Slavko Tomerlin - Tatek (1927 - 2018)

ponedjeljak, 30.07.2018.

U Zadru je u ponedjeljak 30. srpnja 2018. preminuo poznati hrvatski planinar, markacist i graditelj planinarskih kuća Slavko Tomerlin – Tatek.

Slika.Slavko Tomerlin rođen je 16. prosinca 1927. u Zagrebu. Po struci je bio zubarski tehničar. Nakon škole za zubne tehničare u Zagrebu radio je u Glini, Malom Lošinju, Sesvetama i od 1965. do umirovljenja u Zadru. Za prirodu i slikarstvo ga je oduševio otac koji je bio akademski slikar. U planinarsku udrugu učlanio se 1963. te je desetljećima djelovao u Planinarskom društvu Paklenica u Zadru, kao član uprave, vođa izleta te voditelj speleološke i markacijske sekcije. Od osnutka HPD-a Mala Rava, djelovao je kao član tog društva Unatoč visokim godinama Velebit je često posjećivao. Počasni je član PD-a Zadar i HPD-a Mala Rava.

Slika.Osobito se istaknuo istraživanjem i markiranjem novih velebitskih područja te izgradnjom planinarskih skloništa, po čemu je postao poznat i omiljen u najširoj planinarskoj javnosti. Trasirao je kružni put kroz masiv Bojinca, kroz Kamenu galeriju u južnom Velebitu, putove kroz Rožanske kukove te otkrio planinarima najslikovitije kutke Crnopca. Njegovo djelo je atraktivna Staza Malog princa na Crnopcu. Uredio je bivak u stijeni Bojinca te vlastitim snagama podigao i godinama uređivao planinarska skloništa na Stapu i na Crnopcu. Sklonište na Stapu, jednom od najslikovitijih velebitskih dolaca, nosi ime Tatekovo sklonište prema njegovom popularnom nadimku.

Slika.Slavko Tomerlin bio i samouki umjetnik koji je napravio skulpture velebitskih životinja među kojima su medvjedi, vukovi, srne, poskok, orao, vepar i lisice. O njegovim djelatnostima snimljen je TV film. Bio je aktivan suradnik Hrvatskog planinaru od 1971., a zadnji članak objavljen je 2015. Pisao je redovito o Velebitu kojega je osobito volio, najviše o Stapu i Crnopcu. U znak zahvalnosti za markacistički doprunos proglašen je markacistom instruktorom i počasnim markacistom HPS-a. Hrvatski planinarski savez mu je 1994. i 2002. odao priznanje za najuspješnijeg planinarskog dužnosnika godine. Brončani znak HPS-a primio je 1969., srebrni 1972., zlatni 1974., a Plaketu HPS-a 2013. godine. Njegova biografija objevljena je u Našim planinama 1985 (str. 179), u Hrvatskom planinaru 1992 (str., 219) te u knjizi Hrvatska planinarska književnost (246), a predstavljen je također u Zlatnoj knjizi hrvatskog planinarstva i monografiji Hrvatsko planinarstvo u 1000 slika.

Hrvatski planinari bit će trajno zahvalni na iznimnom doprinosu Slavka Tomerlina hrvatskom planinarstvu te će s ponosom čuvati uspomenu na jedinstvenog zaljubljenika koji je ljepote Velebita svojim osobnim angažmanom na terenu učinio pristupačnijima za sve ljubitelje planina i planinarenja.

Posljednji ispraćaj Slavka Tomerlina - Tateka održat će se u srijedu 1. kolovoza u 18 sati na mjesnom groblju u Ljubotiću.

Slika.

Najnovije vijesti

Svečana novogodišnja sjednica i proglašenje dobitnika godišnjih nagrada HPS-a 23. prosinca 2024.

Svečana novogodišnja sjednica i proglašenje dobitnika godišnjih nagrada HPS-a 23. prosinca 2024.

20.12.2024.

Hrvatski planinarski savez na kraju svake godine priređuje svečanu novogodišnju sjednicu, na kojoj se uz osvrt na rad i ostvarenja u protekloj godini proglašavaju dobitnici godišnjih nagrada HPS-a u 14 kategorija. Novost ove godine je da će se sjednica i proglašenje dobitnika godišnjih nagrada moći pratiti uživo putem video prijenosa na Fb stranici Hrvatskog planinarskog saveza https://www.facebook.com/HPSPlaninarskiSavez.

Međunarodni dan planina 11. prosinca

Međunarodni dan planina 11. prosinca

11.12.2024.

Svake godine 11. prosinca obilježava se kao Međunarodni dan planina. Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana planina su »Planinska rješenja za održivu budućnost – inovacije, prilagodba i mladi«.

Ususret Međunarodnom danu planina 11. prosinca

Ususret Međunarodnom danu planina 11. prosinca

09.12.2024.

Jedanaesti prosinca obilježava se svake godine kao Međunarodni dan planina. Taj dan proglasila je Opća skupština UN-a, nakon što su tijekom Međunarodne godine planina 2002. brojni stručnjaci ukazali na potrebu stalnog osvješćivanja svjetskog stanovništva o golemom značenju planina i nužnosti održivog razvoja koji omogućava njihovo očuvanje.














footer
Copyright 2024 © Hrvatski planinarski savez   |   Hosting i održavanje: Auris d.o.o.