Slet Zagorskog planinarskog puta i šetnica Po dragom kraju
četvrtak, 15.08.2019.
Subota, 10. kolovoza 2019. godine pokazala se kao idealan dan za šetnju po Zagorskom kraju.
Iskoristili smo ga kako bismo 10. godinu za redom prošetali šetnicom „Po dragomu kraju“, odnosno okolicom Konjščine. Dodatno, ove nam je godine pripala čast, ali i odgovornost, da budemo domaćin 62. Sleta planinara Zagorskog planinarskog puta (ZPP-a) pa smo objeručke spojili ova dva događanja.
Šetnica „Po dragomu kraju“ osmišljena je kako bi se populariziralo planinarenje i aktivan način života mještanima Konjščine, a sve to u sklopu Dana općine Konjščina. Zbog toga trasa šetnice nije zahtjevna niti duga, a svake godine odabiremo nove i zanimljive trase kako bismo sudionike upoznali s manje znanim, ali opet na svoj način privlačnim lokalitetima i znamenitostima našega kraja. Nekad i sebe iznenadimo sa stazama i lokalitetima koje otkrijemo.
Okupljanje i prijave sudionika započele su od 8:30, a s obzirom da su Hrvatske željeznice ukinule velik broj vlakova vikendima, start smo planirali u 9:30 (nakon što stigne prvi vlak iz Zagreba).
Na startu je bilo vrlo dinamično: vršile su se prijave sudionika, prodavali Dnevnici šetnice, kuponi za grah/kobasice, prikupljale donacije za promotivni materijal, ali tradicionalno je bio najposjećeniji štand s okrepom - pecivima, planinarskim čajem i pićima „dobrodošlice“.
Nakon pozdravnog govora predsjednika društva HPD „Gradina“ - g. Tomislava Lugarića, prisutnima je dobrodošlicu u Konjščinu zaželio načelnik Općine Konjščina - g. Mirko Krznar.
Budući da je vlak iz Zagreba kasnio, start je pomaknut za par minuta kako bi i planinari iz Zagreba na brzinu stigli nešto prigristi i upisati se.
I konačno smo krenuli. Trasa u početku vodi kroz naselje Konjščina do naše prve znamenitosti i buduće kontrolne točke Zagorskog planinarskog puta – Starog grada Konjščina.
Prema dosadašnjim saznanjima Stari grad (kaštel) je izgrađen prije 1500. godine, a na njegovom se mjestu ranije nalazila drvena kurija. Poznat je po bitci s Turcima kada je hrvatska banska vojska na čelu s knezom Nikolom Šubićem Zrinskim i grofom Jurjem Wildensteinom u svibnju 1545. godine odlučila presresti turske odrede na svom pohodu prema Štajerskoj. Međutim, zbog brojčane nadmoći turske vojske hrvatske su se čete raspršile, pri čemu su Zrinski i Wildenstein potražili spas u konjščinskoj utvrdi.
Trasa šetnice dalje vodi preko potoka Selnica prema župnoj Crkvi S. Dominika izgrađenoj u 18. stoljeću u baroknom stilu. Kod crkve radimo kratku pauzu kako bi se kolona ponovo formirala, a zatim nastavljamo uzvodno uz potok Selnica prema Vincekovom mostu.
Svježe prokrčeni i počišćeni teren uz potok ispituje naše sposobnosti hodanja po otvorenom terenu i vrućini uz jedva pokoji sramežljivi kutak hlada. Iznenada nam se sa suprotne strane potoka javlja planinar koji se samo iz samo njemu znanih razloga našao na pogrešnoj obali, van formirane kolone. Pokušava pregaziti potok ne računajući na muljevito dno pa se bori rukama i nogama da se izvuče. Izvlačenju priskaču vodič i ostali planinari pa sve završava dobro, ali mokro i muljevito za nesretnog planinara.
Nastavljamo šetnju dalje do ljudima manje poznate ali vrlo zanimljive lokacije – Vincekovog mosta i starog mlina u Galovcu.
Kod mosta nas čeka okrijepa, a s obzirom na vrućine, odlučili smo se za bezalkoholnu varijantu – vodu, limunadu i hladne lubenice! Lubenice su bile pun pogodak – rashlađene i slatke. Dok se lagano sladimo i krijepimo, o Vincekovom mostu i mlinu nam priča profesor Ivan Muhovec.
Naime g. Ivan Muhovec je inspiriran izložbom o izumima Leonarda da Vincija prvo skicirao a zatim i napravio maketu samopodupirujućeg mosta. Iako na prvi pogled izgleda jednostavno, most dužine 7 metara je vrlo je složen s obzirom da radi na principu tzv. škarnog efekta – s većom težinom raste mu nosivost i stabilnost. Most je izgradio Ivanov student Josip Pohulek. Također je zanimljivo što je most izrađen bez čavala i podupirućih konstrukcija, samo uz pokoji drveni klin.
Osvježeni napitcima, lubenicama i zanimljivom pričom o mostu i mlinu, okupljamo se za grupnu fotografiju – a gdje drugdje nego na samom mostu – da se i sami uvjerimo u kvalitetu i stabilnost.
Nastavljamo dalje prema cilju šetnice, tridesetak minuta udaljenom Lovačkom domu u Kosovečkom. S obzirom da HPD „Gradina“ još uvijek nema svoj planinarski objekt, snalazimo se na razne načine preko ostalih udruga s područja općine Konjščina. Za ovu priliku dom nam je ustupilo Lovačko društvo Fazan iz Konjščine na čemu smo im vrlo zahvalni.
Po dolasku do doma, oko 12:00 sati, zauzimaju se pozicije za stolovima u hladu te se uz hladna pića nestrpljivo očekuje početak podjele graha i kobasica.
Poslije jela i odmora, sudionicima i gostima su se riječima pozdrava i dobrodošlice obratili gospođa Jadranka Čoklica ispred HPS-a, Planinarskog saveza Varaždinske županije i HPD „MIV“ Varaždin te gospodin Tomislav Lugarić ispred domaćina HPD „Gradina“ Konjščina.
Nakon pozdravnih govora, pozornicu su preuzeli dečki s instrumentima koji dodatno podižu raspoloženje i atmosferu. Uz odličnu domaću muziku, sudionicima se ovjeravaju Dnevnici šetnice, a oni s 3, 6 ili 9 pohoda dobivaju i zaslužena priznanja (bedževe ili Zahvalnice).
Iza slućbenog dijela pohoda započinjemo s igrama. Kako bismo promijenili monotoniju igara koja se održavaju na ovakvim događanjima, uz klasične igre (viseća kuglana, skakanje u vrećama, kamena s ramena, jaje u žlici) uvodimo novu igru - plenk. I plenk postaje igra događanja jer budi radoznalost kod svih prisutnih.
S obzirom na velik broj prijavljenih, što je vrlo pohvalno, igre su se mrvicu odužile te tek nakon dva i pol sata proglašavamo pobjednike i nagrađujemo ih medaljama za prva tri mjesta.
Kako bismo uštedili na vremenu, Zahvalnice za sudjelovanje na šetnici smo društvima uručivali kada su odlazila.
Povratak u Konjščinu je bio individualan, a društvima se pri odlasku preporučio posjet lokaciji kod Starog grada u Konjščini na bogat zabavni program u sklopu dana općine Konjščina.
Nakon što smo podvukli crtu, zaključili smo da je na 62. sletu planinara Zagorskog planinarskog puta i 10. šetnici „Po dragomu kraju“ sudjelovalo oko 120 planinara iz 16 planinarskih društava te mještana općine Konjščina (nabrojeni nasumičnim redoslijedom): HPD ''MIV'' Varaždin, PD "Kalnik" Kalnik, HPD "Kapela" Zagreb, HPD "Željezničar" Zagreb, PD "Vrapče", HPD ''Zanatlija'' Zagreb, HPD "Belecgrad" Belec, PD "Bundek" Mursko Središće, PD "Zagorske steze" Zabok, PD ''Grohot'' Marija Bistrica, PD "Susedgrad", PD "Runolist" Zagreb, HPD "Lipa" Sesvete, HPD "Javor" Zlatar Bistrica i HPD „Gradina“ Konjščina.
Iako smo očekivali oko 150 ljudi, razliku u procjeni pripisujemo godišnjim odmorima, najavljenim vrućinama te ostalim istovremenim događanjima organiziranim od drugih udruga povodom dana općine Konjščina.
Zahvaljujemo se svima na posjeti i nadamo se da ste se zabavili i proveli ugodan dan u našem dragom kraju!