FSE (Kina, Laos, Tajland, Mianmar, Kina te Hrvatska).Prije i za vrijeme odvijanja skupa zainteresirani speleolozi su vođeni u posjete u okolne špilje; Dupka, Lakatnik, Eminova, Yagodinska, Đavolje grlo i Prohodnu.
Sudeći po brojnim komentarima sudionika skupa, bila je to vrlo lijepa prezentacija hrvatske speleologije. Tu je naravno i onaj drugi dio, ne manje značajan - novostečeni kontakti, razmjena iskustava i njegovanje starih prijateljstava sa toliko nam dragom, širom speleološkom zajednicom.
Skupu je prisustvovalo ukupno blizu 200 speleologa iz europskih zemalja, a zasigurno će biti zapamćen po dobroj organizaciji i toploj i ugodnoj atmosferi koju su kreirali posebice Tony Vlaykova i Angel Ivanov, ali i brojni drugi moderatori, vodiči i bugarski speleolozi volonteri.
Više fotografija EuroSpeleo2019 potražite na FB stranici Skupa:
EuroSpeleo2019 | .